• تعداد بازديد :
  • پنج شنبه 1391/02/07
  • تاريخ :

ارتشی از بردگان جنسی


زنان در ارتش آمریكا، هنگام ماموریت در كشورهای همچون افغانستان و عراق، بیشتر از آنكه هدف گلوله دشمن قرار گیرند، از طرف همرزمان مرد خود در معرض تعرض جنسی هستند.

درحالیكه بالا رفتن میزان تجاوز به زنان در ارتش آمریكا را می توان تا حدودی به از هم گسیختگی اخلاقی در جامعه این كشور نسبت داد، اما چشم پوشی نهادهای دفاعی و امنیتی از این ماجرا تا حد زیادی به گسترش حقیقت غیرانسانی تجاوز در ارتش آمریكا دامن زده است.

ارتشی از بردگان جنسی

سیاست مداران آمریكایی كه همواره مدعی دفاع از حقوق بشر در جهان هستند و با شعار تامین این حقوق برای مردم در نقاط دوردست به سرزمین هایشان لشكركشی می كنند، این روزها خود دچار رسوایی های بزرگی در زمینه نقض حقوق بشر در سرزمین خود شده اند. آمارها و گزارش های سالانه ای كه ازسوی سازمان های خبری، امنیتی و اطلاعاتی آمریكا منتشر می شوند، حاكی از گسترش روزافزون تجاوز به زنان در این كشور است، اما مهمترین موضوعی كه در این زمینه قابل بررسی است آزار جنسی و تجاوز به زنان در ارتش آمریكاست. گزارش ها و شواهد حاكی از آنند كه نظامیان زن در میادین جنگی و پایگاه های نظامی ارتش آمریكا ازسوی همكارانشان به خصوص مقام های ارشد مورد تجاوز جنسی قرار می گیرند. این درحالی است كه این زنان جرات بیان تجاوز صورت گرفته نسبت به خود را ندارند. به گفته آنها دلیل سكوتشان در قبال این تعرضات تهدیدهایی است كه ازسوی همكاران متجاوز خود می شوند. براساس اظهارات این زنان، افراد متجاوز كه غالبا از نظامیان ارشد ارتش آمریكا هستند با سواستفاده از مرتبه شغلی خود دست به تعرض زده و سپس قربانیان خود را تهدید می كنند كه در صورت بازگو كردن ماجرا مجبور به پذیرش شرایط سخت كاری ازجمله ماموریت های دشوار و طاقت فرسا و خطرناك خواهند شد، اما آنچه تاسف برانگیز است، عدم حمایت ارتش و نهادهای امنیتی آمریكا از قربانیان این تجاوزهاست. شواهد حاكی است كه هیچگونه تمهیداتی ازسوی ارتش و مقام های آمریكایی برای حفاظت از نظامیان زنی كه در نقاط نزدیك و یا دور از آمریكا مشغول به خدمت هستند به عمل نمی آید.

در نهایت این موقعیت دشوار كه نیمی از آن ناشی از گسیختگی فرهنگی و اخلاقی در جامعه آمریكاست و نیم دیگر را شرایط كاری و بی توجهی مقام های نظامی و امنیتی بر زنان ارتش آمریكا تحمیل می كنند، تبعات روانی گسترده ای را برای این زنان درپی خواهد داشت.

چنانكه نشریه آمریكایی(هفته نامه) نیوزویك در سوم آوریل 2011 درخصوص پیامد های تجاوزات جنسی در میان زنان ارتش آمریكا نوشت: آمار بالای تجاوز به زنان باعث ایجاد مشكلات روحی، ‌روانی و جسمی دیگری شده و موجب گسترش افسردگی در بین زنان، بی‌معنا یافتن زندگی، افزایش نرخ خودكشی، افزایش نرخ طلاق، افزایش كودكان نامشروع، ناكارآمدی ارتش و ... شده است.

