• مشکی
  • سفید
  • سبز
  • آبی
  • قرمز
  • نارنجی
  • بنفش
  • طلایی
  • تعداد بازديد :
  • شنبه 1385/06/25
  • تاريخ :

نقدی بر سریال «باران بهاری» از تولیدات مركز لرستان

بی‌تجربه‌گی و ناآشنایی سازندگان "باران بهاری" با آداب رسوم فرهنگ لرستان، موجب شده است كه این سریال نتواند اهداف خود را به مخاطب منتقل و تاثیر خود را بر بیننده بگذارد.»

روح الله لرستانی ـ كارشناس رسانه و از اهالی لرستان ـ با ارائه این مطلب تاكید كرده است: مدیر محترم شبكه اول سیما كه با پرداخت هزینه‌ی این سریال مهر تاییدی بر آن زده است. آیا از سیاست‌های رییس صدا و سیما مبنی بر استفاده از كارشناسان خبره، مشاوران امین در كنار تولید این گونه آثار مطلع نیست!

آیا تا كنون نشنیده‌اند كه رسانه‌ی ملی تاكید دارد كه با انتخاب درست سوژه‌ها و توجه به فرم و محتوای آثار تولیدی خود، ابتكار عمل باید از رقبا گرفته شود؟!

اگرمی‌دانند پس با چه استدلالی قبول كرده‌اند این سریال تولید و پخش شود و چرا مسوولان كنترل و ارزیاب از نمای بسته از چهره‌های بزرگ زنان این سریال به راحتی می‌گذرند و پرسش‌های بسیار كه در این مجال نمی‌گنجد.

روح‌الله لرستانی، با ارائه این مطلب در نقد سریال «باران بهاری» كه از تولیدات مركز لرستان است، آورده: « این سریال ماجرای جوانی لرستانی كه دست روزگار او را در خانه‌ی مردی مهربان از اهالی تهران (كه طبیعتا پولدار و مهربان هم است) پرورش داده است. جوان پس از مطلع شدن از واقعیت ماجرای زندگی خود تهران را به قصد كشف سرزمین ناشناخته‌ی لرستان ترك می‌كند و ...

چاشنی عشق و دوستی‌های دوران جوانی هنر سازندگان بوده است، برای همراهی مخاطب با اثر خود!!!»

این منتقد در این مطلب كه به سرویس تلویزیون ایسنا ارسال شده، اضافه می‌كند: تهیه‌كننده‌ی تازه‌كار این اثر كه خود از اهالی لرستان است، تلاش كرده تا با استفاده از ابزار هنر و به كارگیری عواملی چند، نام دیار خود را بر تارك شبكه ملی نقش زند و جانی تازه دركالبدی بی‌رمق لرستان بدمد. اما مسایلی چند كه از بی‌تجربه‌گی وی و ناآشنا بودن كارگردان این مجموعه از آداب رسوم فرهنگ لرستان ناشی می‌شود، موجب شده است كه این سریال نتواند اهداف خود را به مخاطب منتقل و تاثیر خود را بر بیننده بگذارد.

نگاه به لرستان در این سریال نگاه بالا دست به پایین دست است، و فضای به نمایش گذاشته از شهرها و طبیعت آن دیار چیزی غیر واقعی است، انگار دست‌اندكاران این سریال به عمد قصد دارند دوربین را در میان حاشیه‌نشین‌های شهرهای خرم‌آباد و بروجرد به گردش درآورند و این گونه القاء نمایند كه در مدت 28 سال پس از انقلاب این دیار از چشم مسوولان دور مانده است. در صورتی كه واقعیت غیر از این است، لرستان قبل و پس از انقلاب واقعا قابل مقایسه با هم نیست. هر چند كمبودها و بی‌مهری‌های زیادی دیده است. اما فرهنگ غنی، آداب و رسوم مثال زدنی، آن در این فیلم به مسخره گرفته می‌شود.

این منتقد با بیان این مطلب كه مدیركل صدا و سیمای مركز لرستان نیز كه پس از تولید این اثر به مدیریت رسیده است، پخش این سریال را توهین به مردم لرستان قلمداد كرده است.(هفته نامه‌ی بامداد لرستان ‌85/4/6)

این منتقد لرستانی افزوده است: انتخاب لوكیشن‌های ناچسب و اصرار سازنده بر این كه خرم‌آباد یا لرستان همین است كه می‌بینید، قابل تامل است.

استفاده از بازیگران بومی ناآشنا با تلویزیون و سینما، این حس را ایجاب می‌كند كه در این عرصه دست لرستان واقعا تهی است كه انصافا این گونه نیست؛ ‌هنرمندان فعال در عرصه تئاتر در لرستان از سال‌های قبل از دهه ‌30 كار هنری خود را شروع كرده‌اند و هم اكنون اگر سری به اماكن هنری و فرهنگی بروجرد و خرم‌آباد بزنیم با بزرگانی مواجه می‌شویم كه در پرونده‌ی خود آثار ماندگاری ثبت كرده‌اند.

این كارشناس با اشاره به نكات غیرحرفه‌یی به كار رفته در این سریال افزوده است: استفاده نابه جا از موسیقی لرستان كه از سرمایه‌های عظیم ملی و میراث جاودان لرستان به شمار می‌رود از دیگر نقایص این سریال است. در تیتراژ این سریال تلفیق نامتجانس موسیقی لری با آهنگ‌های بی‌شناسنامه جای هیچ شكی باقی نمی‌گذارد كه سازندگان این سریال با موسیقی لرستان كاملا بیگانه‌اند. هم‌چنان كه در بخشی از این سریال آوا و نوایی كه در مراسم عروسی خوانده می‌شود را بازیگر با نوای ستار همراه می‌كند و در زمانی كه قهرمان فیلم در حال زیارت امامزاده است پخش می‌شود.

این منتقد تاكید كرده است: درست است كه لرستان از قافله توسعه به دلایل مختلف از جمله 8 سال جنگ تحمیلی و آسیب‌های فراوانی كه از جنگ نصیب او شد رنج می‌برد و واقعیتی است كه در مقایسه با استان‌های برخوردار این استان، هم‌چنان برای تامین نیازهای اولیه خود دست و پنجه نرم می‌كند اما با غرور و سربلندی فرهنگ خود را حفظ كرده است. آن چه كه در این سریال از زن لرستانی به نمایش در می‌آید خلاف واقع است، آن چه كه به عنوان فرهنگ خانواده لرستان بر صفحه تلویزیون نقش می‌بندد غیرقابل باور است.

در پایان این مطلب آمده است: آری لرستان نیاز به سرمایه‌گذاری دارد؛ اما نه به هر قیمتی!

UserName