• مشکی
 • سفید
 • سبز
 • آبی
 • قرمز
 • نارنجی
 • بنفش
 • طلایی
 • تعداد بازديد :
 • 15322
 • شنبه 1382/7/19
 • تاريخ :

نظرات عالمان اهل سنت در مورد امام زمان (عج)


امام زمان بحثی است كه درهمه ادیان و مذاهب مطرح است. و همگی منتظر یك منجی هستند البته برخی تصور می كنند كه در اسلام فقط شیعه است كه این گونه به امام مهدی علیه السلام اعتقاد دارند . حال اینكه اهل تسنن نیز به وجود امام زمان(عج) معتقدند . حال نظرات برخی از علمای آنها را بیان می نماییم.

1- ابن حَجَر هَیتَمی شافعی:

ابوالقاسم، محمد، الحجة، او پس از درگذشت پدرش پنج ساله بود. خداوند در همین سن، به او " حكمت ربّانی" را عطا كرد. او را " قائم منتظر" گویند. اخبار متواتِرَه رسیده است كه مهدی (ع ) از این امت است. و عیسی (ع) از آسمان فرود خواهد آمد، و پشت سر مهدی (ع ) نماز خواهد خواند.(1)

2- عمادالدین ابن كُثَیر دمشقی:

مقصود از پرچمهای سیاه( كه در روایات مهدی (ع ) ذكر شده است) ، پرچمهای سیاهی نیست كه ابومسلم خراسانی برافراشت، و دولت بنی امیه را ساقط كرد، بلكه مقصود، پرچمهای سیاهی است كه یاران مهدی (ع ) خواهند آورد.(2)

3- ابن ابی الحدید مدائنی:

میان همه فِرَقِ مسلمین اتفاق قطعی است، كه عمردنیا، و احكام و تكالیف پایان نمی پذیرد، مگر پس از ظهور مهدی.(3)

4- صدر الدین قونیوی:

پس از مرگ من، آنچه از كتابهایم كه درباره طب و حكمت است، و همچنین كتابهای فلسفه و فلاسفه، همه را بفروشید، و پول آن را به فقرا صدقه بدهید. و كتابهای تفسیر و حدیث و تصوف را در كتابخانه نگاه دارید. در شب اول مرگ من، هفتاد هزار بار كلمه توحید( لا اله الا الله ) را بخوانید، و سلام مرا به مهدی (ع) برسانید.(4)

5- محمد بن بدرالدین رومی:

خداوند، به وسیله حضرت محمد(ص) نبوت تشریعی را ختم كرد، و دیگر تا روز قیامت پیامبری نخواهد آمد. همچنین خدا، به وسیله فرزند صالح پیامبر،همو كه دارای نام پیامبر(محمد) و كینه پیامبر( ابوالقاسم) است، ولایت تامه، و امامت عامه را ختم خواهد كرد. و این ولی، همان كس است كه مژده داده اند كه زمین را چنانكه از جور و ستم لبریز شده باشد، از عدل و داد لبریز بسازد. و ظهور او به ناگهان اتفاق بیفتد.

خداوندا! این همه پریشانی و گرفتاری را، از این امت، به بركت ظهور و حضور او، برطرف فرما! اِنَّهُم یرَونَهُ بَعیداً وَ نَراهُ قَریباً . كسانی ظهور او را بعید و ناشدنی می پندارند و ما آن را شدنی و نزدیك می دانیم.(5)

6- جلال الدین سیوطی:

احمد حَنبَل، و ابوعیسی تِرمِذی، و حافظ سلیمان بن احمد طَبَرانی، همه ، با اسنادی كه خود دارند، روایت كرده اند از عبدالله حرث زَبیدی، از پیامبراكرم(ص) كه فرمود:" مردمان از مشرق زمین ( ایران) خروج كنند، و مقدمات حكومت مهدی را فراهم سازند". این مردم، همان كسانند كه با پرچمهای سیاه، از ایران ، بیرون خواهند آمد، و در حدیث ذكر شده اند و اینها هستند كه پیامبر(ص) امر كرده است همه مردم را كه با امیر آنان، یعنی: مهدی علیه السلام بیعت كنند.(6)

7- شیخ عبدالحق دهلوی:

احادیث بسیاری كه به حد تواتر رسیده است وارد شده، كه مهدی (ع ) از اهل بیت پیامبر(ص ) است و از اولاد فاطمه (س) است .(7)

8- شیخ ابوالعرفان صَبّان :

