• مشکی
 • سفید
 • سبز
 • آبی
 • قرمز
 • نارنجی
 • بنفش
 • طلایی
 • تعداد بازديد :
 • 13709
 • پنج شنبه 1382/2/25
 • تاريخ :

عوامل موثر در شكل گیری ازدواج

(قسمت اول)

عوامل موثر در شكل گیری ازدواج (قسمت اول)

عوامل اخلاقی و روانی

بسیاری از كسانی كه ازدواجشان ناموفق بوده ، علت جدایی خود را عدم توافق اخلاقی ذكر كرده اند. هر چند ممكن است این دلیل، سرپوشی برای سایرعوامل باشد ، ولی واقعیت این است كه نداشتن توافق اخلاقی شدیدترین ضربه را  به پیكر خانواده می زند . عوامل اخلاقی و روانی در ازدواج به دو دسته تقسیم می شوند :

الف) عوامل توفیق و حفظ زناشویی

1-حوصله و بردباری

: كسانی كه در قبال مسائل خانوادگی واختلافات ِبین خود و همسرشان حوصله به خرج نمی دهند و با  بروز هر اختلاف كوچكی ، عكس العمل شدیدی نشان می دهند، زندگی زناشویی را به سوی ناسازگاری  و اختلاف شدیدتر می رانند .

2-صداقت :

صداقت اساس زندگی خانوادگی است . چنانچه زن و شوهر مطالبی را از هم پنهان كنند یا دروغ بگویند ، اعتماد و اطمینان آنان از یكدیگر سلب می شود ودرادامه زندگی با مشكل مواجه می گردند .

3-خلوص :

منظور از خلوص، سادگی ، پاكی و بی آلایشی رفتار است . اگر بین زن و شوهر ریا و تظاهر حكمفرما باشد ، زندگی صفا و صمیمت خود را از دست خواهد داد .

4-مهربانی :

زن و شوهر باید یكدیگر را دوست داشته، نسبت به هم مهربان و در غم و رنج یكدیگر شریك و یاریگر هم باشند .

5-از خود گذشتگی:

زن و شوهر باید در مقابل یكدیگر گذشت داشته باشند و وضعیراپیش نیاورند كه با لجاجت ، زندگی را به  كام خود تلخ كنند.

6-صمیمیت:

صمیمت حالتی است كه در آن، بین  زن و شوهر دورنگی نباشد و آنچه از هم  در دل دارند بگویند و غمخوار یكدیگر باشند  و در این زمینه از صمیم قلب عمل كنند . صمیمت آیینه ای است كه آنچه در ذهن و رفتار است در آن منعكس می شود . صمیمیت با ملایمت همراه است و حتیاگراعتراض با صمیمیت و احترامهمراهباشد ، مشكلی ایجاد نخواهد كرد زیرا آنها با یكدیگر منافاتی ندارند .

7-اعتماد و اطمینان

:عدم وجود اعتماد در زندگی از مهمترین دلایل بروز نابسامانی است . بنابراین رفتارها و حركاتی كه ممكن است از طرفین سلب اعتماد كند ، باید كنترل شود تا زوجین از جمیع جهات نسبت به یكدیگر تفاهم كامل داشته باشند .

8-نظم و انضباط:

عدم رعایت نظم و انضباط در امور داخلی خانه از موارد اختلاف انگیز است . زن یا شوهری كه نظافت و بهداشت خانه را رعایت نكند ، مورد اعتراض قرار می گیرد . اگر هر دو بی نظم باشند ، زمینه اعتراض كمتر به وجود می آید.

9-همكاری:

همكاری دارای دو جنبه فكری و عملی است . اموری مانند شستن ظروف و البسه ، خرید لوازم مورد نیاز ، جارو كردن و امثال آن ، به عنوان جنبه عملی همكاری مطرح اند و همفكری برای رفع مشكلات و گرفتاریهای مالی ، بررسی ِ امور مربوط به فرزندان ، طراحی برنامه های كوتاه یا بلند مدت برای زندگی و مشابه آن ، مربوط به جنبه فكری همكاری  می باشند . زن و شوهر باید در هر دو زمینه با هم همكاری نمایند.

10-سازگاری :

وضعیت خانواده ممكن است در شرایط مختلف از نظر روحی و روانی  و رفاه  و آسایش  دگرگونی هایی داشته باشد . در تلاطم زندگی ، چنانچه زوجین قدرت سازگاری داشته باشند و بتوانند خود را با شرایط تطبیق دهند ، بقای خانواده تضمین می شود .

