• تعداد بازديد :
  • سه شنبه 1388/02/22
  • تاريخ :

حتی به نیم حبه انگور

راز زیستن

ما در مقالات متعدد سعی داشتیم نکته های مفید برای بهتر زیستن را از گفتار امامان معصوم، بزرگان و اولیای الهی بازگو کنیم . در این مقاله نیز قصد داریم مهارت های زندگی را از دیدگاه ائمه اطهار بیاموزیم و با نگاه آنان اصول خوب زندگی کردن را تمرین کنیم. 

امام علی(ع) می فرمایند:

در مقابل حرام، شکیبایی خود را از دست نده و در مقابل از شکرگزاری غافل نشو. بهترین همنشین شما، خوش اخلاقی است  سرآغاز دفترتان، همان خوش اخلاقی است، هیچ بی نیازی مانند عقل نیست و هیچ فقری بدتر از جهل... اگر می خواهی حادثه ناگواری را شاهد نباشی، خودت را از چهار چیز باز دار، شتاب، لجبازی، خود بزرگ بینی و سستی ... در امور بیهوده موشکافی نکن. کج دل نباش، ناسازگاری را کنار بگذار، ستیزه جو نباش... برکت در مال کسی است که زکات بپردازد، مومنان را یاری ده و با خویشاوندان خود ارتباط برقرار کن... اگر کسی دست نیاز به سوی تو دراز کرد، محرومش نساز، هر چند به نیم حبه انگور یا خرما باشد... صدقه را فراموش نکن...

راز زیستن

امام حسن(ع) می فرمایند:

به مدح کسی نپرداز، به دروغ از کسی تعریف نکن، از شخصی نزد شخص دیگر، غیبت نکن. از عبرت ها، پند بگیر، عملکرد گذشتگان را ببین، نیکوکاری را پیشه ساز و از بدکاری دوری کن. شکر نعمت را به جا بیاور... با دوستان و آشنایان خود با مهربانی رفتار کن. غیبت نکن و خوش اخلاق باش. به کسی که از تو مشورت می خواهد، خیانت نکن. همیشه از تذکرهایی که به تو می شود، بهره بگیر، بیهوده به کسی شک نکن و از غیبت فاصله بگیر.

در روش های درست برای عملکرد نیک خود مشورت کن

امام حسین(ع) می فرمایند:

به فرد نااهل، احسان مکن که تباهی است. در ابتدای هر سخن سلام کن که مورد عافیت خداوند قرار بگیری. شخصی که تنها زیانش عاید تو می شود، برادرنمایی است که همیشه منتظر گرفتار شدن توست و با تو یک دل و یک رنگ نیست و بین آشنایان بر تو دروغ می بندد و حسودانه به تو می نگرد. از اعمالی که سرانجامش به معذرت خواهی کشد، دوری کن.  بر نعمت شکر کن و بر ناگواری های زندگی صبر... شکر گزار نعمت های خداوند باش، در زندگی بخل را کنار بگذار و سعی کن، با خوبان بشین تا بیشتر یاد بگیری. از دوستی با افراد نادان خودداری کن.

پیش از آنکه فرصت های نیکو از دست رود از کردار نیکو برای خود توشه بردار.

امام زین العابدین(ع) می فرمایند:

راز زیستن

دنیا را برای خود ارزش قرار نده. ارزشمند ترین مردم کسی است که دنیا را برای خود با ارزش نداند. خداوند افراد مغرور را دوست ندارد،  از غرور فاصله بگیر. خیر زندگی در آن است که خویشتن دار باشی... با صالحان بنشین که زمینه نیکی و صلاح را در زندگی تو فراهم می آورند. آداب دانشمندان را فرا بگیر که بر خرد تو اضافه می کند.

آن شخصی که به تو نیکی کرده، نیکش دار و از او قدردانی کن و کردار نیکش را در میان مردم پخش کن. حق همسایگی را نگه دار و یاری رسان و مددرسان او باش، در سختی او را رها نکن...

امام باقر(ع) می فرمایند:

ایمان، دوستی با دوستان خدا و دشمنی با دشمنان خدا است. از دشنام فاصله بگیر.  «حیا و ایمان» در یک ریسمان پیوسته گشته، چون یکی از آن دو رود، دیگری به دنبالش می رود. مثل حریص بر دنیا، مانند کرم ابریشم است. سرانجام در میان آن گرفتار می شود و میان بافته ها جان می دهد. حرص دنیا را نخور. از بیماران عیادت کن و از آنها بخواه تا برای شما از خداوند خیر و سعادت بخواهند. دعای بیماران مورد قبول خداوند قرار می گیرد.

کمال زندگی در دانش اندوزی در دین، بردباری بر ناگواری و اندازه داری در مخارج زندگی است.

خانواده سبز

تنظیم برای تبیان: کهتری

 

مقالات مرتبط

نه، نه؛ خود واقعی را ببینید

بدانیم که می توانیم

آنتی بیوتیک برای حل مشکلات

اعتماد اطرافیان را کسب کن!

فردای دیروزت را در یاب

بشنوید ندای تشنگی او را

طرحی نو در اندازیم

روشی برای زنده ماندن دل

مسابقه ...

امتياز این سوال :
UserName