• تعداد بازديد :
  • شنبه 1385/07/15
  • تاريخ :

گزارش روز نهم نمایشگاه قرآن کریم


نهمین روز نمایشگاه قرآن کریم مثل روزهای گذشته با ازدحام دانش آموزان دبستانی و راهنمایی آغاز شد و طبق معمول همیشه با معرفی بخش مدرسه اینترنتی به این دانش آموزان ادامه پیدا کرد.

از نکات دیگر حضور تعداد زیادی از اعضاء تبیان در غرفه تبیان که از اولین ساعات شروع نمایشگاه به غرفه تبیان آمده بودند جالب بود به طوری که به علت کمبود جا در غرفه تعدادی از اعضاء در بیرون از غرفه ایستاده بودند که این شلوغی تا زمان افطار ادامه داشت و جالب ترین موضوع در این جمع آشنایی اعضا با یکدیگر بود که همیشه با نام مستعار در سایت مطلب می نویسند. این حضور پرشور جمله معروف «خانواده بزرگ تبیان» را در ذهن تداعی می کند.


مهمانان :

از میهمانان این روز می توان به حضور آقای علی اکبر اشعری (رئیس سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران) به همراه آقای دکتر شهرستانی (مدیرعامل و رییس هییت مدیره مجمع ناشران الکترونیک) در غرفه تبیان اشاره کرد که مورد استقبال آقایان بابایی (مدیر روابط عمومی موسسه تبیان) و خطیبی (مدیر فروش تبیان) قرار گرفتند و توضیحاتی در مورد نرم افزارهای جدید و بخشهای جدید سایت تبیان داده شد.

از دیگر میهمانان می توان به آقای حائری (مدیر روابط عمومی مصلای تهران) و حجت الاسلام و المسلمین بهرامی ( مدیر سالن نشر الکترونیک ) اشاره کرد ، که آقای حائری همانند سال گذشته در رفع مشکلات ، کمکهای شایانی به برگزاری نمایشگاه خصوصا غرفه تبیان نمودند.

از دیگر بازدیدکنندگان غرفه تبیان حضور آقای راسخ به همراه همسرشان که هر دو از گویندگان و مجریان با سابقه صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران به شمار می روند جالب توجه بود.


معرفی محصولات تبیان :

امروز به معرفی نرم افزار هدی ( نگارش جدید ) می پردازیم که شامل موارد زیر می باشد :

- متن کامل قرآن کریم به همراه ترجمه به 8 زبان

- روخوانی کامل قرآن کریم با صدای قاریان : شاطری و قحطانی

- متن کامل تفسیر المیزان و تفسیر کشاف همراه با فهرست موضوعی

- امکان جستجو در 18 هزار موضوع قرآنی

- شرح موضوعات به همراه صدا

- معرفی پایگاههای اطلاع رسانی با موضوعات اسلامی

- آلبوم تصاویر از نسخه های مختلف قرآن کریم


دیگر بخشهای نمایشگاه قرآن کریم :

مرکز مشاوره و دفتر مددکاری فرماندهی انتظامی تهران بزرگ در چهاردهمین نمایشگاه بین المللی قرآن کریم آماده ارائه خدمات مشاوره تخصصی به بازدیدکنندگان است.

مشاوران مستقر در غرفه نیروی انتظامی پاسخگوی مشکلات بازدیدکنندگان در زمینه های انتظامی ، خانوادگی ، حقوقی و ... هستند.

همچنین مشاوران این مرکز ، برای ارتقای بهداشت روانی جامعه و پیشگیری از آسیبهای فردی و اجتماعی ، خدمات روان سنجی درباره هوش ، شخصیت ، استعداد و ... ارائه می دهند.

مشاوران انتظامی این مرکز نیز به ارائه خدمات مشاوره در زمینه های نظام وظیفه ، امور حقوقی ، گذرنامه و ... می پردازند.


اخباری از نمایشگاه قرآن کریم :

- رییس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی برگزاری نمایشگاه‌هایی نظیر نمایشگاه قرآن را در جهت پاسخگویی به نیازهای اعتقادی افراد مؤثر دانست و گفت : امیدوارم بتوانیم با تدوین پژوهش‌های جدید علمی ـ قرآنی، پایان‌نامه‌های قرآنی و ترجمه‌های خوب و به نمایش درآوردن آن‌ها در نمایشگاه قرآن، این كتاب آسمانی را به همه زبان‌های زنده دنیا در بهترین شكل ممكن معرفی كنیم.

