• مشکی
  • سفید
  • سبز
  • آبی
  • قرمز
  • نارنجی
  • بنفش
  • طلایی
  • تعداد بازديد :
  • شنبه 1391/02/16
  • تاريخ :

تغییر نام بدون حكم قضایی


از زمانی كه برای اولین بار سازمان ثبت احوال از لایحه‌ای خبر داد كه در صورت تصویب، این امكان را فراهم می‌كند تا هر فرد ایرانی پس از 18 سالگی یك‌بار نامش را عوض كند، بیش از 8 ماه می‌گذرد.


شناسنامه

از روند تصویب آن لایحه خبری نیست اما به گفته رئیس سازمان ثبت احوال كشور آیین‌نامه اجرایی تغییر نام به مراكز ثبت احوال ابلاغ شده و بر اساس این آیین‌نامه، فرآیند تغییر برخی از اسامی دیگر گردش قضایی ندارد و بدون حكم قضایی در مراكز ثبت احوال انجام می‌شود. سالانه حدود 7000 نفر در ایران دادخواست تغییر نام می‌دهند؛ اما شواهد نشان می‌دهدتعداد كسانی كه تمایل به تغییر نام دارند بسیار بیشتر از این تعداد است. تغییر نام كوچك تنها با ارائه دادخواست و با حكم قضایی، در صورت مغایر بودن با عرف و فرهنگ غالب و مقدسات مذهبی، زننده و مستهجن بودن اسم، نامتناسب بودن با جنس و در مجموع مواردی خاص و نادر امكان‌پذیر است.

سعید بهزاد، شهره فاطمه، سروان، سرتیپ، دكتر، شهردار، شوكت‌الملك، حاجیه سلطان، وانوشكا، ژاكاردو، شاهدوست، قلی، غلام، گرگ و زلف از جمله اسامی‌ای است كه در سایت سازمان ثبت احوال به صراحت به آنها اشاره و اعلام شده می‌توان این اسامی را تغییر داد، اما با این وجود، باز‌افراد صاحب این اسامی نیازمند حكم قضایی برای تغییر اسمشان بودند.

محمد ناظمی‌اردكانی، رئیس سازمان ثبت احوال كشور به ایسنا می‌گوید: از این پس فرآیند تغییر نام گردش قضایی ندارد و آیین‌نامه اجرایی تغییر نام نیز به مراكز استان‌ها ابلاغ شده است و مردم می‌توانند نام‌های خود را براساس كتاب فرهنگ نام‌گزینی، تغییر دهند.

كتاب فرهنگ نام‌گزینی در واقع كتابی در سازمان ثبت احوال است كه فهرستی از اسامی مجاز برای ایرانیان در آن موجود است. ناگفته نماند كه با مراجعه به سایت سازمان ثبت احوال نیز می‌توانید از این اسامی مطلع شوید.

سالانه حدود 7000 نفر در ایران دادخواست تغییر نام می‌دهند؛ اما شواهد نشان می‌دهدتعداد كسانی كه تمایل به تغییر نام دارند بسیار بیشتر از این تعداد است. تغییر نام كوچك تنها با ارائه دادخواست و با حكم قضایی، در صورت مغایر بودن با عرف و فرهنگ غالب و مقدسات مذهبی، زننده و مستهجن بودن اسم، نامتناسب بودن با جنس و در مجموع مواردی خاص و نادر امكان‌پذیر است

آیین‌نامه تغییر نام چه می‌گوید؟

هر چند كه در خبر رئیس سازمان ثبت احوال اعلام شده براساس آیین‌نامه اجرایی جدید، مردم می‌توانند نام‌های خود را براساس كتاب فرهنگ نام‌گزینی تغییر دهند اما این آیین‌نامه شامل همه افراد نمی‌شود.

محسن اسماعیلی، مدیركل اسناد هویتی سازمان ثبت احوال كشور در این خصوص به «جام‌جم» می‌گوید: امكان رسانه‌ای شدن جزئیات این آیین‌نامه هنوز فراهم نیست؟ اما این آیین نامه شامل همه افراد نمی‌شود و تنها كسانی می‌توانند بدون طی كردن مراحل قانونی نام شان را تغییر دهند كه شرایط این آیین‌نامه را داشته باشند.

اسماعیلی فقط به چند مورد از شرایط این آیین نامه اشاره و اضافه می‌كند: صاحبان اسامی‌ای نظیر كبری، صغری، اصغر و اكبر بر این اساس بدون روند قضایی می‌توانند اسمشان را به حالت صحیح این اسامی یعنی فاطمه كبری، فاطمه صغری، علی‌اكبر و علی‌اصغر تغییر دهند.

شناسنامه

به گفته مدیركل اسناد هویتی سازمان ثبت احوال كشور، افرادی كه می‌خواهند اسامی تركیبی مذهبی داشته باشند نیز شامل این آیین‌نامه می‌شوند.

برای مثال اگر كسی اسمش محمد یا امیر است می‌تواند اسمش را به محمدعلی یا امیرعلی تغییر دهد. او همچنین به اسامی‌ای كه فراوانی نداشته و در طول 5 سال اخیر فراوانی بسیار كمی دارند اشاره می‌كند و می‌گوید: مثلا اسم مستوره در 5سال اخیر فراوانیش 90 مورد بوده است كه صاحبان این اسم و اسامی مشابه كه بسیار كم هستند می‌توانند برای تغییر نام تقاضا دهند.

اسماعیلی جزئیات بیشتر این آیین‌نامه را اعلام نمی‌كند؛ اما توصیه می‌كند كسانی كه تمایل به تغییر نام دارند، می‌توانند با مراجعه به ادارات ثبت احوال برای تغییر نام درخواست دهند.

انتخاب اسم تحت تاثیر شرایط

نگاهی به افزایش برخی نام‌ها در دوره‌هایی از زمان نشان می‌دهد برخی از والدین ایرانی برنامه یا دقت كافی برای نام‌گذاری فرزندانشان ندارند.

براساس اعلام سازمان ثبت‌احوال، سریال‌ها و فیلم‌های سینمایی در برخی مواقع الگوی انتخاب نام می‌شوند و به عنوان مثال سریال «ستایش» در این زمینه تاثیرگذار بود. همزمان با پخش سریال‌های «میوه ممنوعه» و «پنج كیلومتر تا بهشت» تمایل به انتخاب نام‌های هستی و آیدا كه شخصیت‌های اصلی این سریال‌ها بودند در كشور افزایش یافت.

در سال 85 نام ستایش رتبه پنجم را داشته و به مراتب فراوانی آن افزایش یافته و سال گذشته سومین نام پرطرفدار در كشور بوده است.

بنابر اعلام مسوولان ثبت احوال، سلیقه جامعه در انتخاب نام تا حدودی نسبت به گذشته تغییر كرده و این تغییر یك هشدار است و نهادهای مختلف مانند رسانه‌ها، آموزش و پرورش، سازمان‌های فرهنگی و هنری، شهرداری‌ها و دانشگاه‌ها باید برای فرهنگ‌سازی در انتخاب نام، بهتر عمل كنند.

بخش حقوق تبیان

منبع : جام جم

UserName