• تعداد بازديد :
  • سه شنبه 1382/02/09
  • تاريخ :

اخبار هنری (8 اردیبهشت)

امروز در شرایط حساس جهانی، هنرمندان می توانند به حمایت مردم مسلمان در مقابل استکبار برخیزند.

حجت السلام سید مهدی خاموشی، رئیس سازمان تبلیغات اسلامی در مراسم افتتاحیه ی جشنواره ی حماسه ی هنر شنبه ششم اردیبهشت ماه با بیان این مطلب گفت: هنرمند متعهد باید خداشناس و زیبایی شناس باشد چون اگر برای شناخت زیبایی تلاش نکند، اثر هنری رفعت ندارد.

حجت الاسلام خاموشی با اشاره به رسالت پربهای هنر و هنرمند در جامعه بشری افزود: ترکیب شکل و فنون هنری با محتوا، مسیر مناسبی را فراروی هنرمند قرار می دهد و ضرورت دارد هنرمند متعهد در مسیر توحید حرکت کند. چون وقتی در این مسیر حرکت کند، هنرش جهت می یابد پس به هر راهی نمی رود و برای هر فردی قلم نمی زند.

وی در ادامه با اشاره به اینکه هنرمند متعهد در هر عصری می تواند باشد، گفت: هنرمند متعهد باید موحدانه حرکت کردن و حرکت برای ترسیم خلق آثار در مسیر خدا را مدنظر داشته باشد و حوزه ی هنری در این راستا خود را به حمایت از هنر متعهد موظف می داند.

رئیس سازمان تبلیغات اسلامی با تاکید بر رسالت تربیتی هنرمند متعهد افزود:هنرمند متعهد باید بهترین و چهره ی هنرمندان متعهد باید چهره ی مربی جامعه باشد و نقش تربیتی را همیشه همراه با خلق آثار در نظر داشته باشد.

در ادامه حجت الاسلام مشکینی – قائم مقام سازمان ملی جوانان – با اشاره به واژه هنرگری به تعریف آن پرداخت و تصریح کرد: خلقت فرود آمدن وجود الهی به مرحله ای پایین تر است که  اولین مرحله آن حضرت محمد (ص) می باشد.

حجت الاسلام مشکینی در ادامه ، صیقل خوردن روح را از لوازم هنرمند بودن عنوان کرد و افزود: اگر روح صیقل بخورد توانایی درک هنرمندان از جهان هستی را پیدا می کنیم و آن وقت باید هنر را در خدمت انسان استخدام کنیم .

راه یابی کودک گلستانی به مسابقات جهانی

گرگان – فاطمه اسلامی دانش آموز دبستان آیت الله شهید دستغیب کردکوی به مسابقات جهانی نقاشی راه یافت.

به گزارش واحد مرکزی خبر، موضوع نقاشی این کودک هنرمند در زمینه محیط زیست و ضرورت ایجاد محیطی سالم برای کودکان است که برای شرکت در مسابقات جهانی به دفتر منطقه ای شرق مدیترانه سازمان بهداشت جهانی ارسال شد.

تعزیه دانشجویان ایرانی در «کبک» کانادا

برای نخستین بار جشنواره بین المللی تئاتر دانشجویی کالج "ولیفیلد" کانادا شاهد حضور هنرمندان ایرانی است.

به گزارش رسیده از سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی ، در این جشنواره که از سوم اردیبهشت ماه جاری در شهر ولیفیلد واقع در استان "کبک" در حال برگزاری است، گروههای تئاتر از کشورهای ایران، کانادا، آمریکا، فرانسه، کرواسی، بنگلادش و کامرون حضور دارند.

بنابر این گزارش گروه تئاتر دانشجویی دانشگاه آزاد اراک با نمایشنامه «موسی و شعبان» در این جشنواره حضور یافته است.

این نمایشنامه که الهام گرفته از داستان «موسی و شبان» مثنوی است. در واقع تعزیه ای است در رثای شهیدان کربلا که با هنرمندی در خور تحسین بازیگران بسیار تاثیر گذاراست.

این نمایشنامه در تاریخ چهارم اردیبهشت ماه در سالن «آلبرت دوموشل» کالج ولیفیدا با استقبال خاص تماشاگران روبرو شد و مورد تحسین برگزار کنندگان جشنواره قرار گرفت و دنیس لاپوانت، شهردار ولیفیلد پس از اتمام نمایش ، مراتب سپاس خود را از گروه ایرانی اعلام داشت و افزود:با این نمایش معنویت خاصی فضای این شهر را پر کرده است .

شایان ذکر است؛ این جشنواره تا نهم اردیبهشت ماه جاری ادامه خواهد داشت.

UserName