• مشکی
 • سفید
 • سبز
 • آبی
 • قرمز
 • نارنجی
 • بنفش
 • طلایی
 • تعداد بازديد :
 • 3081
 • يکشنبه 1382/11/19
 • تاريخ :

اجتهاد و مرجعیت از دیدگاه حضرات آیات علماى اعلام


كتاب: زندگینامه مقام معظم رهبرى، ص 242

گردآورى و تدوین: مؤسسه فرهنگى قدر ولایت

ویژگیهاى مقام معظم رهبرى و انتخاب شایسته خبرگان در كلام آیات عظام و حجج اسلام

آیت الله العظمى اراكى (رحمة الله علیه) در پیامى به مقام معظم رهبرى فرمودند:

انتخاب شایسته حضرت عالى به مقام رهبرى جمهورى اسلامى ایران، مایه دلگرمى و امیدوارى ملت قهرمان ایران است. (1)

آیت الله العظمى بهاء الدینى (رضوان الله علیه) :

...از همان زمان، رهبرى را در آقاى خامنه‏اى مى‏دیدم، چرا كه ایشان ذخیره الهى براى بعد از امام بوده است.باید او را در اهدافش یارى كنیم.باید توجه داشته باشیم كه مخالفت‏با ولایت فقیه، كار ساده‏اى نیست.هنگامى كه میرزاى شیرازى بزرگ، مبارزه با دولت انگلستان را از طریق تحریم تنباكو آغاز كرد، یك روحانى با او مخالفت كرد و میرزا با شنیدن مخالفت او، وى را نفرین كرد.همان نفرین باعث‏شد كه نسل او از سلك روحانیت محروم شوند.پسر جوانش جوانمرگ شد و حسرت داشتن فرزند عالم به دل او ماند. (2)

آیت الله مهدوى كنى، درباره انتخاب خبرگان رهبرى گفته‏اند:

این الهامى بود از الهامات الهى و هدایتى بود از هدایت معنوى روح حضرت امام (رضوان الله علیه) كه هنوز این ملت را رها نكرده و این رحمتى بود از طرف خداوند كه در كوران این مصیبت جانكاه، با تعیین آیت الله خامنه‏اى كه از یاران صدیق امام و از یاران خوشنام و خوش سابقه بوده و مجتهد و عادل است، به عنوان رهبرى نظام جمهورى اسلامى ایران، آرامشى توام با اعتماد و اطمینان بر كشور و امت فداكار حاكم گردید. (3)

آیت الله خزعلى:

انتخاب آیت الله خامنه‏اى به رهبرى جمهورى اسلامى، كه فردى پخته و عالم و با سیاست و مدبر مى‏باشد، در خارج دشمنان را در سكوت و ابهام فرو برد و در داخل، آرامش فراهم ساخت. (4)

آیت الله مشكینى، ریاست مجلس خبرگان رهبرى:

...حضرت مستطاب آیت الله حاج سید على خامنه‏اى - مد ظله العالى - واجد مقام فقاهت و اجتهاد و قدرت استنباط احكام شرعیه كه تصدى مقام معظم رهبرى بدان نیازمند است، مى‏باشد، چنانچه معظم له حائز سایر شرایط ولایت است. (5)

آیت الله فاضل لنكرانى، مرجع تقلید:

بنده به عنوان كسى كه هم عضو مجلس خبرگان هستم و هم این كه آشنایى با آیت الله خامنه‏اى دارم، عرض مى‏كنم كه ایشان اهل نظر و اهل اجتهاد هستند.بیست‏سال پیش وقتى در مشهد، در مسجد گوهرشاد با ایشان برخورد كردم، آن موقع ایشان از مدرسین محترم مشهد بودند.پرسیدم چه چیزى تدریس مى‏كنید، فرمودند: مكاسب.مكاسب از مهمترین و مشكلترین كتب علمى ماست.به نظر من ایشان یك فقیه و یك مجتهد است.كسى كه در سالهاى طولانى در جهان سیاست، استادى چون امام امت داشته است و خودش نیز داراى استعداد سرشار است، چنین فردى داراى مقامات بلندى از درك سیاسى است.دوران هشت‏ساله ریاست جمهورى ایشان، یك شاهد قوى براى مطلب است.سفرهایى كه ایشان به كشورهاى خارج داشته‏اند، به عنوان یك سیاستمدار در صحنه‏هاى سیاسى جهان درخشیده است. (6)

