• مشکی
 • سفید
 • سبز
 • آبی
 • قرمز
 • نارنجی
 • بنفش
 • طلایی
 • تعداد بازديد :
 • 2441
 • چهارشنبه 1391/8/3
 • تاريخ :

نمازهایی که در مکه و مدینه خوانده می شود کامل است یا شکسته؟

عمره طلاب


در سفر حج زائر موفق به وادار كردن نفس به تقواى الهى مى گردد، و زمینه خیر دنیا و آخرت خود را از طریق حفظ نفس از فساد فراهم مى نماید.


حجّ یا منبع عظیم منافع مادى و معنوى

انسان از بركت نیروى با عظمت عقل، و اراده و اختیار و قدرت و طاقت، موجودى است مكلّف و مسۆول. این خلیفه خدا در روى زمین، نسبت به هر واقعیتى كه با آن در ارتباط مى باشد مسۆول است.

در تحقق اهداف حق، و اطاعت از دستورات پروردگار و خوددارى از محرّمات كه محصولى جز زیان و خسارت ابدى ندارد مسۆول است.

حج مسۆولیتى است عظیم كه از جانب حضرت حق، از باب لطف و رحمت به انسان واگذار شده، انجام این عبادت بزرگ همراه با نیت پاك، و قلبى خالص تولید كننده بهره هاى بسیار مهم دنیایى و آخرتى است كه روایت زیر نشانگر گوشه اى از آن منافع سرشار، و محصولات بى شمار است.

در عیون اخبار الرضا، ج2، ص90 و بحارالانوار، ج96، ص32 از حضرت رضا ـ علیه السلام ـ روایت شده :

«آنچه موجب وجوب حج گشته امور زیر است: سفر معنوى وپرواز ملكوتى وحركتى عرشى به سوى خداى ـ عزوجل ـ و درخواست اضافه شدن نعمت هاى مادى و باطنى از جانب حضرت محبوب و پاك شدن از تمام گناهانى كه قبل از حج در تمام دوران عمر دامن پاك حیات را آلوده كرده است، و براى قرار گرفتن در مدار توبه از آنچه كه در گذشته از زمان، بر انسان گذشته و از سر گرفتن اعمال براى آینده بمانند كسى كه تازه قدم در عرصه تكالیف گذاشته و چیزى بر او نیست.

در این مسۆولیت سنگین و با بركت خرج كردن مال و منال در راه خدا و مشقت و رنج بدنى و باز داشتن نفس از شهوات و لذات حرام و افتادن در حوزه عاشقانه قرب بحق از طریق عبادت و بندگى به چشم مى خورد.

حج سیر و سفر و تحرك و حركت در گرما و سرما و بهنگام امنیت و ترس و ثابت قدمى و استقامت دائمى در امور الهى و معنوى است، كه این امور علّت جلب رحمت واسعه حق، و لطف و مرحمت حضرت مولاست.

در این سفر منافع بسیارى براى مردم است و در این عرصه گاه حق و حقیقت شوق به لقاى دوست و ترس از عظمت و جلال او، قلب را تسخیر مى كند.

در برخوردهاى مردم با یكدیگر در این سفر معنوى، و ظهور حال و قال ملكوتى و نشست و برخاست با پاكان، كه معاشرت با آنان از بركات این سفر است، یك سلسله از دردهاى درونى و بیماریهاى باطنى به نقطه شفا مى رسد از جلمه: قساوت قلب، پستى نفس، غفلت از حق، خاموش شدن آتش آمال و آرزوهاى بیجا.

در این سفر زائر موفق به تجدید حقوق، و وادار كردن نفس به تقواى الهى مى گردد، و زمینه خیر دنیا و آخرت خود را از طریق حفظ نفس از فساد و افساد فراهم مى نماید.

