• مشکی
  • سفید
  • سبز
  • آبی
  • قرمز
  • نارنجی
  • بنفش
  • طلایی
  • تعداد بازديد :
  • شنبه 1391/01/26
  • تاريخ :

مزاحمان شیرین خانگی

مواجهه با بحران‌های تولد نخستین فرزند


 شب‌های بیخوابی و روند بی‌پایان عوض کردن پوشک بچه و افزایش بار کارهای خانه زمان چندانی برای صمیمیت عاطفی میان همسران به جای نمی‌گذارد. در واقع این فشار وظایف مربوط به بچه‌دار شدن به حدی سنگین است که .........


پدر و کودک

پژوهش‌های بسیاری نشان می‌دهند – و بسیاری از زوج‌ها هم قبول دارند- که به دنیا آمدن اولین بچه ممکن است ازدواج را با مشکلاتی مواجه کند.

شب‌های بیخوابی و روند بی‌پایان عوض کردن پوشک بچه و افزایش بار کارهای خانه زمان چندانی برای صمیمیت عاطفی میان همسران به جای نمی‌گذارد.

در واقع این فشار وظایف مربوط به بچه‌دار شدن به حدی سنگین است که اکنون شمار فزاینده‌ای از متخصصان بهداشت روانی توصیه می‌کنند رسیدن به ثبات شرایط و وجود امنیت در خانواده نیز از شروط لازم برای فرزندآوری است. فرض کنید که مرد خانواده دوران خدمت سربازی را سپری می‌کند و زن نیز مشغول تحصیل در شهر دیگری است، فرزندآوری امری غیر منطقی است. فرزند چنین خانواده‌ای که بدون برنامه به دنیا آمده است از احساس امنیت و آرامش زندگی در آرامش محروم خواهد بود چرا که پدر و مادر نتوانسته‌اند شرایطی با ثبات را برای او مهیا کنند.

به دنیا آمدن اولین بچه ممکن است ازدواج را با مشکلاتی مواجه کند

به نوشته وال استریت جورنال تحقیقی که اخیرا بر روی 2870 زوج در "طرح ملی ازدواج" در دانشگاه ویرجینیا انجام شد، نشان داد که در حدود دو سوم زوج‌ها کیفیت روابط زن و شوهر در سه سال اول پس از به دنیا آمدن بچه افت می‌کند. میزان اختلافات بالا می‌رود، زمانی اندکی برای ایجاد رابطه صمیمی میان زن و شوهر باقی می‌ماند، و ممکن است بین آنها فاصله عاطفی ایجاد شود.

در این گروه زوج‌ها، مردان و زنان به نحو متفاوتی تحت تاثیر قرار گرفته بودند: رضایت مادران از ازدواج‌شان به فوریت افت می‌کند، اما در مورد مردان این افت به تدریج و در طول چند ماه رخ می‌دهد. تغییرات هورمونی، فشارهای جسمی ناشی از زایمان و شیردهی، و جابه‌جایی ناگهانی از محیط کار به خانه به همراه نوزاد ممکن است توضیح‌دهنده این کاهش رضایت از ازدواج باشد. یک عامل مهم در اختلاف میان این والدین جدید چگونگی تقسیم کردن کارهای خانه و کارهای مربوط به نوزاد بود.

پدر و کودک

البته بیش از یک سوم از این زوج‌ها در این بررسی توانسته‌ بودند با موفقیت از پس فشارهای عاطفی، جسمی و مالی ناشی از به دنیا آمدن بچه برآیند. اما این زوج‌های چه خصوصیاتی داشتند؟

این تحقیق نشان داد که ارضای جنسی و حس تعهد به همسر در صدر فهرست صفاتی قرار دارد که باعث می‌شود این زن و شوهرهای تازه بچه‌دارشده ازدواج‌شان را "بسیار سعادتمند" بخوانند.

به اعتقاد روان شناسان بخش بسیار زیادی از ناخودآگاه یک فرد در پنج سال اولیه‌ی زندگی او شکل می‌گیرد

البته علاوه بر اینکه خود زوجین در ارتباط با یکدیگر باید دارای مهارتها و توانایی های لازم باشند تا رضایت زناشویی شان را در حد بالایی نگه دارند، ضروری است مهارتهای لازم برای تربیت کودک تازه وارد و فرزند پروری را داشته باشند. از آن جایی که قرار است «من اجتماعی» کودک در خانواده شکل بگیرد، وجود ساختار قدرت و قوانین شفاف نیز برای تربیت فرزند لازم است. کسانی که در خانواده با قوانین متعارض و متضاد پدر و مادر خود رو برو هستند در زندگی اجتماعی آینده‌ی خود نیز با تعارض رو برو می‌شوند. در واقع وجود قوانین شفاف به هر یک از اعضای خانواده این امکان را می‌دهد که وظایف خود را به درستی بشناسند و به آن عمل کنند.

مزاحمان شیرین خانگی

به اعتقاد روان شناسان بخش بسیار زیادی از ناخودآگاه یک فرد در پنج سال اولیه‌ی زندگی او شکل می‌گیرد به عبارت دیگر بخش قابل توجهی از شخصیت آینده ی فرزند ما تحت تاثیر شرایط و رفتارهایی است که ما در دوران کودکی برای او به وجود آورده‌ایم. بنابراین لازم است که پیش از اقدام برای فرزندآوری از خود سوال کنیم که آیا برای پرورش کودک دلبندمان از دانش کافی برخوردار هستیم؟ آیا می‌توانیم او را همان گونه که هست بپذیریم؟ با تمام استعداد‌ها ‌و کاستی‌هایش؟ آیا می‌دانیم که وقتی لجبازی می‌کند، دروغ می‌گوید، پرخاشگری می‌کند یا عکس العمل‌های ناخوشایند این چنینی را از خود بروز می‌دهد چه باید بکنیم یا فقط به نقطه‌های لذت بخش این رابطه می‌اندیشیم؟

 

 

فرآوری: مریم عطاریان

بخش خانواده ایرانی تبیان


منبع: همشهری آنلاین همراه با تغییرات و اضافات

اگر در خصوص این موضوع سوالی داشتید، به مشاوره تبیان مراجعه نمایید .
مسابقه ...

امتياز این سوال :
UserName