• مشکی
 • سفید
 • سبز
 • آبی
 • قرمز
 • نارنجی
 • بنفش
 • طلایی
 • تعداد بازديد :
 • 5866
 • دوشنبه 1391/8/15
 • تاريخ :

بهترین عبادت كدام است؟

عبادت


برترین نوع عبادت، عبادتی است که خالصانه برای خدای متعال انجام شود و در آن هیچ چیز و هیچ کس، حتی خود انسان مد نظر نباشد. علامه طباطبایی می فرمایند: «عبادت وقتى حقیقتا عبادت است كه عبد عابد در عبادتش خلوص داشته باشد.

عبادت وقتى تمام و كامل میشود كه انسان به غیر خدا به كسى دیگر مشغول نباشد، و در عملش شریكى براى خدای سبحان نتراشد، و دلش در حال عبادت بسته و متعلق بجایى نباشد، نه به امیدى، و نه ترسى، حتى نه امید به بهشتى، و نه ترس از دوزخى، كه در این صورت عبادتش خالص، و براى خدا است، بخلاف اینكه عبادتش بمنظور كسب بهشت و دفع عذاب باشد، كه در اینصورت خودش را پرستیده، نه خدا را.» (ترجمه تفسیر المیزان، ج‏1، ص: 42)

پرسش: عبادت چیست؟

بعضى عبادت را تنها در نماز و ذكر و دعا مى‏دانند و بعضى در شعر خود مى‏گویند: «عبادت به جر خدمت خلق نیست» در این دو تفكر افراط و تفریط است.

نمونه افراط و تفریط در همه جا و همیشه بوده است. یكى در شناخت امام غلو مى‏كند و یكى امام را یك فرد عادى مى‏داند. یكى از وظایف انبیا جلوگیرى از انواع افراط و تفریط است.در اسلام به هر كارى كه رنگ الهى داشته و براى خدا باشد، عبادت گفته مى‏شود، گرچه بنّایى و كارگرى باشد. چنانكه حضرت ابراهیم و اسماعیل پس از آنكه بنّایى كردند و پایه‏هاى كعبه را بالا بردند، از خدا خواستند كه كارگرى آنها را قبول كند. «و اذ یرفع ابراهیم القواعد من البیت و اسماعیل ربّنا تقبّل منّا» (بقره، 127)

آرى، در دید ما نماز و روزه عبادت است، امّا از دیدگاه قرآن، كارگرى ساختمانى هم كه براى خدا باشد، عبادت است.

چگونه و به چه شیوه‏اى عبادت كنیم؟

براى این ‏كه عبادت ما از انواع خرافات و انحرافات دور باشد، باید در شیوه آن فقط از طریق وحى استفاده كنیم.

چنانكه حضرت ابراهیم از خداوند خواست تا راه و روش پرستش را به ما نشان دهد. «و أرنا مناسكنا» (بقره، 128)

اگر هر انسانى به سمت‏وسویى و در لباسى و با لهجه‏اى از پیش خود شكل و قالبى براى عبادت بسازد و سلیقه‏ها و تخیّلات و خرافات و آداب و رسوم غلط و نیازها و تهدیدها و تطمیع‏ها و آرزوهاى خود را در آن جاسازى كند، هرج و مرجى رخ مى‏دهد كه قابل كنترل نیست و ماجراى برخورد موسى با شبانى كه براى خود خدا را انسانى محتاج ترسیم مى‏كرد، تكرار مى‏شود. بگذریم كه در خود داستان تردید است؛ زیرا اگر هركس هرچه مى‏خواهد بگوید و پیامبران مردم را به حال خود رها كنند با بعثت و فلسفه وجودى انبیا سازگار نیست. انبیا آمدند تا جلو سخنان و افكار ناروا را بگیرند و ما نباید بخاطر دلسوزى به یك چوپان بعثت موسى را لغو و بیهوده نشان دهیم.

در روایات مى‏خوانیم كه امام به كسى كه از پیش خود عبارتى را به دعا اضافه كرده بود و مى‏گفت: «یا مقلّب القلوب و الابصار» انتقاد كرد و فرمود: دعاى صحیح و آنچه بیان كرده‏ایم این دعاست: «یا مقلّب القلوب»، نه یك كلمه كم و نه یك كلمه زیاد و نباید در آن تصرّف كنید.

چنانكه در اول سوره‏ى حجرات به تمام مۆمنان سفارش شده كه در هیچ كارى بر خدا و رسولش تقدّم و پیشى نگیرند.

 «لاتقدّموا بین یدى اللّه و رسوله»

بهترین عبادت كدام است؟

بهترین عبادت آن است كه مورد قبول خداوند قرار گیرد، مهم نیست كه عبادت چیست؟ و عبادت كننده كیست؟

و محل عبادت كجاست؟ و در چه زمانى واقع مى‏شود؟ بلكه آنچه در عبادت مهم و اصل است، قبولى آن است.

در قرآن مى‏خوانیم؛ یك پیامبر بنّا و پیامبر دیگر كارگر و مكان، مسجدالحرام و زمان، در گرماى شدید و در غربت و نوع كار، ساختن كعبه؛ امّا آنچه به همه‏ى اینها ارزش مى‏دهد، قبول شدن به درگاه خداوند است. «ربّنا تقبّل منّا» (بقره، 127)

در روایات مى‏خوانیم كه براى امام كاظم علیه السلام اموال بسیارى از شخصیت‏هاى مختلف نیشابور آورده بودند؛ امّا امام از میان آنها تنها چند درهمى كه از پیره زنى به نام شطیطه بود، پذیرفت.

آرى، كوچك و بزرگى لامپ مهم نیست، اتصال آن به برق مهم است. لامپ بزرگى كه به برق وصل نباشد، نورى ندارد و لامپ كوچكى كه وصل باشد، نور دارد.

                                                                                                                                           فرآوری: آمنه اسفندیاری

بخش احکام اسلامی تبیان


منابع:

پرسش و پاسخ های قرآنی ج1 ـ محسن قرائتی

سایت شهر سوال

اگر در خصوص این موضوع سوالی داشتید، به مشاوره تبیان مراجعه نمایید .
خنداندن = عبادت

خنداندن = عبادت

هر كسى، از هر راهى كه شاد بشه، عبادت محسوب مى‌شه؟
6 ویژگی عبادات علی علیه السلام

6 ویژگی عبادات علی علیه السلام

جامعيت اوصاف علي عليه السلام در جامعيت عبادت او نهفته است. اگر آن حضرت تمامي آنچه را که خوبان عالم دارند، داراست، بخاطر آن است که عبادت او تمام اوصاف بايسته و شايسته عبادات را در خود فراهم آورده و برخوردار است که به نمونه هايي اشاره مي شود
شرایط قبولى عبادات

شرایط قبولى عبادات

ولایت و رهبرى صحیح و آسمانى، همه بندگان خدا و بندگى‏ها و نماز و حجّ و جهاد و... را در مسیر الهى قرار مى‏دهد و به آنها جهت شایسته مى‏بخشد. مثل ایران امروز كه با برخوردارى از ولایت فقیه، راه رو به رشدى را مى‏پیماید. در مقابل، كشورهاى اسلامى دیگر، با آنكه نم
UserName