• تعداد بازديد :
  • سه شنبه 1391/02/05
  • تاريخ :

اولین دوربین دیجیتال در 37 سال پیش+عکس


امروزه و با توجه به گسترش روزافزون دانش بشری، امكان اختراع انواع دوربین‌های دیجیتال و با امكانات متفاوت، دور از ذهن نیست. اما دانستن خصوصیات اولین دوربین دیجیتال هم جالب است.


در سال 1975 میلادی / 1354 شمسی، مهندسان شرکت کداک نخستین دوربین دیجیتال قابل‌حمل را با وزن چهار کیلوگرم و ارتفاع 22 سانتی‌متر ساختند که تصویر را با کیفیت 10هزار پیکسل روی نوار کاست ذخیره می‌کرد!

اولين دوربين ديجيتال

برای بزرگنمایی تصویر، بر روی آن كلیك كنید.

این دوربین که به دست "استیو ساسون" و همکارانش در شرکت کداک ساخته شد، در زمان خودش شاهکاری از فناوری دیجیتال به شمار می‌رفت. عدسی این دوربین همان عدسی دوربین فیلم‌برداری سوپر هشت بود که در آن روزگار متداول بود و حس‌گر دیجیتال آن، یک تراشه سی.سی.دی سیاه و سفید بود که تصاویر را با کیفیت ده‌هزار پیکسل تهیه می‌کرد و مدارهای الکترونی، کدهای دیجیتالی آن را روی نوار کاست ذخیره می‌کردند.

منبع برق این دوربین هم شانزده باتری نیکل‌کادمیوم بود. هرچند ثبت هر تصویر روی نوار 23 ثانیه طول می‌کشید، اما سخت‌ترین کار، مشاهده تصاویر بود که به کمک ابزاری عجیب و غریب و متصل به نمایشگر تلویزیون انجام می‌شد.

این ابزار در آن روزگار بسیار پیشرفته‌تر از فناوری زمان خود بود و بیش از دو دهه طول کشید تا دوربین‌های دیجیتال روانه بازارهای جهانی شود.


باشگاه کاربران تبیان – ارسالی از: hamidreza1404

مسابقه ...

امتياز این سوال :
UserName