اگر قرآن را به دانشگاه وارد كنیم و در محیط‌‌‌های دانشگاهی، فعالیت قرآنی را به شكل شایسته‌ای انجام دهیم، آن‌وقت می‌توانیم ادعا كنیم كه قرآن وارد زندگی مردم شده است

وی با اشاره به افتتاح بخش بین‌الملل نمایشگاه در روز جمعه 14 مهرماه، افزود: دربخش بین‌الملل این نمایشگاه، از 20 كشور جهان همچون آذربایجان، قطر، تركیه، بنگلادش، الجزایر، هند و تایلند دعوت كرده‌ایم.

به گفته محمدی عراقی، بخش بین‌الملل نمایشگاه تنها به كشورهای اسلامی اختصاص ندارد و قرار است در این بخش از كشورهای غیراسلامی دعوت به عمل آید و شاید از كشورهای آمریكایی و اروپایی نیز دعوت به همكاری شود.

رییس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی همچنین افزود: در بخش بین‌الملل، مهمانان در دو بخش هنرمندان قرآنی ـ در رشته‌های مختلف قرآنی ـ و پژوهشگران قرآنی تقسیم می‌شوند.

محمدی عراقی بخش پژوهشی و دانشگاهی را یكی از رویكردهای برجسته این نمایشگاه دانست و اظهاركرد: اگر قرآن را به دانشگاه وارد كنیم و در محیط‌‌‌های دانشگاهی، فعالیت قرآنی را به شكل شایسته‌ای انجام دهیم، آن‌وقت می‌توانیم ادعا كنیم كه قرآن وارد زندگی مردم شده است.

امروزه نه تنها در كشورهای اسلامی و مسلمان بلكه در كشورهای ارو‌پایی و آمریكایی ترجمه قرآن كریم به زبان‌های مختلف دنیا، یكی از پرفروش‌ترین و ‌پرتقاضاترین كتاب‌ها است

وی افزود: همچنین بیش از 20 كشور دنیا ـ حتی كشورهای اروپایی ـ هم‌اكنون نمایشگاه قرآنی برگزار كرده‌اند.

به گفته رییس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، كنگره‌ای قرآنی در شهر اصفهان با همكاری آیسیسكو (OIC) در آذرماه سال جاری برگزار خواهد شد.

- حاج علی اکبری رییس سازمان ملی جوانان در بازدید از چهاردهمین نمایشگاه قرآن کریم گقت : کلیه مراکز قرآنی که توسط جوانان تشکیل می شود مورد حمایت این سازمان قرار می گیرد.

رییس سازمان ملی جوانان درباره فعالیتهای قرآنی این سازمان اظهار داشت : سال گذشته یکی از مهمترین تکالیف این سازمان حمایت از مراکز قرآنی بود که این کار به طور شایسته انجام گرفت. امسال نیز در متن برنامه ها ، پیش بینی شده است تا از مراکز قرآنی که توسط جوانان تشکیل می شود یا برنامه های قرآنی مختص جوانان به صورت گسترده حمایت به عمل آید.

- نخستین مترجم گفتاری فارسی به زبانهای انگلیسی و عربی در چهاردهمین نمایشگاه قرآن کریم عرضه شد.

به گزارش ستاد خبری چهاردهمین نمایشگاه بین المللی قرآن کریم ، این نرم افزار که برای راحتی ارتباط ایرانیان در سفرهای خارجی تهیه شده است ، می تواند جمله فارسی بیان شده به صورت گفتاری را به زبان انگلیسی یا عربی ترجمه نموده و پخش نماید.

شایان ذکر است موسسه عرضه کننده این نرم افزار در حال تکمیل نرم افزاری برای تایپ فارسی است که در آن متن خوانده شده به صورت هوشمند برروی رایانه تایپ می شود.

- روزانه بین 20 تا 50 هزار نفر از چهاردهمین نمایشگاه قرآن کریم بازدید می کنند.

به گزارش ستاد خبری چهاردهمین نمایشگاه بین المللی قرآن کریم ، این تعداد بازدیدکننده در روزهای تعطیل در بالاترین حد خود قرار دارد.

گفتنی است بازدید از نمایشگاه در برخی روزها به رقم 60 هزار نفر نیز رسیده است.

روابط عمومی موسسه تبیان

UserName