این سفر منبع خیر و بركت براى اهل مشرق و مغرب، و اهل آب و خشكى است، و نیز براى آن كه حج بجا مى آورد و آن كه در این مسیر نیست از تاجر فراهم كننده جنس و فروشنده و خریدار و نویسنده و از كار افتاده و خلاصه برنامه اى عجیب، و مسأله اى عظیم و عبادتى بزرگ است كه هر كسى از اهل زمین، بصورتى از منافع آن بهره مند مى شود!

واجبات الهى بر اهل قدرت و استطاعت فرض است. مردمان را گاهى در تمام عمر یك بار براى سفر حج قدرت و قوت حاصل مى شود، به این خاطر در تمام دوره عمر یك بار واجب شده، ولى اهل طاقت و قدرت ترغیب و تشویق شده اند كه نسبت به حج به اندازه توان و قوّت خود اقدام نمایند»

 

بعد از  این مقدمه که البته کوتاه ولی قابل تامل بود، نوشتارمان را با چند پرسش و پاسخ در مورد مسائل حج پی می گیریم:

سوال: نمازهایی كه در هتل یا مساجد دیگر یا مكان‌های دیگر مكه و مدینه خوانده می‌شود كامل است یا شكسته؟

جواب: در تمام شهر مكه و مدینه زائرین مخیر هستند نماز را شكسته یا تمام بخوانند.

آیة الله صافی گلپایگانی(دام ظله)

 

سوال: در حج نیابتى علاوه بر هزینه سفر، بدهى و مخارج خانواده نایب به عهده چه كسى است؟

جواب: به عهده شخص نایب است.

آیة الله خامنه ای(دام ظله)

 

سوال: کودک ممیّزى بدون امر ولىّ در میقات محرم شده، و تنها سعى و تقصیر را انجام داده است. تکلیف او یا ولیّش نسبت به بقیّه اعمال چیست؟

جواب: احتیاط آن است که برگردد و تمام اعمال، غیر از احرام، را انجام دهد. و اگر توانایى ندارد از کسانى که به عمره مى روند، خواهش کند که به نیابت از او انجام دهند.

آیة الله مکارم شیرازی(دام ظله)

 

سۆال: جوان مجردی است كه اخیراً مستطیع شده است ولی به فكر ازدواج می باشد و اگر حج برود ازدواج او عقب می افتد، كدامیك را مقدم بدارد؟

جواب: حج برود و ازدواج را تأخیر بیندازد مگر آنكه تأخیر ازدواج برای او دشوار بوده و زحمت فوق العاده داشته باشد كه عادتاً تحمل ناپذیر است، در این صورت ازدواج را مقدم بدارد.

آیة الله سیستانی(دام ظله)

فرآوری: آمنه اسفندیاری  

بخش احکام اسلامی تبیان


منابع:

کتاب چهل حدیث استاد حسین انصاریان

پایگاه اطلاع رسانی مراجع عظام: صافی گلپایگانی، خامنه ای، مکارم شیرازی، سیستانی(دام ظلهم)

اگر در خصوص این موضوع سوالی داشتید، به مشاوره تبیان مراجعه نمایید .
احكام حج (مباحثی در باب حج)

احكام حج (مباحثی در باب حج)

استطاعت از جهت مال يعني داشتن زاد و راحله که توشه راه و مرکب سواري است ، و چنانچه عين آنها را ندارد کافي است چيزي مثل پول يا متاع ديگر داشته باشد که ممکن است آن را صرف در ...
احكام حج (مباحثی در باب حج)

احكام حج (مباحثی در باب حج)

نايب بايد بالغ باشد، پس حج نابالغ به جای ديگری کفايت نمي کند، البته در حجة الاسلام و حجهای واجب ديگر، هرچند آن بچه مميز باشد که خوب و بد را تشخيص دهد. بلی بعيد نيست که نيابت وی در حج مستحبی با اذن ولی صحيح باشد...
احادیث حج

احادیث حج

برای چه حج خانه خدا را حج نامیده اند ؟ امام فرمود : فلانی حج گزارد،یعنی رستگار شد
UserName