• مشکی
  • سفید
  • سبز
  • آبی
  • قرمز
  • نارنجی
  • بنفش
  • طلایی
  • تعداد بازديد :
  • پنج شنبه 1385/07/06
  • تاريخ :

گزارشی از آخرین کنسرت شهرام ناظری

  


قطعه‌ی "اندك اندك " و "آتش در نیستان" به درخواست مردم اجرا شد

آخرین شب از كنسرت موسیقی شهرام ناظری در آخرین روزهای پایانی فصل تابستان با بیش از یك ساعت تاخیر برگزار شد.به گزارش خبرنگار ایسنا،‌ آخرین شب از كنسرت ناظری همانند كنسرت قبلی این گروه در زمین تنیس مجموعه‌ی فرهنگی ورزشی انقلاب برپا شد و با وجود اینكه در پشت بلیط‌های كنسرت تاكید شده بود یك ربع قبل از شروع برنامه ( ‌45/7) درب‌های سالن بسته می‌شود اما در حدود این ساعت حتی یك چهارم از زمین تنیس هم پر نشده بود، تا اینكه سرانجام نگهبانان حراست سالن در پی سوالهی مختلف اعلام كردند برنامه با یك ساعت تاخیر و راس ساعت ‌21 اجرا می‌شود.

به گزارش ایسنا، حتی تا یك ربع قبل از ساعت ‌21 هم هنوز بخشی از صندلی‌ها و به خصوص ردیف‌های شیب‌دار دو سمت و روبروی گروه پر نشده بودند.

مسوولان سالن و نمایندگان اسپانسرهای كنسرت معتقد بودند: در روزهای قبل هم چنین وضعیتی در تاخیر زمان برگزاری كنسرت وجود داشته است و جای تاسف دارد كه مردم و تماشاگران برنامه‌های فرهنگی حتی به نكات مكتوب قید شده در پشت بلیتها هم توجه ندارند و برنامه‌ی خود را با وضعیت ترافیك و مشكلات كلان شهر تهران هماهنگ نمی‌كند و باعث می‌شوند تا یك برنامه فرهنگی با پیش از یك ساعت تاخیر برگزار شود.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)،‌ از ساعت ‌21 گذشته بود كه گروه با تشویق پیاپی مردم به روی صحنه حاضر شدند این درحال بود كه مسوول هماهنگی صدا همزمان در حال چك كردن وضعیت سیستم صوتی و تنظیم آن بودند و تا زمانی كه ناظری صحبت خود را شروع كرد، مسئول تنظیم صدا در جایگاه حضور داشت.

به گزارش ایسنا، شهرام ناظری ضمن تشكر از تمام حاضران و پوزش بابت تاخیر در برنامه‌ گفت: در شبهای گذشته، وضعیت پرتنش و مضطربی را سپری كردیم و با مشكلات بسیاری دست و پنجه نرم كردیم . فكر می‌كردیم بعد از این وقفه، حداقل امشب آرامش داشته باشیم و در زمان اعلام شده برنامه را برگزار كنیم ولی گویا این اتفاق قرار نیست بی‌افتد و انگار در روزهای پایانی فصل گرما، تمامی مراسم‌ها و برنامه‌ها برای امروز (پنج‌شنبه) افتاده است و ترافیك سنگین خیابانها مثل همیشه باعث شده است برنامه با تاخیرآغاز شود.

وی در ادامه سخنان خود به تركیب جدید گروهش اشاره كرد و گفت: ‌همیشه علاقه‌مند بودم با طرح جدیدی در صحنه حاضر شوم هرچند كه همواره در ابتدای هر طرحم، با مخالفتهای شدیدی روبرو می‌شوم.

