• تعداد بازديد :
  • دوشنبه 1382/02/08
  • تاريخ :

خبار هنری (7 اردیبهشت)

رامبراند پس از 300 سال نقاشی کشید !

پس از گذشت حدود 300 سال، یکی از تابلوهای رامبراند نقاش مشهور فرانسوی از میان تابلوهای انباری قدیمی پیدا شد.

 رامبراند در این تابلو چهره ی خودش را کشیده است ، این تابلو به زودی در لندن به حراج گذاشته می شود و قیمت پایه ی آن پنج میلیون پوند انگلیس است. بنابر این گزارش 80 تابلو شناخته شده دیگر از رامبراند در سال های اخیر پیدا شده اند که ارزش مشابهی دارند.

نمایشگاه نقاشی دوستی ایران و ترکمنستان

نمایشگاه نقاشی دوستی ایران و ترکمنستان در مدرسه ی عالی هنر عشق آباد گشایش یافت.

به گزارش واحد مرکزی خبر، در این نمایشگاه بیش از 75 تابلو از نقاشان جوان ترکمن که تصاویر زیبایی از دوستی دو ملت ایران و ترکمنستان است به نمایش گذاشته شده است. سفیر جمهوری اسلامی ایران در ترکمنستان در مراسم گشایش این نمایشگاه گفت: روابط ملت ایران و ترکمنستان مانند دانه ی گندم است که میان آنها فقط یک خط وجود دارد. وی افزود: مشترکات تاریخی و فرهنگی ایران و ترکمنستان زیاد است و رابطه ی بین دو کشور باید همچنان تداوم یابد.

فهرست کامل فیلم های کن 2003 اعلام شد

با برگزاری جلسه مطبوعاتی دست اندرکاران جشنواره کن، 20 فیلم شرکت کننده در بخش مسابقه پنجاه و ششمین دوره این جشنواره بزرگ سینمایی جهان معرفی شدند.

در جشنواره کن 2003 ، جدای از فیلم "ساعت 5 عصر" از سمیرا مخملباف که به نمایندگی از سینمای ایران در بخش مسابقه اصلی حضور دارد، 19 فیلم دیگر بدین ترتیب معرفی شدند: " محلات بربرگونه" از دنیس ارکارند (محصول کانادا)، "قلب جای دیگری است" از پوپی اواتی (ایتالیا)، "کاران دیرو" از هکتور بابنکو (برزیل)، "کتلتز" از برتران بلیه (فرانسه)،" تیره زیا" از برتران بونه لو(فرانسه)، "اوزاک" از نوری بیلجه سیلان (ترکیه)، "رودخانه مرموز" از کلینت ایستوود (آمریکا)، "خرگوش قهوه ای" از وینسنت گالو (آمریکا)، "داستان مواب/ چمدان های تولس لوپر/ قسمت اول" از پیتر گرین اوی (انگلیس)، "شارا" از نوام کواسی (ژاپن)، "آینده درخشان" از کیوشی کوروساوا (ژاپن)، "la petite lili" از کلودمیلر (فرانسه)، "استخر شنا" از فرانسوا اوزون (فرانسه)، "آن روز" از رائول روئینز (شیلی – فرانسه)، "پدر و پسر" از الکساندر سوخوروف (روسیه)، "گمشده ها" از آندره تچین (فرانسه)، " داگ ویل" از لارس فون تریه (دانمارک)، "فیل" از گاوس ونسانت (آمریکا) و "پروانه ارغوانی" از دی لویی (چین).

لازم به ذکر است، غیر از فیلم "ساعت 5 عصر" فیلم های "دوفرشته" ساخته محمد حقیقت در بخش هفته منتقدان و "نفس عمیق" به کارگردانی پرویز شهبازی در بخش 15 روزه ی کارگردانان جشنواره کن 2003 به نمایش در خواهد آمد؛ همچنین فیلم "طلای سرخ" چهارمین ساخته جعفر پناهی که پیش از این با عنوان "طلا" پروانه ی ساخت دریافت کرده بود، به عنوان اختتامیه بخش "نوعی نگاه" به نمایش در خواهد آمد. این فیلم از فیلمنامه ی عباس کیارستمی ساخته شده است. " نوعی نگاه "  دومین بخش مهم، بعد از بخش مسابقه به شمار می آید و با این حساب شمار فیلمهای ایرانی بلند حاضر در کن ِ امسال به 4 فیلم می رسد.

در بخش فیلم های کوتاه جشنواره امسال ، 9 فیلم از برزیل، انگستان، آمریکا، استرالیا، سوئد، یونان، هلند و اتریش پذیرفته شده است.

گفتنی است 2498 فیلم بلند از 81 کشور جهان به دبیرخانه جشنواره ارسال شد که پس از بررسی هیأت انتخاب ، 52 فیلم از 24 کشور برای بخشهای اصلی پذیرفته شد. پنجاه و ششمین دوره جشنواره کن از 24 اردیبهشت الی 4 خرداد ( 14 الی 25 مه) در فرانسه برگزار می شود.

UserName