• مشکی
  • سفید
  • سبز
  • آبی
  • قرمز
  • نارنجی
  • بنفش
  • طلایی
  • تعداد بازديد :
  • يکشنبه 1385/05/22
  • تاريخ :

تجدید نظر در همكاری با آژانس


CBS آمریكا مصاحبه داشت كه در هر دو مصاحبه در پاسخ به سؤالی درباره قطعنامه اخیر شورای امنیت علیه ایران به كشورهای غربی و آمریكا هشدار جدی داد. كه ایران آماده تجدید نظر در همكاری خود با آژانس است.

رئیس جمهور در گفت وگو با روزنامه هندی «هندو» تأكید كرد: در صورتی كه برخی كشورها بخواهند حقوق هسته ای ملت ایران را تضییع كنند در همكاری با آژانس بین المللی انرژی اتمی تجدیدنظر خواهیم كرد و در گفت وگو با «مایك والاس» خبرنگار برنامه «6 دقیقه» شبكه خبری CBS آمریكا در پاسخ به چنین سؤالی خطاب به خبرنگار گفت:شما خوب به ساختار دولت آمریكا و به رفتار دولت آمریكا توجه و به كلمات به كار رفته در قطعنامه اخیر درباره مسئله هسته ای تصویب شده نگاه كنید و ببینید كه چگونه آنها با ملت من صحبت می كنند.

مشكل آقای بوش این است كه می خواهد همه چیز را با كلاهك های هسته ای حل كند و قدرت خود را منبعث از بمب هسته ای می بیند و حال آنكه امروز دوران اندیشه، گفت وگو و تبادلات فرهنگی است.

وی تأكید كرد: جرج بوش، رئیس جمهوری آمریكا رویكرد پستی را در قبال برنامه هسته ای ایران در پیش گرفته است.

رئیس جمهور مخالفت برخی كشورهای غربی با دستیابی ایران به فناوری های پیشرفته از جمله در موضوع هسته ای را نشانه خوی سلطه طلبی این كشورها دانست و تأكید كرد:دشمنان ملت ایران در این نقشه خود ناكام خواهند ماند.

وی تصریح كرد: هنوز زمان پاسخ ما به بسته پیشنهادی فرا نرسیده بود كه آنها علیه كشورمان قطعنامه صادر كردند كه این خود جز دروغ و جز اینكه می خواهند خواسته نامشروع خود را تحمیل كنند چیز دیگری نیست. آنها می خواهند ما را از حق خودمان محروم كنند و می خواهند شمشیری را بالای سر ما نگه دارند تا ما تسلیم بشویم، كه البته اشتباه می كنند چرا كه دوران این رفتارها به پایان رسیده است.

احمدی نژاد در این رابطه بحث بی اعتمادی را پیش كشید و به خبرنگار هندی گفت: با صدور چنین قطعنامه ای، ما دیگر به آنها اعتماد نداریم و فكر می كنیم كه اساس پیشنهاد این بسته، یك كار سیاسی بود.

وی در عین حال تصریح كرد: اما ما به احتمال زیاد با بررسی بیشتر یك پاسخی خواهیم داد ولی به سختی می توانیم خودمان را قانع كنیم كه آنها در كارشان صداقت دارند و دست از رفتار استعماری برداشته اند.

«مایك والاس» از رئیس جمهور درباره عدم پاسخ دولت آمریكا به نامه وی به جرج بوش پرسید كه احمدی نژاد در پاسخ به این سؤال گفت:من می خواستم با این نامه روزنه ای به سوی نور برای آقای بوش باز كنم تا وی ببیند كه می توان از چشم اندازی متفاوت به دنیا نگاه كرد.

احمدی نژاد از خبرنگار CBS خواست كه پیغامی از جانب وی به بوش بدهد و آن اینكه، آقا! افرادی كه دعوتی را رد می كنند، سرنوشت یا پایان خوبی ندارند.

آنها می خواهند ما را از حق خودمان محروم كنند و می خواهند شمشیری را بالای سر ما نگه دارند تا ما تسلیم بشویم، كه البته اشتباه می كنند چرا كه دوران این رفتارها به پایان رسیده است.

رئیس جمهور در تأكید بیشتر گفت: شما می بینید كه محبوبیت بوش هر روز كاهش می یابد و نفرت از رئیس جمهوری آمریكا هر روز در سراسر جهان افزایش می یابد و مشكل آقای بوش این است كه می خواهد همه چیز را با كلاهك های هسته ای حل كند و قدرت خود را منبعث از بمب هسته ای می بیند و حال آنكه امروز دوران اندیشه، گفت وگو و تبادلات فرهنگی است.

احمدی نژاد در این رابطه به خبرنگار روزنامه «هندو» هم گفت: ما از ارسال این نامه ها اهدافی داشتیم كه محقق شده است، اما اینكه آنان پاسخ این نامه ها را ارسال نكردند، مؤید این مطلب است كه با صلح و عدالت مخالفند و مردم جهان این موضوع را درك كرده اند.

خبرنگار هندی درباره آزردگی ایران از موضعگیری منفی كشورش در قبال موضوع هسته ای ایران و سرنوشت احداث خط لوله صلح با توجه به این موضوع گفت: موضع منفی هند ایران را آزرده كرد اما با این وجود ما به جبران این اشتباه و توسعه مناسبات دوجانبه امیدواریم و واقعاً علاقه مندیم كه این خط لوله احداث بشود اگرچه الان پیشنهادهایی از اروپا با قیمت های خیلی بالا وجود دارد.

رئیس جمهور درباره میزان انعطاف ایران در خصوص قیمت گاز هم گفت: از آنجا كه ما می خواهیم خط لوله برادری و صلح باشد علاقه مندیم كه انعطاف داشته باشیم. اما باید این را هم در نظر گرفت كه قیمت های آن هم نمی تواند از قیمت های جهانی خیلی فاصله داشته باشد ولی در عین حال فكر می كنم كه می توانیم به توافق برسیم.


لینک مطالب مرتبط:

 سیر تحولات مناقشه اتمی غرب با ایران (بخش اوّل- از نیمه سال 80 تا آذر ماه 81) 

 جنگ رسانه ای در چالش هسته ای علیه ایران 

 چرا انرژی هسته ای؟ 

 هفت + یک 

 متن کامل قطعنامه شورای امنیت علیه ایران 

UserName