• مشکی
 • سفید
 • سبز
 • آبی
 • قرمز
 • نارنجی
 • بنفش
 • طلایی
 • تعداد بازديد :
 • 1571
 • پنج شنبه 1382/9/27
 • تاريخ :

امام صادق علیه السلام و جوان

جوانى بهار عمر و جوان بهترین و مفیدترین قشر جامعه است.جوانان قشر متحرك، فعال و پرشور و نشاط جامعه را تشكیل مى‏دهند.آن‏ها با استعدادهاى فراوان و نشاط بسیار راه‏هاى سخت و ناهموارپیشرفت را مى‏پیمایند و زمام فرداى جامعه را به دست مى‏گیرند.بدین جهت تمام نظام‏ها و حكومت‏ها روى این قشر عظیم سرمایه گذارى‏مى‏كنند. در این راستا انبیاء و معصومان نیز توجه ویژه‏اى به‏جوانان داشته‏اند. در این نوشتار پرتوى از سخنان و سیره امام‏صادق(ع) را در زمینه مربوط به جوانان مطرح می نماییم.

الف- جوانان و دین شناسى

یكى از علل فاصله گرفتن جوانان از دین و مسایل مذهبى نا آگاهى‏آن‏ها از دین است. جوانان چون بصیرت و آگاهى كافى از دین‏ ندارند، تحت تاثیر تبلیغات سوء دشمنان قرار مى‏گیرند. امام ‏صادق(ع) به بشیر فرمود:

«لاخیر فى من لا یتفقه من اصحابنا یا بشیر ان الرجل منكم اذا لم‏ یستغن بفقهه احتاج الیهم فاذا احتاج الیهم ادخلوه فى باب ‏ضلالتهم و هو یعلم.‏» (1)خیرى نیست در آن گروه از اصحاب ما كه ‏تفقه در دین نمى‏كنند. اى بشیر! اگر یكى از شما به مسایل دینى‏اش ‏آشنا نباشد به دیگران محتاج مى‏شود و زمانى كه به آن‏ها نیازمند شد آن‏ها ناخواسته او را در وادى گمراهى خود وارد مى‏سازند.

امام صادق(ع) عنایت ویژه‏اى به بصیرت و بینش دینى ‏جوانان داشت. آن حضرت فرمود: « لواتیت ‏بشاب من شباب الشیعه لایتفقه لادبته‏» اگر به جوانى از جوانان شیعه برخورد كنم كه دردین تفقه نمى‏كند او را تأدیب خواهم كرد.

نیز فرمود: «العامل على غیر بصیره كالسائر على غیرالطریق و لا یزیده سرعه السیر من الطریق الا بعدا.» (2)كسى كه بدون آگاهى ‏و بینش به دین عمل مى‏كند همانند كسى است كه از بیراهه مى‏رود وتند روى او جز دورى از راه نمى‏افزاید.

نیز فرمود: «انظر لكل من لا یفیدك منفعه فى دینك فلا تعتدن به ولا ترغبن فى صحبته فان كل ماسوى الله تبارك و تعالى مضمحل وخیم‏عاقبته.‏» هركسى كه مفید به حال دین تو نیست ‏به او اعتنا مكن وعلاقه‏اى به رقابت ‏با او نشان مده. هر آن‏ چه غیرالهى است نابود شدنى است و عاقبت ناخوشایندى خواهد داشت. (3)

نیز فرمود:

«بادروا احداثكم بالحدیث قبل ان یسبقكم الیهم المرجئه.‏» (4)نوجوانان را با حدیث و فرهنگ اهل‏بیت علیهم السلام آشنا كنید؛ قبل از آن كه مرجئه (5)بر شما سبقت‏ بگیرند.

فضیل بن یسار مى‏گوید: امام صادق(ع) به شیعیان فرمود:

«احذرو على شبابكم الغلاه لا یفسدوهم فان الغلاه شر خلق یصغرون‏عظمه الله و یدعون الربوبیه لعبادالله و الله ان الغلاه (6)لشر من الیهود و النصارى والمجوس‏.»؛ جوانانتان را از غلات‏( غلو كنندگان) برحذر دارید. مبادا آن‏ها را فاسد كنند. غلات ( غلو كنندگان ) بدترین خلق خدا هستند. آن‏ها عظمت‏ خدا را كوچك به حساب مى‏آورند و ربوبیت را براى ‏بندگان نیز اعتقاد دارند. به خدا قسم! غلات از یهود، نصارى ومجوس بدترند.

امام صادق(ع) به یكى از یارانش فرمود:

«یابن جندب! بلغ معاشر شیعتنا و قل لهم: لا تذهبن بكم المذاهب، فوالله لا تنال ولایتنا الا بالورع و الاجتهاد فى الدنیا و موساه‏الاخوان فى‏الله.‏» (7) ؛ اى پسرجندب! به شیعیان ما بگو: مواظب‏ باشید فرقه‏ها و گروه‏ها شما را منحرف نسازند. به خدا سوگند! هیچ ‏كس به جرگه ولایت ما در نمى‏آید، مگر با رعایت پارسایى و تلاش دردنیا و همیارى با برادران دینى.

ب- جوانان و آموزش

امام صادق(ع) فرمود:

«لست احب ان ارى الشاب منكم الا غادیا فى حالین: اما عالما اومتعلما.» (8)؛ دوست ندارم یكى از شما جوانان را ببینم؛ مگر دریكى از دو حال: یا دانا یا در حال یادگیرى و دانش اندوزى.

