• مشکی
  • سفید
  • سبز
  • آبی
  • قرمز
  • نارنجی
  • بنفش
  • طلایی
  • تعداد بازديد :
  • شنبه 1391/02/09
  • تاريخ :

گذرنامه‌ها دیگرجعل نمی‌شود


صدور گذر نامه های الکترونیک از اواخر سال 88 آغاز شده است ،بر طبق دستور ایکائوهمه گذرنامه ها باید الکترونیک شوند.در ایران نیز روند صدور این گذرنامه سرعت گرفته است .
گذرنامه‌تان را دو دستی بچسبید!

پیش از این تاخیر در صدور این گذرنامه ها که به دلیل لحاظ کردن ملاحظات امنیتی بود ، موجب نارضایتی درخواست کنندگان گذرنامه شده بود اما گویا قرار است این روند تسریع شود .

به گفته سردار محمود صادقی، رئیس پلیس گذرنامه و مهاجرت زمان صدور گذرنامه‌های الکترونیکی به 8 تا 10 روز کاهش پیدا کرده است. در گذشته صدور گذرنامه های الکترونیکی با توجه به تهیه چیپ و وارد کردن اطلاعات زمانبر بوده و پس از 15 روز تا یک ماه صادر می شد. این درحالی است که با تلاش فراوان این زمان هم اکنون به هشت تا 10 روز کاهش یافته است.

او به مهر گفت: در گذرنامه های جدید امکان جعل صفر است و تاکنون مورد جعلی نیز گزارش نشده است. برخی از سفارتخانه ها ویزا و اجازه سفر به گذرنامه هایی که 6 یا 9 ماه از اعتبار آنها مانده باشد نمی دهند به همین دلیل بهتر است افرادی که قصد سفر به این کشورها را دارند برای جلوگیری از بروز مشکل گذرنامه خود را تعویض کنند تا دچار مشکل نشوند.

سرهنگ صادقی پیش از این درباره گذرنامه های الکترونیکی گفته بود: گذرنامه‌ها بیومتریک خواهند شد و اثر انگشت افراد نیز به اطلاعات چیپ گذرنامه افزوده خواهد شد. گذرنامه‌های‌ الکترونیک برای یک نفر صادر شده و ذکر نام دیگری در آن امکانپذیر نیست و برخلاف گذرنامه‌های معمولی نمی‌توان فرد همراهی را در گذرنامه الکترونیک ثبت کرد.

رئیس پلیس مهاجرت و گذرنامه ناجا تأکید کرد: گذرنامه‌های غیرالکترونیک تا پایان زمان اعتبار، قابل استفاده هستند و استفاده از این گذرنامه‌ها بلامانع است بنابراین نیازی به تعویض آنها تا پایان اعتبارشان نیست.

امکان جعل وجود ندارد

پیش از این عنوان شده بود در آینده نزدیک مرکز گذرنامه ایران با اتصال به بانک های اطلاعاتی سازمان نظام وظیفه و ثبت احوال امکان جعل مدارک را به حداقل رسانده و موجب تسهیل ارائه خدمات به مردم می شود. در حال حاضر پلیس گذرنامه کشور به دنبال راهکاری است تا بتواند سرعت صدور گذرنامه را افزایش دهد و میزان مدارک اخذ کرده از متقاضیان را به حداقل برساند.

گذرنامه‌های‌ الکترونیک برای یک نفر صادر شده و ذکر نام دیگری در آن امکانپذیر نیست و برخلاف گذرنامه‌های معمولی نمی‌توان فرد همراهی را در گذرنامه الکترونیک ثبت کرد

به گفته کارشناسان نیروی انتظامی، اگرچه تاکنون امکان کلاه برداری یا جعل اسناد برای صدور گذرنامه های سنتی در ایران وجود داشته الکترونیکی شدن این گذرنامه ها باعث می شود امکان هر گونه کلاه برداری در این زمینه به صورت کامل از بین برود. از این پس برای صدور گذرنامه در کشور به بانک اطلاعاتی سازمان نظام وظیفه مراجعه شده و کلیه ورود و خروج های افراد از کشور به صورت الکترونیکی در بانک های اطلاعاتی موجود ثبت می شود.

به گفته سرهنگ صادقی گذرنامه های الکترونیکی ایرانی دارای ضریب امنیتی بسیار بالایی هستند و اطلاعات افراد روی تراشه این گذرنامه تحت هیچ شرایط در معرض خطر هکرها و افراد سودجو قرار نمی گیرد. هنگامی که مسافران از گیت های امنیتی موجود عبور می کنند، اطلاعات ذخیره شده روی گذرنامه آن ها دریافت و در نمایشگرها قابل مشاهده خواهد بود. مدت اعتبار گذرنامه های الکترونیکی ایرانی 5 سال است

گذرنامه

فایده داشتن گذرنامه الکترونیک چیست؟

سالانه بیش از 35 میلیون نفر از کشورکانادا بازدید می کنند که دولت کانادا برای افزایش این تعداد، طرح ویزای الکترونیک را اجرا میکند . سیستم ویزای الکترونیکی کانادا با بهره گیری از فناوری سیستم های SITA و CPS راه اندازی شده است که به تمامی مسافران امکان می دهد زمان خرید بلیت ویزای خود را دریافت کنند.

درحال حاضر مسافرانی که به کانادا سفر می کنند باید پیش از عزیمت و یا در زمان ورود ویزا دریافت کنند که این فرآیند وقت گیر برای مسافران و مسؤولان امور مهاجرتی دردسرهای فراوانی به دنبال دارد و تردد مسافران را در فرودگاه ها کند می کند. کارشناسان ادعا می کنند که سیستم گذرنامه الکترونیکی این مشکل را برطرف خواهد کرد، زیرا مسافران می توانند ویزای خود را از طریق اینترنت و یا در زمان خریداری بلیت در آژانس های مسافرتی دریافت کنند. در این سیستم، زمانی که مسافری تقاضای صدور ویزای الکترونیکی می کند، اطلاعات شخصی وی نظیر نام و شماره گذرنامه ظرف مدت زمانی بسیار کوتاه وارد سیستم می شود که بعد از آن به کمک سیستم SITA  منتقل می شود. پس از ایجاد تغییرات لازم توسط سیستم DITS این اطلاعات بررسی شده و با اطلاعات پایه موجود در وزارتخانه مطابقت داده می شود. در صورتی که محدودیت یا مشکلی برای صدور ویزای متقاضی وجود نداشته باشد، این سیستم به صورت خودکار ویزا را صادر می کند.

اگرچه تاکنون امکان کلاه برداری یا جعل اسناد برای صدور گذرنامه های سنتی در ایران وجود داشته الکترونیکی شدن این گذرنامه ها باعث می شود امکان هر گونه کلاه برداری در این زمینه به صورت کامل از بین برود

به طور کلی گذرنامه الکترونیکی گذرنامه ای با فناوری پیشرفته و قابل خوانده شدن توسط ماشین و شامل یک مدار یکپارچه است که می تواند مطابق با شرایط وضع شده در سازمان بین المللی «هواپیمایی کشورهای ملل متحد» اطلاعات بیومتریک و بیوگرافیک شما را در خود ذخیره کند. گذرنامه الکترونیکی کانادا حاوی یک تصویر دیجیتالی از صورت دارنده گذرنامه روی مدار یکپارچه است که با استفاده از فناوری شناسایی چهره با چهره دارنده گذرنامه مقایسه می شود و بازدارنده بسیار خوبی برای جعل گذرنامه است.

بخش اجتماعی تبیان


منبع:خبرانلاین  

مسابقه ...

امتياز این سوال :
UserName