وی گفت: یكی از آن ایرادها به خواندن من به صورت ایستاده برمی‌گردد این درحال است كه بهتر از هر كسی می‌دانم كه بهترین فرم برای اجرای یك كنسرت سنتی، نشستن است. اما خودم احساس می‌كنم كه این سرپا ایستادن تاثیر بهتری دارد به خصوص اینكه آواز من حماسی است و ناخودآگاه می‌طلبد كه من سرپا بایستم و بخوانم. همچنین احساس می‌كنم كه این عادت خواندن به صورت نشسته، یك عادت قدیمی است كه از دوره‌ی قاجار به ما رسیده است در حالیكه من با سرپا ایستادن احساس راحتی بیشتری نسبت به مخاطبانم می‌كنم.

شهرام ناظری در ادامه برنامه و بعد از صحبتهایش چند قطعه اجرا كرد و سپس در بخش دوم از برنامه و قبل از خواندن شعر "زمستان" سروده‌ی مهدی اخوان ثالث گفت: در حدود ‌24 سال قبل شركت ابتكار پیشنهاد ضبط و پخش شعر "زمستان" را داد و من هم برای آن آهنگی ساختم. ولی این شعر به دلیل شور حماسی كه دارد به یك اركستر بزرگ نیاز داشت كه به خوبی آن را مطرح كند به همین دلیل آن زمان به پیشنهاد مدیریت شركت ابتكار، آهنگ "زمستان" را برای تنظیم به محمدرضا درویشی سپردیم و ایشان هم این كار را انجام داد.

وی اضافه كرد: محمدرضا درویشی، آهنگ "زمستان" را برای اركستر سمفونیك تنظیم كرد، ولی زمانیكه تصمیم گرفتیم كار میكس شده را اجرا كنیم، احساس كردم آنچه می‌خواهم، حاصل نشده است و با صدای كلام عجین نیست به همین دلیل كوك آن را تغییر دادیم و به شركت "ابتكار" هم اطلاع دادیم كه این كار را به صورت جدید ضبط كنند و با وجود قولهایی كه به ما داده شد آن كاست به همان صورت اولیه‌ منتشر شد. اما من همواره به این فكر بودم كه آن را با یك اركستر سنتی اجرا كنم و امروز یكی از هدیه‌های من به حاضران در این كنسرت اجرای "زمستان" ‌با گروه موسیقی سنتی است.

ناظری در بخش بعدی برنامه چند قطعه‌ی كردی را كه به اعتقاد خودش جزو قطعات مهجور مانده‌ی این خطه است، اشاره كرد و گفت: سكوت تماشاگران این برنامه قابل تقدیر است چون معمولا اجرا در چنین فضایی باعث به هم خوردن تمركز گروه می‌شود ولی انگار كه تمام حاضران كه امروز اینجا حضور دارند، تمام برنامه‌هایش را لغو كرده‌اند و در این فرصت محدود به این جا آمدند. این مسئله به گروه عشق و نیرویی می‌دهد كه هیچ چیزی جایگزین آن نخواهد شد.

به گزارش ایسنا، این درحالی بود كه مردم به راحتی در طول اجرای برنامه‌ تردد می‌كردند و با خوراكی و نوشیدنی به سالن باز می‌گشتند و درهای دور تا دور زمین تنیس با وجود اعلام‌های قبلی بسته نشده بودند و تردد در آنها به راحتی صورت می‌گرفت.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)،‌ در حدود ساعت ‌23 كه دیگر برنامه‌های اعلام شده گروه تمام شده بود و همه‌ی اعضای گروه به همراه ناظری از صندلی‌های خود برخاسته بودند تشویقهای تماشاگران و تقاضای آنها برای اجرای آهنگ "آتش در نیستان" و قطعه‌ی "اندك اندك" باعث شد گروه به صحنه بازگردد و با اجرای این قطعات كنسرت ناظری به پایان رسید.


لینک :

 هدیه شهرام ناظری برای بم 

 كنسرت بزرگ «شهرام ناظری» 

 "روزهای موسیقی ایرانی در خارج از كشور" 

UserName