11-تعهد:

زن و مردی كه عقد ازدواج بسته اند ، باید به تعهدات خود پایبند بوده و همواره در نظر داشته باشند كه سرپیچی از تعهدات زندگی زناشویی ، عواقب بدیرابه دنبالخواهد داشت.

12-سخاوت:

خسیس بودن هر یك از زوجین ادامه زندگی را مشكل می كند . مرد باید در اقتصاد خانواده ، میانه روی را اختیار كند و همسر خود را نیز در هزینه های زندگی به اعتدال توصیه نماید و در این زمینه با هم هماهنگ شوند . دادن هدیه به یكدیگر به مناسبت های مختلف ، محبت و گرمی خانواده را افزایش می دهد و موجب استحكام پایه های زندگی زناشویی می گردد .

13- وفاداری نسبت به هم:

آنچه زن و شوهر باید تا آخر عمر آن را مـَد نظر داشته باشند ، رعایت حقوق همسر است . همسران متعهد تا پایان عمر از وظایفی كه نسبت به همسر خود پذیرفته اند ، شانه خالی نمی كنند .

14- احساس مسئولیت :

هریك از زوجین باید نسبت به وظایفی كه در رابطه با خانواده به عهده دارند ، احساس مسئولیت كنند .

15- انعطاف پذیری :

با انعطاف پذیری ، زن و مرد می توانند در جهات و ابعاد مختلف ، مشكلات را كاهش دهند و از دامن زدن به اختلاف ها جلوگیری نمایند .

ب) وجوهی از اختلاف های زناشویی :

1 - اختلاف در خواسته ها:

زندگی زن و شوهری كه خواسته های غیر واقعی و متفاوت از یكدیگردارند ، رو به نابسامانی می رود . از این رو ، زوجین باید خواسته های خود را هماهنگ نمایند .

2 - اختلاف در سلیقه ها و علاقه ها:

وجود اختلاف سلیقه و علاقه در افراد ، طبیعی است و چنانچه در زندگی زناشویی ، این اختلاف موجب هماهنگی بین زن و شوهر شود ، زندگی آرامی به وجود می آید .

3-اختلاف در دیدگاه ها و آرزوها :

انسان موجودی است با آرزوهای نامحدود ، چنانچه زن و شوهری با دیدگاه های مختلف و آرزوهای متفاوت كه احتمال حصول به آنها كم باشد ، نتوانند در زندگی زناشویی خود هماهنگی ایجاد كنند ، زندگی شاد و موفقی نخواهند داشت .

4-  اختلاف در خـُلق و خو:

بعضی از افراد بسیار خشن، متكبر، خودخواه  و از خود راضی اند و برخی روحیه ای گرم دارند، خوش برخورد، متواضع و مردم دوست هستند. بنابراین توافق اخلاقی،در صدر عوامل وشرایطِانتخاب همسر قرار دارد .

5- اختلاف در میزان هوش:

اختلاف فاحش ِ سطح هوشِهمسران نسبت به یكدیگر ممكن است در زندگی مشكلاتی ایجاد نماید .

6-  اختلاف در ابعاد معنوی:

مرد و زنی كه از نظر رعایت و پایبندی به امور معنوی متفاوت هستند ، زندگی بی دغدغه ای نخواهند داشت . بنابراین در امر ازدواج ، باید بُعد اعتقادی بهویژه جنبه های معنوی آن مورد توجه خاص قرار گیرد و از طـُرق مختلف اطمینان به پایبندی طرف مقابل احراز شود .

عوامل اقتصادی

عوامل اقتصادی می توانند عامل اختلاف در زندگی زناشویی باشند و مهمترین آنها عبارتند از :

الف ) مسكن :

هر خانواده ای به یك واحد مسكونی مستقل نیاز دارد. قبل از ازدواجنیزبایداینمسئله حل شود . آنچه مهم است ، استقلال در مسكن است ولو اجاره آپارتمانی 50 یا 60 متری یا كوچكتر، زوجین باید سعی كنند حتی الامكان جدا از پدر و مادر زندگی نمایند . بعضی از زوجین اصرار دارند كه با پدر و مادر و یا اقوام دیگرشان در یك خانه زندگی كنند و برخی حتی،آن را جزء شرایط ازدواج قرار می دهند . در این مورد باید بررسی لازم به عمل آید و به این مسئله توجه شود كه در نهایت ، چنین برنامه ای به ناراحتی و اختلاف منجر نشود .

