• تعداد بازديد :
  • چهارشنبه 1391/01/23
  • تاريخ :

پرده الکترونیک ایران به روایت وزارت خارجه آمریکا


پس از بکارگیری اصطلاح «پرده الکترونیک ایران» توسط اوباما که به نوعی یادآور «پرده آهنین» دوران جنگ سرد بود، اکنون نوبت به اقدامات رسانه‌ای این کشور رسیده تا آن را به هر نحو ممکن همه‌گیر و پررنگ کنند.

اینترنت ملی

به گزارش خبرنگار جنگ نرم مشرق، وزارت خارجه آمریکا با ساخت کارتون کوتاهی وضعیت اینترنت و تبادل اطلاعات در ایران را بسیار وخیم اعلام کرده است. این مسئله که مسئولان ذی‌ربط دست به اجرای فیلترینگ برخی سایت‌ها زده‌اند، موضوعی پنهان و نیازمند کشف نیست. مسلماً می‌توان گفت که در برخی موارد مسئولان در بحث فیلترینگ بیش از حد سخت‌گیری کرده‌اند که لازم است در آن تاحدی بازنگری شود.

اما نکته قابل ذکر این است که کشوری چون آمریکا خود در جایگاهی نیست که بخواهد با ساخت چنین کارتون‌هایی دست به انتقاد از عملکرد دیگر کشورها در فضای سایبری بزند و آنها را متهم به نقض حقوق بشر کند. آمریکا خود کشوری است که سازمان‌های اطلاعاتی و جاسوسی آن به صورت شبانه‌روز در حال رصد و کنترل کلیه تبادل داده‌ها و اطلاعات مردم در فضای مجازی هستند و بایت به بایت این اطلاعات را در راستای کنترل جمعیت ذخیره و بایگانی می‌کنند،‌ آن هم زیر پرچم و تحت الفاظ رعنایی چون مقابله با تروریسم و محافظت از جان شهروندان.

چنان‌چه بارها نیز بدان اشاره شده است اگر آمریکا خود واقعاً حامی آزادی بیان در رسانه‌ها و فضای مجازی بود، هیچ‌گاه در واقعه جنبش تسخیر وال‌استریت بدان شکل عمل نمی‌کرد و با دستگیری و به زندان انداختن معترضان و بکارگیری خشونت در برابر آنها و نیز با نظارت بر فعالیت‌های کاربران شبکه‌های مجازی به کنترل و خاموش کردن صدای معترضان نمی‌پرداخت

چنان‌چه بارها نیز بدان اشاره شده است اگر آمریکا خود واقعاً حامی آزادی بیان در رسانه‌ها و فضای مجازی بود، هیچ‌گاه در واقعه جنبش تسخیر وال‌استریت بدان شکل عمل نمی‌کرد و با دستگیری و به زندان انداختن معترضان و بکارگیری خشونت در برابر آنها و نیز با نظارت بر فعالیت‌های کاربران شبکه‌های مجازی به کنترل و خاموش کردن صدای معترضان نمی‌پرداخت. همچنین اگر که این کشور طرفدار آزادی بیان و جریان آزاد اطلاعات بود هیچ‌گاه سعی نمی‌کرد تا مانع بازتاب جنایت‌های مختلف رژیم صهیونیستی در سرزمین‌های اشغالی و نیز دست‌نشانده‌های خود در کشورهایی چون بحرین شود.

بخش ارتباطات تبیان

منبع: مشرق

UserName