• مشکی
  • سفید
  • سبز
  • آبی
  • قرمز
  • نارنجی
  • بنفش
  • طلایی
  • تعداد بازديد :
  • پنج شنبه 1385/03/25
  • تاريخ :

كمپانی‌های اسلحه‌سازی آمریكا بزرگ‌ترین پیروز جنگ


با انتشار آمار دقیق هزینه تسلیحاتی جهان، مشخص شد كمپانی‌های بزرگ اسلحه‌سازی آمریكا كه از حامیان اصلی نومحافظه‌كارانی نظیر بوش و دیك چنی به شمار می‌روند، بزرگ‌ترین پیروز ورود آمریكا به دو جنگ عراق و افغانستان بوده‌اند.

هرچند آنان در سال گذشته بنا بر اعلام مقامات آمریكا، 400 میلیارد دلار هزینه به مردم آمریكا تحمیل كرده‌اند، در عوض توانسته‌اند 540 میلیارد دلار اسلحه بفروشند و تنها عربستان سعودی، یكی از كشورهای حاشیه خلیج فارس، با پنج برابر كردن بودجه تسلیحاتی خود، 25 میلیارد دلار سلاح از آنان خریده است.

به گزارش سرویس بین‌الملل «بازتاب» به نقل از «رویترز»، فروش جهانی سلاح و همچنین درگیری‌های آمریكا در عراق و افغانستان، مرز فروش این كالا را به رقم 120/1 میلیارد دلار در سال 2006 نزدیك كرده است.

انستیتو تحقیقات صلح بین‌المللی استكهلم SIPRI در آخرین كتاب سالانه خود گفت: آمریكا 48 درصد هزینه‌های سال 2005 در ارتباط با سلاح را متقبل شده است؛ هزینه‌ای معادل 5/3 درصد در سال.

در كشورهایی چون عربستان سعودی و روسیه كه قیمت نفت در آنجا بالا رفته است، هزینه‌های تسلیحاتی خود را افزایش داده‌‌اند. بالاترین پیشرفت و افزایش را كشور گرجستان داشته است كه بیش از 140 درصد هزینه‌های تسلیحاتی خود را افزایش داده و به عدد 149 میلیون دلار در سال رسیده است.

این انستیتو تحقیقاتی سوئدی می‌گوید: روند رو به رشد هزینه‌های تسلیحاتی، علت كوچكی از كاهش این هزینه‌ها در آینده است.

آمریكا، فرانسه و انگلیس، درگیر افزایش هزینه‌های عملیاتی خارج از كشورشان بوده‌اند، رهچند چین به مدرنیزاسیون ارتش خلقی خود مشغول بوده است.

انگلیس، فرانسه، ژاپن و چین، به میزان 4 تا 5 درصد هزینه‌های صلح جهانی مصرف دارند كه در كل، برابر با 5/2 درصد از تولید ناخالص جهانی یا 173 دلار سرانه هر نفر است.

مواد خام و افزایش قیمت سوخت یك پروسه از مصرف است كه در سال 2005 ادامه می‌یابد و پانزده كشور، هزینه‌های تسلیحاتی خود را افزایش می‌دهند. این پانزده كشور، حدود 84 درصد از كل دنیا هستند و افزایش قیمت مواد اولیه، كمك می‌كند كه برخی كشورها، به ویژه الجزایر، آذربایجان و روسیه و عربستان سعودی، خرید تسلیحاتی بیشتری انجام دهند.

همچنین باید گفت، چین و هندوستان نیز خریدهای تسلیحاتی خود را افزایش داده‌اند و حجم افزایش هزینه‌های تسلیحاتی‌شان، كسری از هزینه‌های آمریكا می‌شود و این افزایش به خاطر افزایش رشد اقتصادی آنهاست.

در یك جهش عجیب، عربستان سعودی، هزینه‌های نظامی خود را از 6/4 میلیارد دلار در سال 2005 به 25 میلیارد دلار رسانده است و این نشان می‌دهد كه در خاورمیانه، یك هزینه شدید تسلیحاتی انجام می‌شود كه كشورهای دیگر هم باید از آن پیروی كنند.

هزینه‌های تسلیحاتی ایران هم در سال 2005 به میزان 9/3 درصد افزایش یافت كه در كل به میزان هفت میلیارد دلار رسیده است.


لینک مطالب مرتبط:

کوئی زومی دامن بوش را رها نمی کند! 

رویترز: "بوش تا كی می‌تواند اتحاد هم‌پیمانان خود را برای مقابله با ایران حفظ كند؟" 

کاسترو: کار آمریکا وحشیگری بود؛ زرقاوی باید محاکمه می شد. 

شیخ القاتلین به قتل رسید! 

تنبیه ملوکانه کنگره؛ این بار دامنگیر روسیه! 

UserName