• مشکی
  • سفید
  • سبز
  • آبی
  • قرمز
  • نارنجی
  • بنفش
  • طلایی
  • تعداد بازديد :
  • يکشنبه 1385/07/09
  • تاريخ :

مانی حقیقی "هامون‌بازان" را برای تكمیل فیلم مستندش فراخواند

  

بعد از هیجده سال كه از نمایش فیلم "هامون" به كارگردانی داریوش مهرجویی می‌گذرد، مانی حقیقی كارگردان سینما از عاشقان و حتی كسانی كه از این فیلم متنفر هستند خواست تا درساخت فیلم مستندی درباره‌ی این فیلم با او همكاری كنند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) در یك فراخوان كه از سوی مانی حقیقی منتشر شده است و نسخه‌ای از آن در اختیار ایسنا قرار گرفته است، آمده است:

"هامون بازان" جهان كجایید؟

« فقط در دو حالت این ستون را بخوانید: اگر جزو عاشقان فیلم "هامون" هستید، یا اگر از آن متنفرید. در غیر این دو صورت ادامه خواندن این مطلب نه به كار شما می‌آید نه ما. مانی حقیقی در حال ساختن مستندی درباره هامون است و مهم‌ترین موضوع درباره این فیلم این است كه معلوم شود چرا "هامون" چنین تأثیری روی مخاطبانش داشته است. قرار است به كشف این نقطه كلیدی برسیم كه حرف حساب "هامون‌بازان" چیست و چرا فكر می‌كنند این ساخته داریوش مهرجویی شاهكار است. در مقابل، مخالفان جدی و پروپاقرص فیلم هم حتماً دلایل مختلفی برای تنفرشان دارند. خلاصه به قول حمید هامون: «باید تیكه‌های زندگی‌مو كنار هم بذارم تا ببینم از كجا شروع شد؟»

این فراخوان برای هر دو گروه، به قصد تكمیل فیلم‌مان است. پس همین الان كاغذ و قلم بردارید و ویژه‌ترین و كلیدی‌ترین دلایل عشق یا نفرت‌تان را در یك صفحة A4 بنویسید. یادتان باشد كه این دلایل باید با حرف‌های تكراری مرسوم درباره این فیلم فرق داشته باشد. قرار بر این است كه چند نفر از بین نویسندگان این یادداشت‌ها انتخاب شوند و حرف‌ها و دلایل‌شان را جلوی دوربین این مستند بگویند و جزئی از آن باشند (درست شنیدید: حضور در مقابل دوربین فیلمی درباره هامون.)

نوشتة یك‌صفحه‌ای‌تان را به شماره 22566404 فكس كنید یا به نشانی HAMOONFILM@GMAIL.COM بفرستید.

تا پانزده مهر بیش‌تر فرصت ندارید وگرنه دیگران جای شما را در این فیلم خواهند گرفت. به فكر دوری و نزدیكی نباشید. هر جای ایران یا جهان كه كسی حرف اساسی و مهمی داشته باشد، دوربین مستند هامون به سراغش خواهد رفت. بالاخره همه ما یك روز باید تكلیف‌مان را با "هامون" روشن كنیم و بفهمیم چرا این فیلم "یه چیزیه پر از درد و رمز و راز و عشق". جواب این سؤال حتماً پیش شماهاست.

یادتان نرود كه مهلت فرستادن این نوشته‌ها فقط تا پانزدهم مهر است.»

به گزارش ایسنا، این ساخته‌ی داریوش مهرجویی در سال 69 به نمایش درآمد و توانست از هشتمین جشنواره فیلم فجرسیمرغ بهترین كارگردانی، بهترین فیلم ، بهترین بازیگر مرد، بهترین فیلمبرداری و بهترین تدوین را دریافت كرد.

در این فیلم مدیر فیلمبرداری: تورج منصوری، تدوین: حسن حسندوست،موسیقی متن: ناصر چشم آذر

طراح صحنه: فریار جواهریان همكاری داشتند.

بازیگران: خسرو شكیبایی، بیتا فرهی، عزت الله انتظامی، حسین سرشار، توران مهرزاد، امرالله صابری، جلال مقدم، فتحعلی اویسی، اسدالله یكتا، سیما تیرانداز، آنیك شفرازیان

در خلاصه داستان هامون آمده است:

حمید هامون كه با همسرش دائم كشمكش دارد، زندگی كابوس گونه خود را مرور می‌كند. او كه مشغول نوشتن رساله‌اش درباره عشق و ایمان است در پی دوست قدیمی و مرادش علی عابدینی می گردد. خانه و كاشانه اش را ترك می كند و دست به اعمال دیوانه واری می‌زند. او در حالتی پریشان، در پی شكست‌هایش خود را به امواج دریا می سپارد،‌ اما علی عابدینی او را نجات می دهد.

لینک :

شخصیت های برگزیده تاریخ سینمای ایران 

UserName