• مشکی
 • سفید
 • سبز
 • آبی
 • قرمز
 • نارنجی
 • بنفش
 • طلایی
 • تعداد بازديد :
 • 795
 • دوشنبه 1391/2/4
 • تاريخ :

چهارم اردیبهشت در آینه تاریخ معاصر

رخداد های تاریخی

امروز دوشنبه برابر با چهارم اردیبهشت 1391 هجری خورشیدی، اول جمادی الثانی 1433هجری قمری و بیست و سوم آوریل سال 2012 میلادی است. مهمترین رویدادهای تاریخ معاصر ایران در این روز، به شرح زیر است:

 

4 اردیبهشت 1380

كنفرانس بین‌المللی حمایت از انتفاضه ملت فلسطین با سخنان 'آیت‌الله خامنه‌ای' رهبر معظم انقلاب اسلامی و با حضور نمایندگان هیات های پارلمانی از 30 كشور جهان در تهران آغاز به كار كرد.

 

4 اردیبهشت 1368

'امام خمینی(ره)' فرمان بازنگری قانون اساسی را صادر كردند و با تعیین یك هیات 20نفره برای تدوین متمم قانون اساسی‌، كار بررسی مجدد قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران آغاز شد. این فرمان 40 روز پیش از رحلت ایشان صادر شد.

 

4 اردیبهشت 1366

عملیات كربلای 10 در منطقه ماووت در استان سلیمانیه عراق با رمز 'یا صاحب الزمان'(عج) در منطقه‏ای به وسعت 350 كیلومتر مربع با هدف تصرف و تامین ارتفاعات مسلط بر شهر ماووت عراق در استان سلیمانیه، پاسخ به شرارت‏های دشمن در خلیج فارس و عكس‏العمل در برابر بمباران شیمیایی مناطق غرب به ویژه كردنشین، در سه مرحله صورت گرفت.

 

4 اردیبهشت 1357

'والترشل' رییس‌جمهوری آلمان فدرال در پایان دیدارش از تهران گفت: كشورش با فروش شش زیر دریایی به ایران موافقت كرده است.

 

4 اردیبهشت 1352

كنفرانس طراحان و مجریان سیاست واشنگتن در خاورمیانه و جنوب آسیا در تهران پایان یافت. كنفرانس قبلی این گروه نیز در فروردین ماه 1349 بصورت محرمانه در تهران تشكیل شده بود.این طراحان و مجریان در حقیقت مؤسسات تحقیقاتی خاص هستند كه با برخورداری از پیش فرض‌های معین و دیدگاه‌ها و گرایش‌های مشخص و ایدئولوژی‌های جهت یافته، نقش بسزایی در جهت‌گیری سیاست خارجی آمریكا ایفا می‌كنند.

 

4 اردیبهشت 1348

دولت عراق عده زیادی از ایرانیان مقیم از جمله دبیران و آموزگاران مدارس ایرانی را بازداشت كرد.

 

4 اردیبهشت 1342

'ژنرال مكسول'، رییس ستاد مشترك نیروهای مسلح آمریكا، در رأس یك هیأت نظامی وارد تهران شد. سه روز بعد كمیته نظامی سنتو با شركت روسای ستاد پنج كشور عضو از جمله ایران تشكیل شد.

 

4 اردیبهشت 1333

تظاهرات گسترده‌ای علیه قرارداد كنسرسیوم در تهران برپا شد. گفتنی است، سفیر انگلیس در ایران در 20 فروردین 1333، ضمن نامه‌ای برای وزیرخارجه ایران، آمادگی نمایندگان كنسرسیوم را برای آغاز مذاكرات با دولت ایران اعلام كرده بود.

 

4 اردیبهشت‌ 1319

ایستگاه رادیویی در ایران افتتاح شد و مردم برای نخستین بار صدا را از رادیو سراسری دریافت كردند.

 

4 اردیبهشت 1319

همزمان با تاسیس و آغاز به كار رادیو، آژانس پارس به خبرگزاری پارس تغییر نام داد. خبرگزاری رسمی ایران كه با نام آژانس پارس، فعالیت خود را تحت نظارت وزارت امور خارجه در سال 1313 آغاز كرده بود از این تاریخ تحت نظر اداره كل انتشارات و رادیو در سطحی وسیع‏تر به انجام وظایف خبری خود ادامه داد.

 

4 اردیبهشت 1310

تصویبنامه هیات وزیران در خصوص اساسنامه وزارت داخله (وزارت كشور) در دوازده ماده شامل تشكیلات و وظایف این وزارتخانه صادر شد.

 

4 اردیبهشت 1305

مراسم تاجگذاری 'رضاخان' در كاخ گلستان باحضور مقامات لشكری و كشوری برگزار شد.

 

 

تنظیم: هومن بهلولی

سوم اردیبهشت در آینه تاریخ معاصر

سوم اردیبهشت در آینه تاریخ معاصر

امروز يكشنبه برابر با سوم ارديبهشت 1391 هجري خورشيدي، سي ام جمادي الاولي 1433هجري قمري و بيست و دوم آوريل سال 2012 ميلادي است. مهمترين رويدادهاي تاريخ معاصر ايران در اين روز، به شرح زير است:
دوم اردیبهشت در آینه تاریخ معاصر

دوم اردیبهشت در آینه تاریخ معاصر

امروز شنبه برابر با دوم ارديبهشت 1391 هجري خورشيدي، بيست و نهم جمادي الاولي 1433هجري قمري و بيست و يكم آوريل سال 2012 ميلادي است. مهمترين رويدادهاي تاريخ معاصر ايران در اين روز، به شرح زير است.
سی ام فروردین در آینه تاریخ معاصر

سی ام فروردین در آینه تاریخ معاصر

امروز چهارشنبه برابر با سي ام فروردين 1391 هجري خورشيدي، بيست و ششم جمادي الاولي 1433هجري قمري و هجدهم آوريل سال 2012 ميلادي است. مهمترين رويدادهاي تاريخ معاصر ايران در اين روز، به شرح زير است:
UserName