سیاست مداران آمریكایی كه همواره مدعی دفاع از حقوق بشر در جهان هستند و با شعار تامین این حقوق برای مردم در نقاط دوردست به سرزمین هایشان لشكركشی می كنند، این روزها خود دچار رسوایی های بزرگی در زمینه نقض حقوق بشر در سرزمین خود شده اند

برای اثبات نكات ذكر شده در بالا دلایل بسیاری وجود دارد كه از این میان می توان به شواهد زیر اشاره كرد:

- آمارهای سالانه وزارت دفاع آمریكا (پنتاگون) از تجاوز علیه زنان در ارتش آمریكا

- گزارش رسانه های مختلف آمریكایی از این تجاوزها

- اظهارات برخی از قربانیان

**آمارهای رسمی اعلام شده ازسوی نهادهای دفاعی و امنیتی آمریكا

در اوایل سال 2011 میلادی(اواخر1389) وزارت دفاع آمریكا، پنتاگون گزارش داد كه موارد تجاوز به عنف در میان سربازان زن در عراق و افغانستان نسبت به سال پیش از آن 26 درصد افزایش داشته است. باید خاطر نشان كرد كه آمارهای واقعی بسیار تكان دهنده تر خواهد بود، زیرا آمارهای اعلام شده تنها با استناد به سخنان كسانی كه به مورد تجاوز قرار گرفتن خود اظهار كرده اند تهیه شده است.

وزارت دفاع آمریكا پنتاگون می كوشد با ارایه گزارش های گاه و بی گاه در خصوص وضعیت زنان در ارتش آمریكا خود را از اتهامات وارده درخصوص نادیده گرفتن تجاوز به زنان در ارتش آمریكا و انجام ندادن اقداماتی عملی در این راستا مبرا سازد، اما علیرغم تلاش مقام های دفاعی و امنیتی آمریكا برای مبرا ساختن خود، روزنامه دیلی بیست چاپ این كشور در 15 فوریه 2011 در مقاله ای اعلام كرد كه چند تن از نظامیان زن ارتش آمریكا درخصوص تجاوز جنسی به آنها طرح شكایت كرده اند. به نوشته دیلی بیست این زنان نظامی با طرح شكایتی در دادگاه آمریكا، 'پنتاگون' را متهم به نادیده گرفتن آمار تكان دهنده تجاوز به زنان در ارتش این كشور كردند.

'

ارتشی از بردگان جنسی

رابرت گیتس' وزیر دفاع وقت و 'دونالد رامسفلد' وزیر سابق دفاع این كشور نیز در این شكایت متهم شدند كه نهاد تحت مدیریت آنها خشونت ضد زنان و تجاوز به آن‌ها را پذیرفته و این اقدام‌ها را تنها نظاره می‌كند.

آمارهای رسمی دولت آمریكا نشانگر آن است كه از هر سه زن در ارتش این كشور یكی هدف تجاوز به عنف نظامیان قرار می‌گیرد. حتی در این مورد كتابی هم با عنوان 'تجاوز به عنف دشمن خودی' انتشار یافته است. این كتاب داستان تكان دهنده زنان نظامی را شرح می دهد كه قربانی سواستفاده جنسی همرزمان آمریكایی خود شده‌اند.

همچنین در یك نظرسنجی از زنان شاغل در ارتش آمریكا كه توسط دانشگاه آیووا و با بودجه وزارت دفاع آمریكا در سال 2003 انجام شد، آمده است كه از میان 500 زن شاغل در ارتش آمریكا بیش از 30 درصد آنها مورد تجاوز قرار گرفته یا تجاوز به آنها ناكام مانده است. در همین حال وزارت دفاع آمریكا، در گزارش اسفناك سالیانه خود در سال 2010 تخمین زد كه 90 درصد این تجاوزات گزارش نمی‌شود.

**اذعان رسانه های آمریكایی به تجاوز در ارتش و بی توجهی مقامات

روزنامه لس‌آنجلس تایمز در نسخه سی ام ژانویه 2008 خود در مطلبی با عنوان 'تجاوز در ارتش آمریكا'، اعتراف كرد كه ارتش آمریكا تجاوز، آزار و اذیت جنسی زنان را نادیده می‌گیرد.

