• مشکی
 • سفید
 • سبز
 • آبی
 • قرمز
 • نارنجی
 • بنفش
 • طلایی
 • تعداد بازديد :
 • 3438
 • چهارشنبه 1391/5/4
 • تاريخ :

اکس یا قرص نعناع؟ 

دلایل و راهکارهای مبارزه با اعتیاد نوجوانی (1)


ما در بخش مقالات مربوط به جوانان و نو جوانان ، در مورد مسائلی که موجب ترس والدین می شوند ، صحبت کردیم ، اما بزرگ ترین ترسِ اغلب والدین ، ترس از مواد مخدر است.

مواد مخدر

یک روز یک پدر،  قرص سفید کوچکی را در اتاق پسرش پیدا می کند  . فورا افکار بدی به سرش می زند  ،اما به جای آن که موضوع را با پسرش در میان بگذارد ، قرص را به داروخانه ی محل شان می برد . دکتر داروساز نگاهی به قرص می اندازد و بعد از مکثی کوتاه می گوید :« آقای محترم من فکر می کنم شما یک قرص نعنایی پیدا کرده اید.»

در واقع بسیاری از نوجوانان معتاد نیستند و قرار نیست معتاد شوند . ولی شما والدین گرامی باید بدانید که اغلب فرزندان شما ، سال های نوجوانی اش را بی آن که به او مواد مخدر تعارف کنند ، پشت سر نخواهد گذاشت . و معمولا این دوستان و آشنایان هستند که نوجوانان را به استعمال مواد مخدر ترغیب می کنند . و این خیلی بد است .

به راستی اگر استعمال مواد مخدر این قدر بد و فاجعه آمیز است ، چرا نوجوانِ مدعی عقل و منطق و استدلالِ ما  معتاد می شود ؟

در این جا به عمده ترین دلایل آن اشاره می کنیم

**برای آن که نافرمانی و سر کشی را دوست دارند .

**می خواهند احساس کنند عضوی از گروه دوستان شان هستند .

**از ماجراجویی و خطر کردن لذت می برند .

** این کار برای شان سرگرم کننده است .

**از استعمال مواد مخدر لذت می برند .

**متاسفانه مواد به آسانی در اختیارشان قرار می گیرد .

**با این کار احساس می کنند بزرگ شده اند .

** فکر می کنند اعتیاد راه گریزی از مشکلات و فشارهای زندگی است .

**هرگاه کسل ، بی حوصله و ناراحت باشند ، به مصرف مواد می پردازند .

علاوه بر این ها ، دلایل مهم دیگری نیز وجود دارد

 نوجوانان – یا سایر افراد ، در هر سن و موقعیتی – مواد مخدر مصرف می کنند ، زیرا استعمال مواد مخدر در شرایط فعلی ، ابزار موثری برای آنان است و در کوتاه مدت ، به آنان احساس نشاط و کرختی می دهد .

اما چه طور می توان به نوجوانان یا سایر افراد گفت که احساس گذرای نشاط و آرامش مصرف مواد مخدر ، در دراز مدت چه تاثیرات مخربی در زندگی شان خواهد داشت ؟ در جامعه ای که افراد به راحتی به مواد مخدر دسترسی دارند ، چه طور می توانیم فرزندان مان را از این مواد افیونی دور نگه داریم ؟

این هدف متعالی است و ما راه درازی در پیش داریم .

تحقیقات نشان می دهد که میزان وابستگی و اعتیاد افرادی که از چهارده سالگی به مصرف مواد مخدر می پردازند ، چهار برابر بیش تراز افرادی است که از بیست سالگی به بعد معتاد می شوند

راهکارهایی برای مبارزه با مواد مخدر برای والدین :

درباره ی مواد مخدر بیش تر بدانید:  یک کارشناس در زمینه ی اعتیاد به مواد مخدر می گوید :« در این مورد والدین باید اقدامات مهمی را انجام دهند . اولین اقدام آنان ، این است که باید آموزش ببینند.» اغلب والدین می گویند :« من نمی توانم در مورد مواد مخدر با فرزندم حرف بزنم . اطلاعات او در این زمینه بیش از من است .» شاید حق با آنان باشد ، اما ما نباید بگذاریم وضع به همین منوال ادامه یابد .بزرگ ترین مشکل در زمینه ی آموزش ، دسترسی به اطلاعات کافی و درست نیست ، بلکه بسیاری از والدین باید به این باور برسند که ضروری است وارد این وادی شوند و اطلاعات شان به روز باشد . 

اگر ما قصد داریم به نوجوان مان کمک کنیم ، باید مواد مخدر را بشناسیم ، روش مصرف شان را بدانیم و بدانیم که پس از مصرف ، افراد در کوتاه مدت و دراز مدت چه احساسی خواهند داشت . ما باید بدانیم که در مدرسه در مورد مصرف مواد مخدر چه آموزش هایی به فرزندان مان می دهند .

گاهی تمام آن چه ما والدین در مورد مواد مخدر به نوجوان مان می آموزیم ، این است :« مواد مخدر کشنده اند !» مشکل این است که اغلب نوجوانان به عواقب ناشی از ابتلا به سرطان روده یا تحلیل کارایی مغز در اثر مصرف حشیش ، توجهی ندارند . 

مواد مخدر

از نظر اکثر والدین ، آموزش و کسب اطلاعات ، طاقت فرسا و پر زحمت است ، اما آنان به راحتی می توانند از اطلاعات موجود در کتابخانه ها ، مراکز بهداشت و سلامت ، مدارس و سایت های اینترنتی استفاده کنند . این نکته ی مهم را به خاطر داشته باشید : به خود زحمت ندهید که حتما اسامی مصطلح مواد مخدر را به خاطر بسپارید ، زیرا این اسامی پیوسته تغییر می کنند و اگر آن ها را اشتباه به کار ببرید ، از اعتبار شما در نزد نوجوانان تان خواهد کاست !

