• تعداد بازديد :
  • دوشنبه 1382/12/11
  • تاريخ :

گزارشی از مراسم عاشورا در میان

 اهل سنت بنگلادش

منطقه «شورابوى‏» از توابع «هوى گنج‏ سیلهت‏» در شمال شرقى‏ بنگلادش از صدها سال پیش به عنوان منطقه عاشقان اهل بیت علیهم‏السلام به ویژه اصحاب كساء و پنج تن آل عبا معروف است در این‏ منطقه در روزهاى دهه محرم و به ویژه تاسوعا و عاشورا از حدود30 روستاى پیرامون آن، زنان و مردان ضمن راهپیمایى به سوگوارى ‏مى پردازند. سوگواران شامل زن، مرد و كودك كه همگى از پیروان‏اهل سنت هستند در ایام عاشورا به یاد شهداى كربلا روزه‏ دار و پا برهنه مى‏شوند. سرگرد محمد عبد الواحد یكى از سازمان ‏دهندگان ‏مراسم عاشورا و دبیر كل انجمن «پاك پنج تن‏» علاقمندى خود را براى برگزارى هر چه بهتر مراسم سوگوارى بروز مى‏دهد و در این ‏راه تلاشهاى خوبى دارد.(1)

پیش از مراسم سخنرانى، زنان و مردان‏ گروه گروه  گرد هم مى‏آیند و به روش سنتى منطقه مرثیه‏هاى گروهى و دسته ‏جمعى خوانده و به سینه ‏زنى مى‏پردازند به گفته مردم بومى، ‏این مرثیه از صدها سال پیش نگاشته شده و به صورت نسخه‏هاى خطى ‏در اختیار هر گروه و یا روستایى قرار دارد و به عنوان نمونه‏ ادبیات فولكور و سنتى نگهدارى مى‏شود.

وجود این مراثى و نوحه‏ها از دو جهت اهمیت دارد یكى این كه ‏نشان‏ دهنده عمق و ژرفاى عشق و علاقه مردم به اهل بیت رسول‏الله(ص) به ویژه پنج تن پاك و ابا عبد الله الحسین(ع) در طول ‏تاریخ از زمان ورود اسلام  به این منطقه تاكنون مى‏باشد و اسلام ‏در این منطقه توسط ارتشى‏هاى ایرانى و شیعه دولت گورگانیان ونیز تجار ایرانى و شیعه آورده شده است و این علاقمندى به‏اهل بیت علیهم السلام ریشه تاریخى دارد.

و از سوى دیگر حفظ و نگهدارى این اشعار و نوحه‏ها كه همگى به‏ صورت دست ‏نوشته مى‏باشد و خوب است پس از گردآروى و ویرایش تحت ‏عنوانهاى كربلا و اهل و بیت علیهم السلام ادبیات فولكوربنگلادش به چاپ برسد.

اهمیت ‏بیشتر این موضوع آنگاه روشن مى‏شود كه به این نكته توجه‏ گردد كه همه این برنامه‏ها در میان برادران مسلمان اهل سنت‏ مى‏باشد كه حتى یك نفر شیعه هم در میان آنها نیست.

از دیگر مناطقى كه مراسم عاشورا در آن برگزار مى‏گردد

شهر مانیك ‏گنج

است. راهپیمایى عاشورا در شهر مانیك گنج از 80 سال پیش ‏رایج ‏شده است و عموم مردم آن منطقه در این مراسم شركت‏ مى‏نمایند. آقاى مسلم الدین‏ خان یكى از وزراى سابق دولت ‏بنگلادش‏ با یادآورى تاریخچه آغاز این راهپیمایى و مراسم عاشورا از          80 سال پیش گفت: این راهپیمایى در دوران مبارزه علیه سلطه ‏گران ‏انگلیسى در بسیج و تشویق مردم مسلمان نقش به سزایى ایفا كرد.

مردم شهر مانیك گنج و روستاها و بخشهاى حومه آن همگى از برادران اهل سنت مى‏باشند و در كل این منطقه حتى یك خانواده ‏شیعه نیز زندگى نمى‏كند. «انجمن پاك پنج تن‏» كه از سوى گروهى ‏از پیرها و صوفى‏هاى اهل سنت كه علاقمند به اهل بیت علیهم السلام هستند تشكیل گردیده برنامه سوگوارى و راهپیمایى و سخنرانى وعزادارى و قمه ‏زنى را تنظیم و ساماندهى مى‏نماید.

این انجمن گرایش شدیدى به مكتب اهل بیت(ع) به ویژه پنج تن پاك وسالار شهیدان حضرت ابا عبد الله الحسین(ع) دارد.

در عین حال نیرومندترین جبهه مخالفت و ضدیت ‏با  وهابیها ودشمنان اهل بیت(ع) همین گروه مى‏باشند، گر چه در بنگلادش به طوركلى همه مردم كه بر مذاهب اهل سنت مى‏باشند علاقمند و دوستداراهل بیت(ع) بوده و هستند و شماره وهابى‏ها آنقدر كم است كه به ‏شمار نمى‏آیند.

بدین مناسبت از سوى موسسه شهباز مراسم سخنرانى با شركت علما، طلاب، دانشجویان و فرهنگیان در تالار باشگاه ورزشى ملى در "داكا" برگزار مى‏شود. این مراسم تحت عنوان بررسى حقایق عاشورا و مرثیه ‏خوانى به ریاست آقاى «سید اشتیاق الرحمن‏» برگزار گردید.

در این مراسم شخصیت‏هایى از جمله مولانا عبد الجلیل رئیس حوزه ‏علمیه  طیبیه محمد پور و مولانا "خواند كار"غلام مولى رئیس جامعه‏ اهل السنه والجماعه و مولانا محبوب الرحمن سخنرانى كردند.

سخنرانان با بررسى ابعاد مختلف واقعه كربلا و اخلاق رذیله یزید پلید گفتند: اگر سید الشهداء امام حسین(ع) علیه یزید قیام ‏نمى‏كرد خورشید اسلام در آن موقع براى همیشه افول مى‏كرد.

سید غازى الرحمن پیر (مرجع عرفانى مردم منطقه سیهلت) در باره ‏نقش قیام امام حسین(ع) در براندازى شاه و انقلاب اسلامى گفتند:

"در ایران با انگیزه شهداى كربلا مبارزه علیه حكومت‏ خود كامه ‏امپریالیسم آغاز و پیروز شد و ما نیز همان انگیزه را در دل ‏پرورش مى‏دهیم. در این نكته ما با برادران ایرانى همدل هستیم."

شایان ذكر است كه روز عاشورا در بنگلادش تعطیل رسمى است. رئیس ‏جمهور و نخست وزیر پیام تسلیت و بزرگداشت صادر مى‏كنند. رادیو و تلویزیون در طول روز عاشورا برنامه ویژه عزادارى و بحث وسخنرانى پخش مى‏كند و مردم عموما روز عاشورا را روزه مى‏گیرند واز خوردن هر نوع غذا و یا انجام عملى كه حاكى از خوشحالى وسرور باشد خود دارى مى‏كنند. بعضى از مردم نیز دهه نخست محرم‏ را روزه مى‏گیرند و به سوگوارى شهادت امام همام حضرت ‏اباعبد الله(ع) مى‏پردازند.

پى‏نوشت:

1- مراسم عزادارى در بنگلادش، دفتر نمایندگى ولى فقیه 1994.
اگر در خصوص این موضوع سوالی داشتید، به مشاوره تبیان مراجعه نمایید .
UserName