• مشکی
 • سفید
 • سبز
 • آبی
 • قرمز
 • نارنجی
 • بنفش
 • طلایی
 • تعداد بازديد :
 • 983
 • شنبه 1391/2/16
 • تاريخ :

امام زمان(عج)، امان اهل زمین

امام زمان

قال مولانا الامام المهدی-عجل الله تعالی فرجه الشریف- :

(إِنّی لاَمانٌ لاِهْلِ الاْرْضِ كَما أَنَّ النُّجُومَ أَمانٌ لاِهْلِ السَّماءِ)[1]

همانا، من، امان و مایه ایمنى براى اهل زمینم; همان گونه كه ستاره ها، سبب ایمنى اهل آسمان اند.

شرح

این كلام، قسمتى از جواب هایى است كه امام زمان(علیه السلام)، در پاسخ به نامه ى اسحاق بن یعقوب فرموده است. اسحاق در این نامه، از علت غیبت سؤال مى كند. حضرت بعد از جواب و بیان علّت غیبت، به این نكته اشاره دارد كه وجود امام در غیبت، بى فایده و اثر نیست; از فواید امام این است كه وجود او سبب ایمنى براى اهل زمین است; همان گونه كه ستارگان آسمان مایه ى ایمنى براى اهل آسمان اند. در روایات صحیح دیگرى نیز به همین مضمون اشاره شده است. در آن روایات آمده است: اگر حجت در زمین نباشد، زمین و اهل آن، دگرگون و مضطرب خواهند شد.

در تشبیه امان بودن امام زمان(علیه السلام) براى اهل زمین، به امان بودن ستارگان براى اهل آسمان، وجوه تشابهى نهفته است كه به دو مورد از آن ها اشاره مى كنیم:

1. همان گونه كه از جهت تكوینى، وجود ستارگان و كیفیّت وضع آن ها موجب امان و آرامش كرات و سیارات و كهكشان هاست، وجود امام زمان(علیه السلام) نسبت به موجودات زمین نیز چنین است.

وجود امام در غیبت، بى فایده و اثر نیست; از فواید امام این است كه وجود او سبب ایمنى براى اهل زمین است; همان گونه كه ستارگان آسمان مایه ى ایمنى براى اهل آسمان اند. در روایات صحیح دیگرى نیز به همین مضمون اشاره شده است. در آن روایات آمده است: اگر حجت در زمین نباشد، زمین و اهل آن، دگرگون و مضطرب خواهند شد

2. همان گونه كه به سبب ستارگان، شیاطین از آسمان ها رانده شدند و امان و آرامش براى اهالى آسمان ها، از جمله ملائكه فراهم شد، وجود امام زمان(علیه السلام) نیز تكویناً و تشریعاً سبب طرد شیاطین از اهل زمین، خصوصاً انسان ها خواهد بود.

 

پی نوشتها :

[1]. كمال الدین، ج2، ص485، ح10 ; الغیبه، شیخ طوسى، ص292، ح247 ; احتجاج، ج2، ص284 ; إعلام الورى، ج2، ص272 ; كشف الغمه، ج3، ص340 ; الخرائج و الجرائح، ج3، ص1115 ; بحارالأنوار، ج53، ص181، ح10 .

بخش مهدویت تبیان


منبع :
علی اصغر رضوانی - شرح چهل حدیث حضرت مهدی(عج)

اگر در خصوص این موضوع سوالی داشتید، به مشاوره تبیان مراجعه نمایید .
شرط پذیرش اعمال و عبادات

شرط پذیرش اعمال و عبادات

اکنون به دقت فکر کن که ولي عصر، عليه السلام، داراي چه عظمتي است وقربش به ذات اقدس حق، تا چه حد است، که عبادت بي ولاء و مهر او يک ذره ارزش ندارد وهر که معرفت و محبت و ولايت آن حضرت را نداشته باشد، قطعا به مرگ جاهليت مرده وگرفتار آتش جهنم است.
نشان مهدي(عج) از زبان محمّد(ص)

نشان مهدي(عج) از زبان محمّد(ص)

طبق فرمودة همين پيامبر بزرگوار، حضرت وليّ عصر(عج)، زماني ظهور مي‌كند كه كفر، ضلال، الحاد، انحراف، فساد و شرارت، جهان را پر كرده است و فضا را تعفّن بدي و ناپاكي فرا گرفته است. در پرتو امام زمان(عج)، اوضاع دگرگون مي‌شود؛ محيط به سوي خدا و رسول متمايل مي‌گر
واسطه ى فيض ورحمت براي جهان ها

واسطه ى فيض ورحمت براي جهان ها

ياد خداوند عزوجل ويادمن، عبادت است، وياد علي (عليه السلام) نيز عبادت است، سوگند به خدائي که مرا به نبوت برانگيخت وبهترين مردمان قرارم داد، تحقيقا وصي وجانشين من، برترين اوصياء مي باشد، او حجت خدا است بر بندگانش وجانشين او است برخلقش، وپس از من، امامان هدا
UserName