 

نشانه های اعتیاد را بدانید: پیش از ادامه ی این بخش ، همواره خطر استفاده از مواد مخدر را به خاطر داشته باشید و فهرستی از آن تهیه کنید . وقتی من کوچک بودم ، ما کتاب های زیادی در خانه نداشتیم ، اما کتابی داشتیم که « امداد پزشکی » نام داشت . جلد بزرگ قرمزی داشت که نشانه ها ، عوارض و روش درمان بیماری ها را به خوبی توضیح داده بود و خانواده ام بارها از این کتاب استفاده کرده بودند . اما مشکل این بود که هر یک از اعضای خانواده که از این کتاب استفاده می کرد ، بر اساس اطلاعات کتاب ، فورا متقاعد می شد که نه تنها بیمار است ، بلکه فکر می کرد به بیماری صفحه ی بعد کتاب نیز مبتلا شده است !

ممکن است هنگام مطالعه ی عوارض و نشانه های اعتیاد ، ما نیز با این مشکل روبه رو شویم . من حرف های مادری را به یاد دارم که فیلم مستندی درباره ی جوانان و مواد مخدر دیده بود . او فورا به همکار جوان پسرش تلفن کرده و گفته بود :

-« من فکر می کنم پسرم معتاد شده است .

همکار پسرش تعجب کرده بود . او پرسید :« چرا فکر می کنید او معتاد شده است ؟»

- « خوب ، ظاهرا یکی از نشانه های مصرف مواد مخدر این است که فرد ناگهان احساس کسالت و خواب آلودگی می کند و او نیز اخیرا کسل و خواب آلود به نظر می رسد .»

همکار جوان خندید و گفت :« او نوجوان است و احساس کسالت و خواب آلودگی وی به خاطر فعالیت های روزانه و رفتن به مدرسه است .»

اما این مادر حرف های او را نپذیرفت :« نه ، این درست نیست . کارشناس برنامه ی تلویزیونی می گفت نوجوانی که از خانواده اش کناره گیری می کند ، معتاد است . پسرم اغلب در اتاقش است . کارشناس می گفت نوجوانان معتاد دوست ندارند حرف بزنند و درون گرا هستند . می دانید ، چند سالی است نه من و نه پدرش ، نمی توانیم حتی دو کلمه حرف از دهان او بیرون بکشیم . من اتاق او را گشتم ، اما چیزی پیدا نکردم . شاید او مواد را جای دیگری می گذارد .»

گاهی تمام آن چه ما والدین در مورد مواد مخدر به نوجوان مان می آموزیم ، این است :« مواد مخدر کشنده اند !» مشکل این است که اغلب نوجوانان به عواقب ناشی از ابتلا به سرطان روده یا تحلیل کارایی مغز در اثر مصرف حشیش ، توجهی ندارند

با این حال بعضی از تغییرات رفتاری در نوجوانان نشان می دهد که یک جای کار می لنگد :

** کمبود انرژی.

**احساس خستگی در تمام مدت روز .

** سوء تغذیه .

** تغییر غیر مترقبه و ناگهانی گروه دوستان .

** تغییر در ظاهر فرد ، مانند قرمز شدن چشم ها .

** بی میلی به انجام فعالیت هایی که قبلا برای او لذت بخش بودند ، مانند ورزش .

** حالت خواب آلودگی .

** ناپدید شدن اشیای گران بها یا پول در خانه .

** بی علاقگی به انجام تکالیف مدرسه یا مدرسه گریزی .

** سکوت ، یا بد خلقی با دیگران .

البته این را بدانید که به جزناپدید شدن پول در خانه ، تمام موارد بالا ( به خصوص مورد آخر ) در مورد نوجوانی که فشارهای هیجانی بسیاری را از سوی دوستان یا مدرسه تحمل می کند ، طبیعی است .

 

در مقاله ی بعد5 راهکار دیگر برای مبارزه با مواد مخدر را مورد بررسی قرار می دهیم و در انتها به این نکته می پردازیم  که والدین بعد از اطلاع از اعتیاد فرزندشان چگونه باید عمل نمایند .

 

 

 

سرور حاجی سعید

بخش خانواده ایرانی تبیان


مطالب مرتبط:

وقتی فرزندم سیگار می کشد

مرگ تدریجی ، خداحافظ!

ممنوعیت برای همیشه

 

اگر در خصوص این موضوع سوالی داشتید، به مشاوره تبیان مراجعه نمایید .
غرور جوانی در دام اعتیاد

غرور جوانی در دام اعتیاد

اعتیاد ، خانمان سوز و ترسناک است اما وقتی کسی را از نوجوانی درگیر می کند ، داستان تلخ تر و اسیب جد
انحطاط به شکل کاملا جدی

انحطاط به شکل کاملا جدی

وقتي فرد به اين مرحله رسيد با توجه به سن خود - كه عموماً زير 25 ساله‌ها را شامل مي‌شود- آن خودباختگي اوليه‌اي را كه والدينش در اثر عدم‌آموزش هنجارها به وي هديه داده بودند را در اين مسائل مي‌بيند و از آنها تحت عنوان «مشي» ياد مي‌كند
مرضی حاصل تنهایی

مرضی حاصل تنهایی

همان طور که اکثر خوانندگان مقالات سایت در جریان مقالات مختلف آگاه شده اند، این عادت رفتاری اشتباه می تواند تا مرز اعتیاد افراد را سوق دهد و آنها را شامل عوارض منفی خود کند
UserName