• تعداد بازديد :
  • شنبه 1391/03/06
  • تاريخ :

رسوم ‌عجیب و غریب ازدواج در دنیا


آداب و رسوم ازدواج در بسیاری از كشورها به قدری عجیب است كه شاید از شنیدن آن متحیر شوید، برای مثال در كشور سوئد رسم بر این است كه از طرف پدر و مادر عروس یك سكه نقره در كفش راست او و از طرف پدر عروس نیز یك سكه طلا در كفش چپش قرار می‌گیرد و عروس باید به نشانه احترام و حمایت از پدر و مادرش تا پایان مراسم این سكه‌ها را در كفش خود نگه دارد.

رسوم ‌عجيب و غريب ازدواج در دنيا

امریکا

سیاهپوستان آمریكایی نیز با یك پرش زندگی جدیدشان را آغاز می‌كنند. اگرچه آنها خودشان هم نمی‌دانند این رسم دیرینه و كهن ریشه در كدام یك از سنت‌هایشان دارد، اما آنچه مسلم است این‌كه آنها با انجام این كار به صورت نمادین از تمامی ‌مشكلات و نگرانی‌هایی كه پیش از این در زندگی با آن مواجه بوده‌اند با موفقیت عبور كرده و زندگی جدیدی را آغاز می‌كنند.

 

آلمان

آلمانی‌ها نیز با جمع‌آوری ظروفی كه پیش از آغاز مراسم ازدواج اقوامشان می‌شكنند برای جنگ و نبرد با مشكلات زندگی خودشان را آماده می‌كنند و بر اساس این رسم جالب، اقوام عروس و داماد پیش از ازدواج تعداد زیادی ظرف را می‌شكنند كه عروس و داماد باید آنها را جمع كنند.

در بعضی از شهرهای این كشور نیز رسم بر این است كه دوستان عروس یا داماد، عروس را می‌دزدند و داماد باید او را پیدا كرده و برای حضور در مراسم جشن ازدواج همراه خود ببرد.

 

کره

زنان كره‌ای از آغاز زندگی مشترك عهد می‌بندند مقابل همسرانشان سكوت كرده و از دستورات آنها اطاعت و پیروی كنند. به همین دلیل عروس‌های كره‌ای در نخستین روز زندگی مشترك باید سكوت اختیار كنند. آنها حتی حق صحبت با همسرانشان را هم ندارند و اگر از این رسم سرپیچی كنند داماد می‌تواند برای این كار عروس را روانه خانه پدرش كند. در كره عروس و داماد پس از پایان مراسم ازدواج به سبك غربی، لباس كره‌ای به تن می‌كنند و به بزرگان خانواده ادای احترام می‌كنند.

 

چین

چینی‌ها عروسشان را همراه زنان سالمند و با تجربه روانه خانه بخت می‌كنند و حضور زنان جوان و مجرد در كاروانی كه عروس را می‌برند بدیمن است. در چین رسم بر این است كه عروس هنگام ترك خانواده حتما باید گریه كند تا نشان دهد نمی‌خواهد آنها را ترك كند.

عروس و داماد چینی پیش از آغاز مراسم رسمی ‌ازدواج، دستمال‌های كوچك قرمز رنگی را كه روی آنها تصویری از اردك‌های چینی دوخته شده است، با آرزوی خوشبختی به همدیگر هدیه می‌دهند. این رسم نمادین در فرهنگ كشور چین به این معنی است كه این زوج برای همیشه به زندگی در كنار هم ادامه می‌دهند.

عروس‌های كره‌ای در نخستین روز زندگی مشترك باید سكوت اختیار كنند. آنها حتی حق صحبت با همسرانشان را هم ندارند و اگر از این رسم سرپیچی كنند داماد می‌تواند برای این كار عروس را روانه خانه پدرش كند!

عربستان

در كشور عربستان رسم بر این است كه زن و مردی كه قرار است با هم ازدواج كنند به نشانه آغاز زندگی جدیدشان لباس‌های كهنه‌شان را دور می‌ریزند و لباس جدید به جای آنها می‌خرند. آنها بر این باورند كه برای شروع یك زندگی جدید به لباس‌های نو نیاز دارند تا گذشته را با همه بدی‌ها و خوبی‌هایش به فراموشی سپارند.

 

یونان

یونانی‌ها بر این باورند كه گذاشتن مقداری قند یا شكر در لباس عروس، شادی زندگی آینده آنها را تضمین می‌كند. در كشور تركیه در روز ازدواج اسامی‌تمامی ‌دوستان عروس داخل كفش عروس نوشته می‌شود.

پس از پایان مراسم، فردی كه نامش پاك شده باشد، عروس بعدی است. در بلژیك پس از پایان مراسم رسمی ‌ازدواج در كلیسا، هنگامی‌كه عروس و داماد از كلیسا خارج می‌شوند خانواده آنها بر سرشان برنج می‌ریزند كه نمادی از آرزوی بركت برای زندگی آنهاست.

 

برزیل

در كشور برزیل رسم بر این است كه نام عروس روی حلقه داماد و نام داماد روی حلقه عروس حك شود. جالب است بدانید لباسی كه عروس در این روز بر تن می‌كند نباید كاملا نو باشد، بلكه عروس باید یك تكه از لباس یا كفشش را از چیزهایی كه قبلا داشته تهیه كند و یك تكه از آن را هم از شخصی قرض بگیرد.

 

 

بخش کلوب ازدواج تبیان


برگرفته از جام جم آنلاین

اگر در خصوص این موضوع سوالی داشتید، به مشاوره تبیان مراجعه نمایید .
UserName