• تعداد بازديد :
  • چهارشنبه 1382/02/17
  • تاريخ :

اخبار هنری( 17 اردیبهشت)

دوره جدید آموزش مكاتبه ای ویراستاری

دوره ی جدید آموزش مكاتبه ای ویراستاری توسط مركز آفرینشهای ادبی حوزه ی هنری آغاز شد. این دوره به مدت شش ماه و شامل ارسال جزوه است كه علاقه مندان جهت شركت در این دوره  ، می توانند درخواست خود را به نشانی تهران، خیابان حافظ، تقاطع خیابان سمیه، حوزه هنری، صندوق پستی 1677/15815 مركز آفرینشهای ادبی ارسال كنند.

نمایشگاه "هنر شیشه گری دوران اسلامی، از دیروز تا امروز"

نمایشگاه "هنر شیشه گری دوران اسلامی، از دیروز تا امروز" در گنجینه ی دوران اسلامی برپا شد. در این نمایشگاه ، دو مجموعه از آثار شیشه ای در معرض دید عموم قرار گرفته است. این نمایشگاه به مناسبت روز جهانی "گنجینه و میراث فرهنگی" در موزه ی ملی ایران برپا شده است.

آثار صنیع الملك در نگارخانه كاخ گلستان

آثار نقاشی ابوالحسین خان غفاری (صنیع الملك) نقاش معروف دوره ی قاجار و مؤسس نخستین هنرستان نقاشی در ایران ، در نگارخانه كاخ گلستان به نمایش در می آید. در این نمایشگاه تابلوهای رنگ و روغن، آبرنگ و سیاه قلم با موضوعاتی همچون حكیم باشی، طبیب كاشانی و مریض، شاهزاده با ندیمان و ... بیشتر در قالب پرتره از این هنرمند در معرض دید عموم قرار می گیرد. به گزارش سازمان میراث فرهنگی، صنیع الملك در زمان سلطنت محمد شاه به سبب ارائه ی  تابلویی خوب از رنگ و روغن جزء  نقاشان دربار شد. وی در ایتالیا (سال 1262 هـ.ق) چند سالی در موزه های فلورانس و روم با كپی برداشتن از آثار اساتید فن همچون  "رافائل" به هنر آموزی مشغول شد و پس از مدتی با آرزوی تأسیس مدرسه ی نقاشی كه مدتها در اندیشه داشت به ایران آمد. از فعالیت آخرین سالهای عمر وی و حتی تاریخ صحیح مرگ او اطلاع چندانی در دست نیست. اما شواهد بیانگر فوت این هنرمند به سال 1283 هـ.ق است. شاهكار بی نظیر او كتاب معروف  "الف لیله و لیله" است كه در كاخ گلستان نگهداری می شود. گفتنی است، این نمایشگاه به مناسبت هفته میراث فرهنگی برپا می شود.

UserName