• مشکی
 • سفید
 • سبز
 • آبی
 • قرمز
 • نارنجی
 • بنفش
 • طلایی
 • تعداد بازديد :
 • 2090
 • دوشنبه 1382/12/11
 • تاريخ :

گزارشی از مراسم عاشورا در میان

 اهل سنت بنگلادش

منطقه «شورابوى‏» از توابع «هوى گنج‏ سیلهت‏» در شمال شرقى‏ بنگلادش از صدها سال پیش به عنوان منطقه عاشقان اهل بیت علیهم‏السلام به ویژه اصحاب كساء و پنج تن آل عبا معروف است در این‏ منطقه در روزهاى دهه محرم و به ویژه تاسوعا و عاشورا از حدود30 روستاى پیرامون آن، زنان و مردان ضمن راهپیمایى به سوگوارى ‏مى پردازند. سوگواران شامل زن، مرد و كودك كه همگى از پیروان‏اهل سنت هستند در ایام عاشورا به یاد شهداى كربلا روزه‏ دار و پا برهنه مى‏شوند. سرگرد محمد عبد الواحد یكى از سازمان ‏دهندگان ‏مراسم عاشورا و دبیر كل انجمن «پاك پنج تن‏» علاقمندى خود را براى برگزارى هر چه بهتر مراسم سوگوارى بروز مى‏دهد و در این ‏راه تلاشهاى خوبى دارد.(1)

پیش از مراسم سخنرانى، زنان و مردان‏ گروه گروه  گرد هم مى‏آیند و به روش سنتى منطقه مرثیه‏هاى گروهى و دسته ‏جمعى خوانده و به سینه ‏زنى مى‏پردازند به گفته مردم بومى، ‏این مرثیه از صدها سال پیش نگاشته شده و به صورت نسخه‏هاى خطى ‏در اختیار هر گروه و یا روستایى قرار دارد و به عنوان نمونه‏ ادبیات فولكور و سنتى نگهدارى مى‏شود.

وجود این مراثى و نوحه‏ها از دو جهت اهمیت دارد یكى این كه ‏نشان‏ دهنده عمق و ژرفاى عشق و علاقه مردم به اهل بیت رسول‏الله(ص) به ویژه پنج تن پاك و ابا عبد الله الحسین(ع) در طول ‏تاریخ از زمان ورود اسلام  به این منطقه تاكنون مى‏باشد و اسلام ‏در این منطقه توسط ارتشى‏هاى ایرانى و شیعه دولت گورگانیان ونیز تجار ایرانى و شیعه آورده شده است و این علاقمندى به‏اهل بیت علیهم السلام ریشه تاریخى دارد.

و از سوى دیگر حفظ و نگهدارى این اشعار و نوحه‏ها كه همگى به‏ صورت دست ‏نوشته مى‏باشد و خوب است پس از گردآروى و ویرایش تحت ‏عنوانهاى كربلا و اهل و بیت علیهم السلام ادبیات فولكوربنگلادش به چاپ برسد.

اهمیت ‏بیشتر این موضوع آنگاه روشن مى‏شود كه به این نكته توجه‏ گردد كه همه این برنامه‏ها در میان برادران مسلمان اهل سنت‏ مى‏باشد كه حتى یك نفر شیعه هم در میان آنها نیست.

از دیگر مناطقى كه مراسم عاشورا در آن برگزار مى‏گردد

شهر مانیك ‏گنج

است. راهپیمایى عاشورا در شهر مانیك گنج از 80 سال پیش ‏رایج ‏شده است و عموم مردم آن منطقه در این مراسم شركت‏ مى‏نمایند. آقاى مسلم الدین‏ خان یكى از وزراى سابق دولت ‏بنگلادش‏ با یادآورى تاریخچه آغاز این راهپیمایى و مراسم عاشورا از          80 سال پیش گفت: این راهپیمایى در دوران مبارزه علیه سلطه ‏گران ‏انگلیسى در بسیج و تشویق مردم مسلمان نقش به سزایى ایفا كرد.