آیت الله جوادى آملى، مدرس حوزه علمیه قم:

اجتهاد و عدالت‏حضرت آیت الله جناب آقاى حاج سید على خامنه‏اى - دامت‏بركاته - مورد تایید مى‏باشد.لازم است امت اسلامى - ایدهم الله - در تقویت رهبرى معظم له در بذل نفس نفیس، در هیچ‏گونه نثار و ایثار دریغ نفرمایند. (7)

آیت الله ابراهیم امینى، مدرس و عضو جامعه مدرسین حوزه علمیه قم:

حضرت آیت الله خامنه‏اى - دامت‏بركاته - در فقاهت و اجتهاد، به مرتبه‏اى است كه براى تصدى مقام ولایت و رهبرى، صلاحیت كامل دارد. (8)

آیت الله مومن، عضو مجلس خبرگان رهبرى و مدیر حوزه علمیه قم:

هنگام راى‏گیرى در مجلس خبرگان براى رهبرى حضرت آیت الله خامنه‏اى - دامت‏بركاته - اجتهاد معظم له با قیام هیات شرعیه نزد این جانب ثابت‏بود، ولى بعدا به واسطه حضور در جلسات مباحثه فقهى، شخصا به اجتهاد ایشان پى بردم و اكنون شهادت مى‏دهم كه معظم له، مجتهدى عادل و جامع الشرایط مى‏باشد. (9)

آیت الله امامى كاشانى:

آیت الله خامنه‏اى به تمام رموز سیاست و حكومت آگاه بوده و شخصى با ورع، با تقوا، محبوب، مخلص، عالم و داراى بنیه فقهى هستند. (10)

آیت الله یزدى، عضو فقهاى شوراى نگهبان:

حضرت آیت الله حاج سید على خامنه‏اى، رهبر انقلاب جمهورى اسلامى ایران - دام ظله الشریف - فقیهى والا مقام و مجتهدى عالى مقام هستند كه بر علوم مؤثر در استنباط، تسلطى بسیار بالا دارند.زاید بر لغت، ادبیات، اصول، حدیث و تفسیر، حتى در رجال و درایه كه در استحكام فتوا نقشى بسزا دارد، خود استاد و عالمى هستند. (11)

آیت الله مصباح یزدى، مدرس حوزه علمیه قم:

من اگر بخواهم درباره شخص ایشان و ویژگیهایى كه خداى متعال به ایشان عطا فرموده و امتیازاتى كه به ایشان لطف كرده، صحبت كنم، حقش را نمى‏توانم ادا كنم، ولى در چند جمله كوتاه عرض بكنم كه، ایشان فقاهت را توام با تقوا، تیزهوشى و فراست را توام با بردبارى و سعه صدر، مدیریت را همراه با تعبد و پایبندى به اصول و مبادى اسلامى، فكر روشن و ثاقب و درنشان را با دوراندیشى و تشخیص مصالح دراز مدت امت اسلامى، حزم و احتیاط را توام با شجاعت و شهامت، بهره‏مندى از علوم مختلف اسلامى را همراه با ذوق و گرایشهاى هنرى اصیل، اعتماد به نفس را همراه با توكل بر خداى متعال، تلاش و جدیت و نظم و برنامه‏ریزى را توام با توسل به ولى عصر عجل الله تعالى فرجه الشریف و ائمه اطهار، و در یك كلمه، همه شرایط و مزایاى مدیریت را با روح عبادت و بندگى و اخلاص جمع مى‏كند. (12)

آیت الله حائرى شیرازى، امام جمعه شیراز:

آیت الله خامنه‏اى، صالحترین فرد براى رهبرى هستند. (13)

آیت الله خامنه‏اى علاوه بر تمام ویژگیها، یك عالم آگاه به مسائل اسلامى است و از سیاست و درایت‏خاصى برخوردار است. (14)

آیت الله یوسف صانعى، مرجع تقلید:

