• مشکی
 • سفید
 • سبز
 • آبی
 • قرمز
 • نارنجی
 • بنفش
 • طلایی
 • تعداد بازديد :
 • 1796
 • پنج شنبه 1391/5/12
 • تاريخ :

 خانه ای در همین حوالی


بچه های پاک آنجا ، امروز و هر روز،  دور هم جمع می شوند و درس "مسلمان به چه کسی می گویند؟" را مرور می کنند.... .


فرزندان  آدم (ع) ، سه دسته اند . سه جور هم خانه می سازند . از همه ضعیف تر ها ، با حصیر، چوب نازک ، یا هر آنچه دم دستشان است خانه می سازند.

این شکلی:

العاقل یکفی بالاشاره ...

خانه ی دسته ی دوم محکم تر از دسته ی اول است، ولی نه خیلی پابرجا . فرزندان آدم (ع) در این دسته ، از صبح تا شب می روند سرکار، تا بتوانند چند تا آجر بخرند و خانه بسازند.

دسته ی سوم که از همه قوی ترند و دستشان به همه چیز می رسد ، این طوری خانه می سازند:

العاقل یکفی بالاشاره ...

 وقتی زلزله و سیل و طوفان حمله می کند، خانه های دسته ی اول  با خاک یکسان می شود.

این طوری:

العاقل یکفی بالاشاره ...

بلاهای آسمانی و زمینی ، خانه های دسته ی دوم را با خاک یکسان نمی کند ، ممکن است سقفی بریزد ، لوله ای بترکد ، شیشه ای بشکند ، ... . در این مورد جای نگرانی نیست ؛ چون فرزندان آدم (ع) در این دسته ، رسم صورت سرخ و سیلی را خوب یاد گرفته اند.

در مورد دسته ی سوم که اصلا خودتان را نگران نکنید ! دنیا را آب ببرد ، مردم را قحطی بسوزاند ، جنگ و دفاع و صلح بیاید و برود ، اینها را آسایش و سونا و مد و ... برده است.

هیچ وقت هم یادشان نمی افتد  که مولایمان امام علی (ع)می فرمایند:

"این درد تو را بس ؛که شب را با شکم سیر بخوابی و در اطراف تو ، شکم هایی گرسنه و به پشت چسبیده باشند" (نامه 45 نهج البلاغه).

در این مجال ، قصد داریم از زیر هجمه ی زندگی مدرن و برج های سربه فلک کشیده ، به دور از آسایش و امنیت شهری و ماشینی ، سری به خانه های بی دروپیکری بزنیم که مسلما نمی تواند محافظ خوبی باشد برای گرگ صفتان معتادی که شاید معصومیت دختری تنها را ، نشانه گرفته اند .

در این مجال ، از "کپر نشینانی " می گوئیم که بچه هایشان ، کابوس عقرب می بینند ؛ چون بارها و بارها هم سن و سالهای نیمه جان خود را دیده اند که در هنگام خواب ، طعمه ی نیش عقرب هایی شده اند که از منفذهای کپر به داخل آمده اند .

از همین حوالی سخن می گوئیم . منظورمان آفریقا و سومالی نیست . منظورمان  ایران ، کرمان ، قلعه گنج ، عنبرآباد و رمشک و… و خانه های کپری است.

به گزارش روزنامه محلی گلدشت ، چند ماه پیش در روستای رحمت آباد ، نیمه شب ، یک مادر با 4فرزندش در آتش کپر سوختند و جزغاله شدند و صدای التماسشان به هیچ امدادگر و آتش نشان و آمبولانسی نرسید

در روستای عبدالله آباد عنبر آباد ، هنوز آب لوله کشی وجود ندارند . اهالی آنجا در صورت نیاز ، برای یافتن قطره ای آب ، مجبورند1200متر راه را با دبه ای سنگین طی کنند. وضعیت کمبود آب ، بهداشت را در آن مناطق به نازل ترین سطح رسانده است ؛ تا حدی که در روستای  ابوذر مندوستی از توابع قلعه گنج ، بوی تعفن ناشی از فضولات انسانی ، زندگی را برای اهالی ، بسیار ناگوار کرده است . تنها مدرسه ی ابتدایی آن جا ، سه دستشویی بدون آب دارد که علی رغم درخواست و مراجعه مردم به آموزش و پرورش جهت استفاده از سرویس های بهداشتی ، مسئولین آموزش و پرورش جواب رد داده اند.

به گزارش روزنامه محلی گلدشت ، چند ماه پیش در روستای رحمت آباد ،  نیمه شب ، یک مادر با 4فرزندش در آتش کپر سوختند و جزغاله شدند  و صدای التماسشان به هیچ امدادگر و آتش نشان و آمبولانسی نرسید .

در این مناطق ، مدرسه - به معنای واقعی - وجود ندارد . بچه ها دور هم جمع می شوند و آرزو میکنند روزی ، مردی ، در باران بیاید و به "دارا" ی قصه ی ما ، اناری  بدهد که یاقوت هایش ، دارا کند نداریِ دست های خالی شان را.

العاقل یکفی بالاشاره ...

بچه های پاک آنجا ، امروز و هر روز،  دور هم جمع می شوند و درس "مسلمان به چه کسی می گویند؟" را مرور می کنند .

العاقل یکفی بالاشاره ...

به امید  آنکه شرمنده ی مسلمانی و شیعه بودن خود نباشیم .

سرور حاجی سعید

بخش خانواده ایرانی تبیان


اگر در خصوص این موضوع سوالی داشتید، به مشاوره تبیان مراجعه نمایید .
فقر در قلعه گنج

فقر در قلعه گنج

فقر در قلعه گنج
معرفی موسسه هما

معرفی موسسه هما

معرفی موسسه هما
کودکان در قلعه گنج

کودکان در قلعه گنج

کودکان در قلعه گنج
UserName