مردم شهر مانیك گنج و روستاها و بخشهاى حومه آن همگى از برادران اهل سنت مى‏باشند و در كل این منطقه حتى یك خانواده ‏شیعه نیز زندگى نمى‏كند. «انجمن پاك پنج تن‏» كه از سوى گروهى ‏از پیرها و صوفى‏هاى اهل سنت كه علاقمند به اهل بیت علیهم السلام هستند تشكیل گردیده برنامه سوگوارى و راهپیمایى و سخنرانى وعزادارى و قمه ‏زنى را تنظیم و ساماندهى مى‏نماید.

این انجمن گرایش شدیدى به مكتب اهل بیت(ع) به ویژه پنج تن پاك وسالار شهیدان حضرت ابا عبد الله الحسین(ع) دارد.

در عین حال نیرومندترین جبهه مخالفت و ضدیت ‏با  وهابیها ودشمنان اهل بیت(ع) همین گروه مى‏باشند، گر چه در بنگلادش به طوركلى همه مردم كه بر مذاهب اهل سنت مى‏باشند علاقمند و دوستداراهل بیت(ع) بوده و هستند و شماره وهابى‏ها آنقدر كم است كه به ‏شمار نمى‏آیند.

بدین مناسبت از سوى موسسه شهباز مراسم سخنرانى با شركت علما، طلاب، دانشجویان و فرهنگیان در تالار باشگاه ورزشى ملى در "داكا" برگزار مى‏شود. این مراسم تحت عنوان بررسى حقایق عاشورا و مرثیه ‏خوانى به ریاست آقاى «سید اشتیاق الرحمن‏» برگزار گردید.

در این مراسم شخصیت‏هایى از جمله مولانا عبد الجلیل رئیس حوزه ‏علمیه  طیبیه محمد پور و مولانا "خواند كار"غلام مولى رئیس جامعه‏ اهل السنه والجماعه و مولانا محبوب الرحمن سخنرانى كردند.

سخنرانان با بررسى ابعاد مختلف واقعه كربلا و اخلاق رذیله یزید پلید گفتند: اگر سید الشهداء امام حسین(ع) علیه یزید قیام ‏نمى‏كرد خورشید اسلام در آن موقع براى همیشه افول مى‏كرد.

سید غازى الرحمن پیر (مرجع عرفانى مردم منطقه سیهلت) در باره ‏نقش قیام امام حسین(ع) در براندازى شاه و انقلاب اسلامى گفتند:

"در ایران با انگیزه شهداى كربلا مبارزه علیه حكومت‏ خود كامه ‏امپریالیسم آغاز و پیروز شد و ما نیز همان انگیزه را در دل ‏پرورش مى‏دهیم. در این نكته ما با برادران ایرانى همدل هستیم."

شایان ذكر است كه روز عاشورا در بنگلادش تعطیل رسمى است. رئیس ‏جمهور و نخست وزیر پیام تسلیت و بزرگداشت صادر مى‏كنند. رادیو و تلویزیون در طول روز عاشورا برنامه ویژه عزادارى و بحث وسخنرانى پخش مى‏كند و مردم عموما روز عاشورا را روزه مى‏گیرند واز خوردن هر نوع غذا و یا انجام عملى كه حاكى از خوشحالى وسرور باشد خود دارى مى‏كنند. بعضى از مردم نیز دهه نخست محرم‏ را روزه مى‏گیرند و به سوگوارى شهادت امام همام حضرت ‏اباعبد الله(ع) مى‏پردازند.

پى‏نوشت:

1- مراسم عزادارى در بنگلادش، دفتر نمایندگى ولى فقیه 1994.
اگر در خصوص این موضوع سوالی داشتید، به مشاوره تبیان مراجعه نمایید .
برای سینه زدن رخصتی بده آقا ‏

برای سینه زدن رخصتی بده آقا ‏

برای سینه زدن رخصتی بده آقا ‏
اي رازدار فاطمه برگرد چاره كن

اي رازدار فاطمه برگرد چاره كن

اي رازدار فاطمه برگرد چاره كن
وقتی که آمدی به برم

وقتی که آمدی به برم

وقتی که آمدی به برم
از ازل یار توام هست هزاران سالم

از ازل یار توام هست هزاران سالم

از ازل یار توام هست هزاران سالم
UserName