اخبار و احادیث، از پیامبر (ص)، به حد تواتر نقل شده است كه مهدی ظهور خواهد كرد. او از اهل بیت پیامبر( ص)  است. او زمین را از عدل و داد پر خواهد كرد.(8)

9- ابوالفوز محمد امین بغدادی:

آنچه مورد اتفاق نظرعلماء است، این است كه مهدی (ع ) قائم آخرالزمان است. و او زمین را از عدل و داد می آكند. احادیث درباره مهدی (ع ) و ظهور او بسیار است.(9)

10- شیخ منصور علی ناصیف:

باب هفتم، درباره خلیفه مهدی- رضی الله عنه- در میان علمای سلف و خلف مشهور است، كه در آخرالزمان، به - حتم و یقین- مردی از اهل بیت پیامبر( ص ) ، كه نام او مهدی است، ظهور خواهد كرد. او بر همه كشورهای اسلامی استیلا خواهد یافت. مسلمانان همه پیرو او خواهند شد. او به عدالت رفتار می كند، و دین را قوت می بخشد. آنگاه دَجّال پیدا می شود. عیسی مسیح (ع ) از آسمان فرود می آید و دجال را می كشد، یا با مهدی در كشتن دجال همكاری می كند. سخنان و احادیث پیامبر (ص)  درباره مهدی را، جماعتی از نیكان اصحاب پیامبر، نقل كرده اند و آن احادیث را بزرگان محدثین، در كتابهای خود، با اسناد و مدارك، گرد آورده اند. محدثان بزرگی مانند ابوداود، و ترمذی ، و ابن ماجَه، و طَبَرانی و ابویعلی، و بَزّار و امام احمد حَنبَل و حاكم نیشابوری - رَضی اللهُ عَنهُم اَجمَعین- جزء ناقلان احادیث مهدی هستند... این است عقیده اهل سنت، از سلف تا خلف.(10)

11- شیخ محمد عبده:

خاص و عام می دانند، كه در اخبار و احادیث، ضمن شمردن علائم قیام قیامت، آمده است كه مردی از اهل بیت پیامبر(ص) خروج می كند، كه نام او مهدی(ع) است. او زمین را، پس از آنكه از جور و بیداد آكنده باشد، از عدل و داد آكنده می سازد . در آخر ایام او، عیسای مریم(ع) از آسمان فرود می آید ، جِزیه را برمی دارد، صلیب را می شكند، و دجّال را می كشد.(11)

12- احمد امین مصری:

اهل سنت نیز، به مهدی (ع ) و مسئله مهدی یقیناً ایمان دارند.(12)

پی نوشتها:

1- المهدی الموعود، ج1، ص 200.

2- همان، ج 2، ص 72.

3- شرح نهج البلاغه، ج 2، ص535.

4- الامام الثانی عشر، ص 78، پانوشت.

5- طرازُ البُردَة، شرح قصیده برده بوصیری، از كتاب " الامام الثانی عشر"، ص 77، پانوشت.

6- " العرف الوردی"، از " المهدی الموعود..." ، ج 2، ص 72.

7- " اللمعات"، نقل از: " منتخب الاثر"، ص 3، از حاشیه " صخیح ترمذی"، ج 2، ص 46، چاپ دهلی ( 1342 ه.ق)

8- " اسعاف الراغبین"، ج 2، ص 140، چاپ مصر(1312 ه.ق) .

9- " سبائك الذهب فی معرفة قبائل العرب" ، ص 78.

10- غایة المامول، ج 5، صص 632 و 381.

11- تفسیر " المنار"، ج6، ص 57.

12- " المهدی المنتظر و العقل"، تالیف شیخ محمد جواد مغنیه لبنانی ، ص59.

اگر در خصوص این موضوع سوالی داشتید، به مشاوره تبیان مراجعه نمایید .
چرایی جدایی (3)

چرایی جدایی (3)

چرایی جدایی (3)
چرایی جدایی (2)

چرایی جدایی (2)

چرایی جدایی (2)
موعود‌گرایی اسلامی راهی به سوی صلح جهانی

موعود‌گرایی اسلامی راهی به سوی صلح...

موعود‌گرایی اسلامی راهی به سوی صلح جهانی
نویدهاى امام باقر(علیه السلام) در مورد ظهور

نویدهاى امام باقر(علیه السلام) در مورد...

نویدهاى امام باقر(علیه السلام) در مورد ظهور
UserName