• مشکی
 • سفید
 • سبز
 • آبی
 • قرمز
 • نارنجی
 • بنفش
 • طلایی
 • تعداد بازديد :
 • 920
 • يکشنبه 1382/11/19
 • تاريخ :

نماز عامل سركوبی طغیان و خودبینی


منبع:پیام رهبر معظم انقلاب در مراسم افتتاح دهمین اجلاس سراسرى نماز 22/6/1379

بسم‏الله الرحمن الرحیم

در میان خصلتهاى نكوهیده كه سلامت جان و راحت زندگى را با خطر و مانع‏مواجه مى‏سازند، تكبر از پرآفت‏ترین آنهاست. خود برتربینى و سركشى برخاسته‏از آن، چه بسیار حقیقتها را ناشناخته، و چه راههاى فضیلت را ناپیموده‏مى‏گذارد، و چه كینه‏ها و خصومتهاى نابحق و چه زشتیها و ناهنجاریها كه پدیدمى‏آورد. آرى تكبر، حجاب حقیقت، و خار راه فضیلت، و دشمن صفا و صداقت، وانگیزه‏ى دشمنى و شرارت است. آحاد و جامعه‏هاى بشرى از آغاز عمر خودتاكنون، ضایعات بیشمارى را از كبر و خودپسندى اقوام و افراد، سركشى‏ها وتعصبات ناشى از آن، تحمل كرده‏اند و مى‏كنند.

عبادات اسلامى و بیش از همه نماز، براى زدودن این آفت از جان آدمیان، ازجمله درمانهاى مؤثر و كارآمد مى‏باشند.

نماز، آنگاه كه با حال و حضور و آداب، گزارده شود روح آدمى را به‏نیازمندى ذاتى وى آشنا مى‏سازد، و ریشه‏ى كبر و تفاخر و جبروت موهوم را دردرون او مى‏سوزاند. خشوع در برابر پروردگار، نور بصیرت را بر دل اومى‏تاباند و سایه‏ى وهم‏آلود خود بزرگ‏بینى را از آن مى‏زداید:

فرض الله الایمان تطهیرا من الشرك و الصلاة تنزیها من الكبر.

چه نیكوست‏به سخن پیشواى پرهیزكاران و امیر مؤمنان علیه السلام گوش فرادهیم و ستایش نماز را در سالى كه مزین به نام والاى اوست، از بیان ستوده‏ى‏او بشنویم. در نهج البلاغه چنین آمده است: و عن ذلك ما حرس الله‏عباده المؤمنین بالصلوات و الزكوات و مجاهدة الصیام فى الایام المفروضات،تسكینا لاطرافهم و تخشیعا لابصارهم و تذلیلا لنفوسهم و تخفیضا لقلوبهم واذهابا للخیلاء عنهم.. یعنى: خداوند بندگان مؤمن را با نمازها و زكاتها وروزه‏هاى دشوار از كبر و خودبینى محافظت و حراست مى‏كند، به پیكر آنان‏آرامش مى‏بخشد، به دیدگان آنان فروتنى مى‏دهد، نفس آنان را رام مى‏سازد،دلهاى آنان را افتادگى مى‏آموزد، و خودپسندى را از آنان دور مى‏كند.

در كشور اسلامى ما همه آحاد مردم، بویژه بلندپایگان علمى و اجتماعى ومالى، به این خصوصیات نیازمندند. بلاى طغیان، و تجاوز، و زورگویى، وزیاده‏طلبى، و تحقیر دیگران، و نادیده گرفتن حق صاحبان حق، امروزه‏بزرگترین آفت جوامع بشرى و جامعه‏ى جهانى است و علاج این همه، در این بیان‏والاى علوى علیه السلام است.

توجه به این واقعیتها، نقش برجسته‏ى نماز و نیایش را در چشم اهل بصیرت وانصاف آشكار مى‏سازد و اهتمام به ترویج و تعریف این فریضه‏ى پر راز و رمزرا، بر دوش آگاهان جامعه مى‏نهد.

اینجانب ضمن سپاسگزارى از شما كه به كار نماز و معرفى و اقامه‏ى آن‏پرداخته‏اید، بار دیگر بر توصیه‏هایى كه در پیامهاى گذشته كرده‏ام تاكیدمى‏ورزم، نسل جوان و نیك نهاد كشور را به قدردانى از فرصت نماز كه فرصت‏شكفتگى معنوى و پالایش روحى است فرا میخوانم، به مسئولان فرهنگى و رسانه‏یى‏و همه مبلغان دینى اهمیت ترویج این فریضه و نقش بى‏همتاى آن در پرورش‏فضیلتها و زدودن فسادها را یادآور مى‏شوم، و از همه‏ى خدمتگزاران این راه،و دلسوزان امر نماز كه با قلم و بیان و مال و آبرو و حضور خود، به اقامه‏ى‏نماز كمك مى‏كنند صمیمانه تشكر مى‏كنم. امید است همگى مشمول رحمت الهى ودعاى حضرت بقیة الله ارواحنا فداه باشید.

و السلام علیكم و رحمة الله.

سید على خامنه‏اى

اگر در خصوص این موضوع سوالی داشتید، به مشاوره تبیان مراجعه نمایید .
فیضی از شاگرد به استاد

فیضی از شاگرد به استاد

فیضی از شاگرد به استاد
گپ و گفتی با بهلول زمان

گپ و گفتی با بهلول زمان

گپ و گفتی با بهلول زمان
امان از تخم مرغ نیم پزها!

امان از تخم مرغ نیم پزها!

امان از تخم مرغ نیم پزها!
آب دادن اسب در حال نماز

آب دادن اسب در حال نماز

آب دادن اسب در حال نماز
UserName