تارنمای شبكه خبری سی بی اس نیز در 18 مارس 2009 در مطلبی با عنوان 'گسترش تجاوزهای جنسی در نیروهای نظامی آمریكا' می نویسد: قربانیان(تجاوز در ارتش آمریكا) امیدی برای رسیدگی واقعی به پرونده خود را ندارند، چراكه بیشتر موارد نادیده گرفته می‌شوند. برپایه آمار پنتاگون در سال 2006 میلادی، نزدیك 2974 مورد تجاوز گزارش شده است كه تنها 292 مورد از آن‌ها بررسی شده و تعداد ناچیزی از متهمان به شكل جدی جریمه شده‌اند. مجازات‌ها و جرایم متناسب با جرم نیست و ممكن است، محكوم شدگان تنها تنزل درجه پیدا كرده و یا میزان ناچیزی از حقوقشان كم شود. هم‌چنین قربانیان به دلیل ترس از تمسخر، آزار و اذیت بیشتر، جرات گزارش دادن ندارند.

روزنامه نیویورك تایمز هم در اواسط مارس 2012 در سر مقاله ای اعلام كرد كه 65 درصد زنان ارتش آمریكا مورد تجاوز جنسی قرار می گیرند.

نیویورك تایمز با بررسی بحث تجاوز به زنان در ارتش آمریكا و اظهارات 'لئون پانه تا' وزیر دفاع این كشور نوشت كه این مساله چندسالی است به یك معضل و چالش اساسی برای وزارت دفاع آمریكا تبدیل شده است.

به نوشته این روزنامه آمریكایی در سال 2010 كمتر از 21 درصد قربانیان آزار و اذیت جنسی به دادگاه مراجعه كرده اند، چراكه یكی از عمده مشكلات آنها موانعی است كه سیستم قضایی پیش روی آنها قرار می دهد، به همین دلیل حدود 6 درصد آنها به خاطر اینكه از پیگیری كارها و اصلاح امور ناامید شده اند ناچار به ترك كار خود در ارتش شده اند

این روزنامه در آغاز آمار تكان دهنده ای از تجاوز به زنان در جامعه آمریكا ارایه كرده و می نویسد: 'آمار خشونت و تجاوز علیه زنان جامعه همچنان بالاست و به طور میانگین تخمین زده می شود كه 17 درصد از آنها قربانی تجاوزگری ها هستند.'

سپس با اشاره به گسترش روزافزون آمار آزار و اذیت جنسی زنان در ارتش، می افزاید: 'در سال 2006 بین 23 تا 33 درصد از زنان ارتش آمریكا مورد تجاوز قرار گرفته بودند، اما آمارهای اخیر پنتاگون پیرامون آزار و اذیت جنسی در سال 2010 تا 2011 عدد 65 درصد را نشان می دهد كه نشان از رشد عجیب آن است.'

در ادامه این گزارش درخصوص مشكلات و موانع پیش روی قربانیان آمده است: 'بسیاری از قربانیان می ترسند به جایی شكایت كنند.'

به نوشته این روزنامه آمریكایی در سال 2010 كمتر از 21 درصد قربانیان آزار و اذیت جنسی به دادگاه مراجعه كرده اند، چراكه یكی از عمده مشكلات آنها موانعی است كه سیستم قضایی پیش روی آنها قرار می دهد، به همین دلیل حدود 6 درصد آنها به خاطر اینكه از پیگیری كارها و اصلاح امور ناامید شده اند ناچار به ترك كار خود در ارتش شده اند.

در همین رابطه سایت اینترنتی بوستون گلوب در خبری در 18 اسفند 1390 گزارش داد كه 8 زن ارتش آمریكا كه مورد تجاوز، آزار جنسی و بدرفتاری قرار گرفته اند، در این خصوص اقامه دعوی كرده اند.

برپایه این گزارش، شكایت نامه این زنان در دادگاه محلی آمریكا در واشنگتن ارایه شد و در آن مقام های عالی آمریكا از جمله پانتا، گیتس و رامسفلد به فرار از رسیدگی به این موضوع متهم شده اند. از میان این هشت زن كه در نیروی دریایی آمریكا به خدمت پرداخته اند، هفت تن در اتاقی در پایگاه هوایی- دریایی فلوریدا مورد تجاوز قرار گرفته اند و هشتمین نفر زمانی كه در عراق مشغول خدمت بود مورد تعرض قرار گرفته است. در ادامه آمده است كه این زنان اكنون با افسردگی، نگرانی و بیماری های روانی دست و پنجه نرم می كنند.

