• مشکی
 • سفید
 • سبز
 • آبی
 • قرمز
 • نارنجی
 • بنفش
 • طلایی
 • تعداد بازديد :
 • 2446
 • دوشنبه 1391/4/5
 • تاريخ :

چشمانمان را تربیت کنیم

مثبت گرایی در برابر منفی گرایی


توانایی برخورد مثبت و سازنده با جهان پیرامون و یا به عبارتی «مثبت گرایی» ، از عوامل مهمی در زندگی به شمار می آید.

چشمانمان را تربیت کنیم

افراد و یا خانواده های واجد صفت مثبت گرایی، شایستگی آن را دارند که در مواجهه با مسایل انسانی و پدیده ها ، جنبه های مثبت ، آموزنده و الهام بخش آن را مورد توجه قرار دهند و جنبه های منفی ، حتی المقدور ، مورد اغماض قرار گیرد.

چنین حالتی ، متأثر از کیفیت روحی و نفسانی فرد است و تبلورِ باطنی زیبا ، سیرتی دوست داشتنی و غنای درونی شخص می باشد . شخصی که دارای سیرتی زیبا شد ، پیوسته در همسرش آنچه را که زیباست ، مشاهده می کند و حتی برخی معایب او را حسن می بیند.

مثبت گرایی را می توان ،« هنر خوب دیدن » نامید ، که خود « هنر چگونه دیدن » است ، و زمانی می توانیم خوب ببینیم که چشمهایمان را این گونه تربیت کنیم.

 

شخصیت های بزرگوار و کریم النفس ، آنچنان برتمامی اعضا و جوارح خود تسلط دارند که آن طور که بخواهند و اراده کنند ، می بینند . از این رو مقدمه « مثبت گرایی » ، « مثبت نگری » است ؛ ابتدا باید خوبی ها و مثبت ها را دید و سپس بدانها گرایید.

تربیت نمودن چشمها ، از جنبه دیگری نیز قابل توجه است و آن «هنر چه دیدن » می باشد . منظور از این عنوان ، « هنر حلال دیدن » است ؛ یعنی آنچه را که خدا به ما فرموده ببینیم و چشمها را از آنچه خدا نهی فرموده باز داریم و بپوشانیم و از این طریق بر مصونیت اخلاقی خود و خانواده مان بیفزاییم .

اگر کسی حق چشم را مراعات ننمود ، دل را به رنج خواهد افکند و زمانی که دل ، اسیر شد ، تزلزل در روابطش با همسر و شریک زندگی اش به وجود خواهد آمد.

بررسی برخی از پرونده های دادگاههای مدنی خاص ، موید آن است که آن دسته از زوجین که مبتلا به « نظربازی» بوده و گرفتار آفت نگاه حرام شده اند و آزادانه چشمان خود را به هر سوی و هرکس می دوخته اند ، مرتبا همسر خود را با چهره و ظاهر دیگران مقایسه نموده ؛ در نتیجه از همسر خود گریزان ، و با روحی سرگردان در حسرت آنچه که در اختیار دیگران است ، روزگار ناخوشی را می گذرانده اند که این امر یا به گناهان بزرگتری منجر می شود یا به دلسردی و بی مهری از شریک زندگی می انجامد و در نهایت با متلاشی شدن کانون گرم خانواده به پایان غم انگیزی خواهد رسید .

از این رو ، اعضای خانواده متعادل با اتخاذ مثبت نگری و مثبت گرایی در دو زمینه که شامل توجه به جنبه های خوب و برجسته زندگی به ویژه همسر است و نیز خویشتن داری از نگاه به نامحرم ، یکی از عوامل موفقیت را احراز می کنند
در ادامه ، به برخی اصول اشاره می نمائیم که می تواند ما را در داشتن "نگاهی مثبت " یاری رساند :

فهرستی از خوبی ها

فهرستی از قابلیتهای همسرمان را در ذهن داشته باشیم و به عنوان یک اصل در زندگی به آن اهمیت دهیم .