آیت الله خامنه‏اى، نه تنها مجتهد مسلم مى‏باشد، بلكه فقیه جامع الشرایط واجب الاتباع مى‏باشد. (15)

حجت الاسلام و المسلمین هاشمى رفسنجانى، رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام:

انتخاب آیت الله خامنه‏اى به رهبرى جمهورى اسلامى، دستآوردى عظیم و نشات گرفته از رهنمودهاى حضرت امام است...ایشان با اكثریت‏خیلى بالایى در جلسه خبرگان راى آوردند.انصافا راى بجایى هم بود و نقطه مهمى كه فكر مى‏كنم براى ما اهمیت دارد، آشنایى ایشان با مسائل كشور است.از همه صلاحیتها، نظیر مبارز بودن، عالم بودن، داشتن عدالت و غیره كه بگذریم، یك كسى كه ده، دوازده سال در كوران مسائل كشور بوده و الآن ایشان جزئیات امور مملكت را مى‏داند.براى ایشان الآن همه چیز نقد است. معناى رهبرى هم همین است كه بتواند با اطلاعات قبلى خودش نظر بدهد و سیاستى را كه بخواهد، تعیین كند.من كاملا راضى هستم، یعنى وقتى به وجدانم مراجعه مى‏كنم، مى‏بینم ما هیچ راهى بهتر از آنچه انجام شد، نداشتیم.هر فرض دیگرى، یعنى اگر شورا داشتیم، یك سرى مشكلات به وجود مى‏آمد.اگر فرد دیگرى هم به غیر از آیت الله خامنه‏اى مى‏آمد، دچار مشكل مى‏شدیم... خداوند ما را هدایت كرد. (16)

و در جاى دیگر اشاره دارند كه:

راه امام، با انتخاب آیت الله خامنه‏اى به رهبرى جمهورى اسلامى، بیمه و تضمین گردید. (17)

حجت الاسلام و المسلمین حاج سید احمد آقا خمینى (ره) :

حضرت امام بارها از جناب عالى به عنوان مجتهدى مسلم و بهترین فرد براى رهبرى نام بردند. (18)

انتخاب شایسته و بسیار خداپسندانه حضرت عالى، باعث‏شادى تمام دوستداران اسلام و انقلاب اسلامى در جهان گردید.حضرت عالى از چهره‏هاى درخشان انقلاب اسلامى ایران بوده و همواره مورد تایید و تكریم امام عزیزمان بوده‏اید. (19)

پى‏نوشت‏ها:

1- روزنامه جمهورى اسلامى 22/3/68.

2- كتاب آیت‏بصیرت، صفحه 131.

3- روزنامه رسالت 23/3/68.

4- پیشین.

5- درر الفوائد فى اجوبة القائد آیت الله العظمى خامنه‏اى، ص 10.

6- روزنامه رسالت 22/3/68.

7- درر الفوائد فى اجوبة القائد، ص 19.

8- پیشین ص 21.

9- پیشین ص 23.

10- نسل كوثر، ص 88، مصاحبه با مركز تحقیقات اسلامى سپاه 6/11/72.

11- درر الفوائد فى اجوبة القائد، ص 15.

12- نسل كوثر، ص 87.

13- روزنامه رسالت 30/3/68.

14- نسل كوثر، ص 88.

15- درر الفوائد فى اجوبة القائد، ص 17.

16- روزنامه اطلاعات 20/3/68.

17- روزنامه رسالت 23/3/68.

18- روزنامه رسالت 16/3/68.

19- پیشین.

اگر در خصوص این موضوع سوالی داشتید، به مشاوره تبیان مراجعه نمایید .
فیضی از شاگرد به استاد

فیضی از شاگرد به استاد

فیضی از شاگرد به استاد
گپ و گفتی با بهلول زمان

گپ و گفتی با بهلول زمان

گپ و گفتی با بهلول زمان
امان از تخم مرغ نیم پزها!

امان از تخم مرغ نیم پزها!

امان از تخم مرغ نیم پزها!
آب دادن اسب در حال نماز

آب دادن اسب در حال نماز

آب دادن اسب در حال نماز
UserName