ج- جوانان و ادب آموزى

امام صادق(ع) فرمود:

«لیس منا من لم یوقر كبیرنا و لم یرحم صغیرنا.» (9)؛ از ما نیست كسى كه به بزرگترها احترام و به كوچكترها رحم نكند.

از امام صادق(ع) نقل شده است كه هرگزامام حسین(ع) جلوتر ازامام حسن(ع) حركت نمى‏كرد و اگر آن دو باهم بودند هرگز امام‏حسین(ع) جلوتر از امام حسن(ع) سخن نمى‏گفت. (10)

امام صادق(ع) فرمود:

«جاء رجلان الى النبى شیخا و شابا فتكلم الشاب قبل الشیخ فقال‏النبى الكبیر الكبیر.» (11)؛ روزى دو نفر كه یكى پیر و دیگرى‏ جوان بود به خدمت پیامبر(ص) مشرف شدند. جوان قبل از پیرمرد شروع به سخن كرد. پیامبر(ص) فرمود: بزرگ. بزرگ( منظور احترام گذاشتن به بزرگتران است ) .

جوانان و تقوا

یكى از خطراتى كه جوانان را تهدید مى‏كند هوسرانى و بى‏بندوبارى‏است و تقوا مى‏تواند سدى در برابر هوس‏ها باشد. لذا امام صادق(ع) فرمود:

«یامعشر الاحداث! اتقواالله‏» اى گروه جوانان! از خدابترسید. (12)نیز فرمود: «لاینبغى للمؤمن ان یجلس مجلسا یعصى‏الله فیه و لا یقدر على تغییره‏» (13)؛ سزاوار نیست ‏براى مؤمن ‏كه در مجلسى بنشیند كه در آن معصیت مى‏شود و نمى‏تواند جلوى آن‏ را بگیرد.

ه- جوانان و قرآن

یكى از عواملى كه مى‏تواند جوانان را به درجات عالیه برساند ارتباط و انس با قرآن است. امام صادق(ع) در این باره‏ فرمود: «من قرء القرآن و هو شاب مؤمن اختلط القرآن بلحمه ودمه‏» (14)؛ جوان مومنى كه به قرائت قرآن بپردازد قرآن با گوشت و خونش در مى‏آمیزد.

و- جوانان و نماز

یكى از عوامل بازدارنده جوانان از گناه  نماز است.

نماز در كلمات و سیره امام صادق(ع) جایگاه خاصى دارد. روایات ‏نقل شده از آن حضرت درباره نماز به اندازه یك كتاب قطورمى‏باشد. در این جا فقط به یك روایت ‏بسنده مى‏كنیم. امام صادق(ع) فرمود: «اول ما یحاسب به العبد الصلاه فاءن قبلت قبل سائر عمله ‏و ان ردت رد سائر عمله.‏» (15)؛ اولین عملى كه در قیامت مورد محاسبه قرار مى‏گیرد نماز است. اگر نماز قبول شود سایر اعمال‏ قبول مى‏شود و اگر نماز رد شود سایر اعمال نیز رد خواهد شد.

پى‏نوشتها:

1- كافى، ج 1، ص‏33.

2- كافى، ج 1، ص‏43؛ تحف العقول، ص‏269.

3- میزان الحكمه، ج 5، ص‏306.

4- اصول كافى، ج‏6، ص‏47؛ وسایل الشیعه، ج 15، ص‏196.

5- مرجئه گروه منحرفى در زمان بنى‏امیه بودند كه صرف داشتن‏اعتقاد را كافى مى‏دانستند و عمل و تكلیف را جزو ایمان به حساب‏ نمى‏آوردند. (درعدل الهى، ص‏313؛ در كتاب الفرق بین الفرق‏آمده است: مرجئه مبلغانى داشتند كه مردم را به عقاید مرجئه ‏دعوت مى‏كردند.

6- غلات كسانى هستند كه درباره حضرت على(ع) غلو مى‏كنند و او را رب مى‏دانند و معتقدند كه مصالح جهان به دست او انجام‏ مى‏گیرد. آن‏ها براى پنج نفر از یاران آن حضرت چنین ربوبیتى را قائلند. (مجمع البحرین، ص 328.)

7- تحف العقول، ص‏33.

8- بحارالانوار، ج 1، ص‏17.

9- همان، ج 75، ص 138.

10- مشكاة الانوار، ص 170.

11- همان، ص 168؛ ینابیع الحكمه، ج‏3، ص 230.

12- میزان الحكمه، ج 4، ص‏273.

13- وسایل الشیعه، ج 11، ص‏503.

14- كافى، ج 4، ص 414 وسایل الشیعه، ج 2، ص 140.

15- وسایل الشیعه، ج‏3، ص 22.

اگر در خصوص این موضوع سوالی داشتید، به مشاوره تبیان مراجعه نمایید .
پیامبر (ص) و مدیران جوان(1)

پیامبر (ص) و مدیران جوان(1)

پیامبر (ص) و مدیران جوان(1)
سکینه علیهاالسلام، بانوی فضلیت ها

سکینه علیهاالسلام، بانوی فضلیت ها

سکینه علیهاالسلام، بانوی فضلیت ها
از مشرق تا مغرب فرشتگان مسلح

از مشرق تا مغرب فرشتگان مسلح

از مشرق تا مغرب فرشتگان مسلح
امام صادق علیه السلام و جنبش نرم افزاري

امام صادق علیه السلام و جنبش نرم افزاري

امام صادق علیه السلام و جنبش نرم افزاري
UserName