به دنبال تاثیر مثبت

در مناسبات با همسر و به ویژه در گفتگوهای متقابل ، به قابلیت های اواشاره نموده،تلاش به عمل آید که فضای صحبتها ، آکنده از مسایلی باشد که در وی تاثیر مثبت برجای گذارد .

تلقین

چنانچه مایل هستیم جنبه ای را در همسرمان ببینیم ولی در واقعیت آن را مشاهده نمی کنیم ،ضروری است با تلقین مثبت به وی ، تدبیری بیندیشیم که به تدریج این جنبه را احراز نماید؛ مثلا مردی که احساس می کند همسرش در برخورد با مسایل ضعیف است ، می تواند به او بگوید : « من ، شخصیت صبور و توانای تو را در برخورد با مسایل تحسین می کنم .» و یا این عبارت که : «من یقین دارم ، اجازه نخواهی داد در برابرمسایل ، زود از پای درآیی.» و با این قبیل تلقین ها او را در شرایطی قرار دهد که صفت مورد نظر را به تدریج ، احراز کند.

چشمانمان را تربیت کنیم

موارد مشابه آن در خانواده ای که مرد ضعفها و کمبودهایی دارد نیز عینا صادق است و زن می تواند از عباراتی نظیر جملات مذکور استفاده کند ؛ به عنوان مثال مردی که چندان صداقتی در گفتار و رفتارش ندارد یا مردی که از نظر اخلاقی ، قدری تند خو و خشن است، در این گونه موارد ، شایسته است همسر چنین مردی به او اظهار کند : « من به صداقت تو در مسایل زندگی افتخار می کنم .» و یا در مورد بعدی بگوید « می دانم که با این مشکلات، هر کسی خسته و عصبی می شود ولی خویشتن داری و صبر به شما برازنده تر است.

پرهیز از تقدیرهای بی حساب و افراطی

در جریان مثبت گرایی ، برای پرهیز از رشد خود بزرگ بینی در همسر لازم است به تایید و تقدیر جنبه های خوب شخصیت وی اکتفا نموده از تحسین و تأیید تمامی شخصیتش خودداری کنیم . چه بسا با تشویقها و تقدیرهای بی حساب و غیر اصولی که باعث پرورش احساس خودبرتربینی و نخوت در فردی شده ایم و علی رغم وجود انگیزه خیرخواهانه موجب بروز یک آفت شخصیتی در نزدیکترین عضو خانواده گشته ایم .

یافتن جنبه های مشترک

گام عملی بعدی برای مثبت گرایی ، کشف جنبه های مشترک روحی میان خود و همسر است . به مرور که سالهای بیشتری از زندگی را با همسر سپری می کنیم ، به خصوصیات ناشناخته ای از وی دست می یابیم و در میان آنها وجوه اشتراکی را با ویژگیهای شخصیتی خود می بینیم . ما زمانی می توانیم به درستی از جنبه های مشترکمان بهره ببریم که پس از شناخت آنها ، به تقویتشان بپردازیم .

حتی باید اذعان نمود که در خانواده های متلاشی و متزلزل هم ، یک جنبه اشتراک فکری و روحی وجود دارد و آن علاقه قلبی و میل باطنی والدین به سعادت فرزند یا فرزندانشان است .

 

 

سرور حاجی سعید

بخش خانواده ایرانی تبیان


مطالب مرتبط:

پدنیا را با افکارتان می سازید

مراقب افکارتان باشید

من می دونم ، ما بدبخت می شیم!

اگر در خصوص این موضوع سوالی داشتید، به مشاوره تبیان مراجعه نمایید .
تفکر سالم را تمرین کنید

تفکر سالم را تمرین کنید

یک انسان سالم و معتدل نمی تواند با احساساتی همچون اضطراب و دلشوره های دائمی، زندگی عادی داشته باشد اما با توجه به مشکلات باید چه کرد؟
چه وقت باید تسلیم شویم؟

چه وقت باید تسلیم شویم؟

گاهی در زندگی باید آنچه را که علاجی نیست، با مدارا تحمل کنی اما تحمل کردن هم قواعدی دارد....
UserName