ب) وسایل زندگی :

برابر رسم معمول ، دختر جهیزیه ای با خود به خانه بخت می برد . چنانچه شوهر مقدار جهیزیه را دستاویزی برای تحقیر همسرش قرار دهد ، زمینه ناسازگاری ایجاد خواهد شد . درست است كه اقتصاد،نقش بسیاری در زندگی دارد ، ولی نباید اساس و پایه زندگی زناشویی قرار گیرد .

بعضی خانواده ها با وسایل عادی مانند یخچال ، تلویزیون ، فرش معمولی و سایر وسایل مورد نیاز ، زندگی را می گذرانند . ولی برخی دیگر،زندگی لوكس و مرفهی دارند و همیشه از آخرین مدلِ لباس ، اتومبیل، مبلمان ، فرشهای گرانبها، وسایل خارجی  و تجهیزات تفریحی و  ورزشی استفاده می نمایند . دختر و پسر جوانی كه در دو زندگی متفاوت بزرگ شده اند ، به ندرت می توانند با هم سازش كنند . پسر جوانی كه درآمد كافی برای تهیه وسایل لوكس برای دختری از خانواده ای مرفه را ندارد ، دیر یا زود مورد اهانت و اعتراض همسر خود قرار می گیرد . بنابراین قبل از ازدواج ، در انتخاب همسر بایدبهشرایط زندگی طرف مقابل توجهشود .

ج) هزینه های رفاهی و معیشتی :

در جامعه ما معمولاً تأمین هزینه زندگی به عهده شوهر است . بعضی از دختران ملاك ازدواج را میزان درآمد پسر قرار می دهند تا بتوانند هزینه های زندگی را در سطح عالی تأمین نماید . گاه توقع زیاد موجب می شود كه پسر با وجود داشتن شرایط مناسباز  ازدواج منصرف شود . بنابراین دختر و پسر قبل از ازدواج باید شرایط شغلی، درآمد و توقع همسر خود را در نظر بگیرند و در انتخاب همسر با آگاهی و بصیرت تصمیم گیری نمایند .

نقش عوامل اجتماعی

پسری كه در یك خانواده اشرافی بزرگ شده ممكن است با دختری از یكطبقه متوسط یا پائین به خاطر زیبایی و یا همكلاسی بودن ازدواج نماید . شاید این موضوع در ابتدا مشكلی فراهم نیاورد ، ولی به تدریج عدم معاشرت پدر و مادر و خانواده شوهر با خانواده زن ،  به سبب این كه به حیثیت اجتماعی آنها لطمه می خورد ، منجر به ناسازگاری و اختلاف می گردد و اگر به طلاق منجر نشود ، زندگی موفقی هم نخواهدبود . این حالت در مورد دختر نیز می تواند ایجاد گردد .

چنانچه جوانی با خصوصیات برجسته ، ولی از طبقه اجتماعی متوسط یا پائین بخواهد با جوانی از طبقه اجتماعی بالاتر ازدواج كند ، باید او و خانواده اش را با ویژگی های خود آشنا نماید و با تشكیل جلساتی جهت شناخت بیشتر ، آنان را با اقوام و خویشاوندان خود مواجهسازد . در این حالت احتمال ناسازگاری كمتر،  خواهد بود .

چنانچه فرد امكان پیشرفت و تحرك اجتماعی به پایگاه اجتماعی بالاتر را دارد باید با فردی كه همان شرایط را دارااست ، ازدواج نماید . به طور كلی در این مبحث می توان گفت كه هر چه طبقه اجتماعی دختر و پسر به همنزدیكتر باشد ، موفقیت در ازدواج بیشتر است .

تهیه و تنظیم برای سایت تبیان: زهره پری نوش

اگر در خصوص این موضوع سوالی داشتید، به مشاوره تبیان مراجعه نمایید .
تناسب اخلا قی تان را اندازه بگیرید

تناسب اخلا قی تان را اندازه بگیرید

تناسب اخلا قی تان را اندازه بگیرید
از ازدواج تا رستگاری

از ازدواج تا رستگاری

از ازدواج تا رستگاری
در اوج غریزه ،پاکدامن باش!

در اوج غریزه ،پاکدامن باش!

در اوج غریزه ،پاکدامن باش!
علی (ع) بهترین شوهر است

علی (ع) بهترین شوهر است

علی (ع) بهترین شوهر است
UserName