در این گزارش به نقل از ریچارد بكر یك فعال ضد جنگ آمریكایی آمده است: 'نظامیان زن در ارتش آمریكا با سختی های خاص خودشان مواجه هستند. آنها در ارتش هدف آزار و اذیتهای جنسی قرار می گیرند. البته این مشكل فقط برای زنان حاضر در ارتش آمریكا نیست بلكه زنان در جامعه آمریكا نیز با چنین مشكلاتی مواجه هستند. فرهنگ آزار و اذیت زنان در ارتش آمریكا نهادینه شده است و مقامات مافوق نظامی كه این كار را انجام می دهند با مصونیت می توانند هركاری كه می خواهند بكنند بدون آنكه عواقبی متوجه آنها باشد. زنان نظامی حاضر در ارتش آمریكا شبها به شدت می ترسند، زیرا از این بیم دارند كه به آنها تعرض جنسی شود.

این مساله در ارتش آمریكا كاملا شناخته شده است. فرماندهان بلندپایه ارتش آمریكا سبب ایجاد شرایطی در میان نظامیان شده اند كه زمینه را برای چنین اقدامات خشونت آمیز و غیراخلاقی برضد زنان نظامی مهیا می كند. درواقع، آنها فضایی را ایجاد كرده اند كه تشویق كننده به این كارهاست و خود آنها این رفتارهای غیراخلاقی با زنان نظامی را سرپوش می گذارند.

اگر زنان نظامی بخواهند به علت آزار و اذیت جنسی ازسوی نظامیان متعرض، شكایت كنند، قربانی رفتارهای جنسی غیراخلاقی در آینده می شوند و به جای آنكه مشكلاتشان حل شود، اوضاع بدتر می شود.'

ارتشی از بردگان جنسی

**اظهارات قربانیان

شبكه تلویزیونی بی‌بی‌سی حدود یك سال پیش از این در برنامه ای كه به گفت ‌وگو با یكی از سربازان زن شاغل در نیروی هوایی آمریكا اختصاص داشت، ضمن اعلام سختی‌های كار زنان در ارتش این كشور به آزار و اذیت جنسی زنان در ارتش آمریكا ازسوی همكاران مرد خود اذعان كرد و یاد آور شد كه در عین حال تمهیداتی برای برخورد با متخلفین ازسوی مقامات آمریكایی در نظر گرفته نمی‌شود.

'مارتی ریبیرو' زنی كه سابقه خدمت در ارتش آمریكا را داشت در این مصاحبه گفت: با ورود به ارتش چیزی را دیدم كه انتظار دیدن آن را نداشتم. وی با اشاره به خدمت پدر خود در ارتش آمریكا گفت: آن ویژگی‌های شخصیتی كه در پدرم هرگز مشاهده نكردم، در ارتش آمریكا دیدم.

این سرباز زن آمریكایی كه قربانی تجاوزات جنسی در ارتش آمریكا نیز بود، در توضیح این گفته خود افزود: در ارتش آمریكا به هر فرد دستور داده می‌شود كه در مناطق جنگی اسلحه خود را به روی زمین نگذارند، اما من در لحظه‌ای كه برای استراحت و كشیدن سیگار اسلحه خود را به زمین گذاشتم ازسوی همكار مرد خود مورد تجاوز قرار گرفتم.

ریبیرو با اشاره به اینكه برای طرح شكایت خود، این موضوع را با مسوولان ارتش آمریكا در میان گذاشته است؛ گفت: متاسفانه آنها به من اخطار دادند، درصورتی كه علیه آنها تشكیل پرونده دهم، از آن به اتهام ترك وظیفه (زمین‌گذاردن اسلحه) بر علیه خودم استفاده می‌كنند.

در پایان باید اشاره كرد كه این وضعیت پیچیده و بغرنج در میان زنان سرزمینی ایجاد شده است كه سیاست مداران آن همواره مدعی از دست رفتن حقوق انسان ها بویژه زنان در سرزمین های دیگرند. آنان درحالی با شعار دفاع از حقوق بشر به كشورهای دیگر لشكركشی می كنند كه حتی قادر به تامین امنیت شهروندان خود هم نیستند. ارتشی كه در آن برده داران از سربازان به عنوان برده های جنسی استفاده می كنند.

بخش سیاست تبیان


منبع:ایرنا

UserName