• مشکی
 • سفید
 • سبز
 • آبی
 • قرمز
 • نارنجی
 • بنفش
 • طلایی
 • تعداد بازديد :
 • 850
 • دوشنبه 1391/2/4
 • تاريخ :

روابط عمومی، آیینه تمام نمای تلاش‌های هر دستگاه و سازمان اجرائی است

نسرین سلطانخواه

به گزارش  روابط عمومی، نسرین سلطانخواه در دیدار صمیمی با مدیران و کارکنان دفتر ارتباطات و اطلاع رسانی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری و بنیاد ملی نخبگان با اشاره به اهتمام مسئولان کشور بر توجه به بخش‌های اطلاع رسانی و ارتباطات و روابط عمومی هر دستگاه گفت: واحد روابط عمومی پیشانی هر دستگاه و همانند آیینه ای تمام نمایی است که تلاش دستگاه و سازمان های مربوطه را منعکس می‌کند تا فضای کاری و اقدامات دستگاه در عرصه ملی به نمایش بگذارد.

وی افزود: انعکاس فعالیت ها و خدمات و تلاش‌ بخش‌های مختلف یک سازمان و دستگاه اجرایی به مجموعه تلاش و اقدامات روابط عمومی‌ها بستگی دارد که بتواند با هنرمندی و ظرافت خاص و بهره گیری از مجموعه ای از هنرها و اقدامات این کار را انجام دهد تا در نظر مخاطبان آنطور که شایسته است به چشم بیایدو دیده شود.

سلطانخواه تصریح کرد: برخی اوقات بخش‌های یک سازمان کار بزرگی را انجام می دهند اما یا بر اساس کم اطلاعی و یا کمبود وقت نمی توانند بدرستی اطلاع رسانی کنند بنابراین روابط عمومی باید با هنرمندی تلاش آن بخش را به نمایش بگذارد و به نحو شایسته اطلاع رسانی کند. اینجاست که توان و مدیریت و هنرمندی روابط عمومی ها به کمک می آید تا با بهره گیری از ظرفیت‌های بخش‌های دیگر رسانه ها شامل صدا وسیما، خبرگزاری ها و مطبوعات استفاده شود که اطلاع رسانی موثر و صادقانه انجام شود این امر نیاز به برنامه ریزی و هماهنگی و تلاش مطلوبی دارد.

رئیس بنیاد ملی نخبگان با بیان این که اطلاع رسانی و روابط عمومی در حوزه علم و فناوری سختی های خاص خود را دارد، تصریح کرد: معمولا خبرنگاران حوزه‌های شهری، اجتماعی،فرهنگی و اقتصادی به جهت تنوع بسیار و سهل الوصول بودن خبرهای خود را به راحتی به دست می آورند و زحمت زیادی در کسب و ارائه آن خبر ندارند. این در حالی است که هرچند اخبار در حوزه علم و فناوری کم نیست اما کسب و درک خبر ،تبدیل، ویرایش و نگارش یک خبر علمی به صورت یک خبر جذاب و مخاطب پسند کار مشکل‌تری نسبت به سایر حوزه هاست. بنابراین در این حوزه به خبرنگاران ورزیده‌ای احتیاج است تا ضمن دریافت خوب خبر بتواند با نگارش و پرداخت خوب کاری کند که خبر علاوه بر داشتن بار علمی، جذاب و مخاطب پسند هم باشد.

وی با تاکید بر اینکه معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری باید در همه ابعاد جریان سازی کرده و الگوهای مناسب را ارائه دهد، خاطر نشان کرد: معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری اصالتا خود یک نهاد جریان ساز است و توانسته در حوزه چرخه تبدیل علم به ثروت و تجاری سازی در کشور جریان ساز باشد و مسیرهای نو را ارائه بدهد بنابراین انتظار می رود که در حوزه روابط عمومی و اطلاع رسانی حوزه های علم و فناوری نیز بتواند جریان ساز باشد و مسیرهای نو در این حوزه را برای سایر بخش‌ها تعریف کند.

معاون علمی و فناوری ریاست جمهوری و رئیس بنیاد ملی نخبگان با اشاره به مصوبه هیئت دولت مبنی بر ارتقاء جایگاه روابط عمومی و اطلاع رسانی از سطح اداره کل به مرکز افزود: توجه به موضوع اطلاع رسانی و بیان خوب و هنرمندانه کارها و فعالیت های دولت ابتدا توسط مقام معظم رهبری بیان شد، ما توجه داریم معظم له در تمامی بیانات و دیدارهای خود با اقشار مختلف مردم بر توجه به علم و فناوری تاکید می کنند و به نوعی می توان گفت مقام معظم رهبری اصلی ترین جریان ساز،پیگیری کننده و رصد کننده در این حوزه و به تعبیری یار و یاور رسانه ای ،جریان سازی و فرهنگ سازی علم و فناوری هستند و در این راستا نگاه دولت به این مهم و پیگیری های شورای اطلاع رسانی دولت، منجر به صدور این مصوبه شد که ان شاءالله باعث ارتقای اطلاع رسانی و آگاهی بخشی در همه حوزه ها و اطلاع رسانی دقیق،منطقی و صادقانه از فعالیت های دولت در عرصه های خدمت رسانی به مردم خوب کشورمان باشد.

وی در خاتمه اظهار کرد: همچنین باید برای ایجاد صفحات علم وفناوری در مطبوعات و رسانه های مجازی برنامه ریزی کرد و حمایت های معاونت علمی وفناوری ریاست جمهوری باید از این بخش‌ها نیز هدفمند باشد.

گفتنی است، در ابتدای این دیدار پرویز کرمی مشاورمعاون علمی و فناوری رئیس‌جمهور و مدیرکل دفتر ارتباطات و اطلاع رسانی بنیاد ملی نخبگان گزارشی از فعالیت‌های یک ساله گذشته و برنامه های آتی این دفتر شامل توجه به رشد و ارتقاء جایگاه علمی و کیفی خبرنگارن حوزه علم و فناوری ،برگزاری جشنواره علم و رسانه ، تشکیل انجمن های علمی خبرنگاران و نیز همرایی و هم اندیشی برای مدیران روابط عمومی و اطلاع رسانی دفاتر بنیاد استانی در کشور ارائه داد.

 

 

تنظیم: هومن بهلولی

آخرین نتایج نظرسنجی انتخابات را در تبیان ببینید

آخرین نتایج نظرسنجی انتخابات را در تبیان...

آخرین نتایج نظرسنجی انتخابات را در تبیان ببینید
نظرسنجی انتخابات یازدهم ریاست جمهوری

نظرسنجی انتخابات یازدهم ریاست...

نظرسنجی انتخابات یازدهم ریاست جمهوری
مصر در آستانه بزرگ‌ترین انتخاب

مصر در آستانه بزرگ‌ترین انتخاب

مصر در آستانه بزرگ‌ترین انتخاب
بررسی فناوری‌هایی که امنیت انسان را به خطر می اندازند در تبیان زنجان

بررسی فناوری‌هایی که امنیت انسان را به...

بررسی فناوری‌هایی که امنیت انسان را به خطر می اندازند در تبیان زنجان
UserName