• تعداد بازديد :
  • جمعه 1385/07/07
  • تاريخ :

گزارش اولین و دومین روز نمایشگاه قرآن کریم


مراسم افتتاحیه چهاردهمین نمایشگاه بین‌المللی قرآن كریم ساعت 10:30 روز سه‌شنبه چهارم مهر‌ماه سال جاری در محل نمایشگاه واقع در مصلّی امام خمینی(ره) و با حضور آقایان صفارهرندی، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، حجه الاسلام مصلحی، ریاست سازمان اوقاف و امور خیریه و جمعی از دست‌اندركاران امور قرآنی كشور برگزار شد.

در ابتدای این مراسم، دكتر خواجه پیری، ریاست شورای سیاست‌گذاری چهاردهمین نمایشگاه بین‌المللی قرآن كریم در سخنانی، ضمن ارائه‌ گزارشی از روند برگزاری نمایشگاه به تشریح بخش‌های مختلف نمایشگاه پرداخت.

در ادامه حسین صفارهرندی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی نیز در سخنانی با اشاره به بركات ماه مبارك رمضان و تقارن این ماه با هفته‌ دفاع مقدس، نقش قرآن را در تعالی جامعه پراهمیت برشمرده و افزود: «اگر آموزه‌های قرآنی در هنر ما نباشد، ما آن را قبول نداریم و حاضر نیستیم به عنوان اداره‌كنندگان فرهنگ كشور با این رویكرد اوقاتی از مردم را اشغال كنیم».

وی با تأكید بر اینكه اگر با هر نسبتی دستورالعمل‌های اداره كشور را با قرآن هماهنگ كنیم، پیروز خواهیم بود، گفت: «همه توفیق ما زمانی حاصل می‌شود كه نسبت میان قرآن و اهالی قرآن با آنچه كه به‌نام فرهنگ در كشور جاری است یك نسبت كاملاً تودرتو باشد».

صفارهرندی افزود: «ما دو رویكرد به قرآن می‌توانیم داشته باشیم، اول رویكرد به ظاهر قرآن و دوم رفتن به سراغ باطن و مفهوم آن. البته برای رسیدن به مفهوم متعالی قرآن باید از ظواهر نیز گذر كنیم».

وی در ادامه تأكید كرد: «اما نباید در ظاهر متوقف شویم و قرآن را موزه‌ای كنیم و آنقدر آن‌را آرایش دهیم كه دیگر نتوان به آن نزدیك شد».

صفارهرندی در پایان ضمن تجلیل از طرح‌هایی هم‌چون تلاوت نور خواهان اشاعه‌ هر چه بیشتر فرهنگ تلاوت و تفسیر قرآن در تمام بخش‌های جامعه شد.

در نمایشگاه بین المللی قرآن امسال بخشهای متعددی اضافه شده و برخی از بخشها نیز با بخشهای دیگر ادغام شده است، از جمله بخش قرآن و دفاع مقدس به علت همزمانی هفته دفاع مقدس و ارتباط نزدیک آن با آموزه های قرآنی و ارتباط ایثارگران، جانبازان و شهدا با آموزه های قرآنی از بخشهای اضافه شده به شمار می رود.

از آنجا که امسال سال پیامبر اعظم(ص) است، بخش پیامبر اکرم (ص) نیز به طور مجزا به این نمایشگاه اضافه شده و بخش فروش نیز با گستردگی بسیار زیاد نسبت به سال گذشته و حضور بیش از 120 ناشر فعالیت می کند.

در بخش بین الملل نیز با یک رویکرد جدید روبه رو خواهیم بود، بخش بانوان، بخش کودک و نوجوان، بخش جوان، بخش دانشجویی در سال گذشته، امسال با همکاری اساتید برجسته دانشگاه به بخش دانشگاهی تبدیل شده است، بخش الکترونیک، بخش پژوهش و بخش آموزش که جدید است و بخش ترویج و تبلیغ قرآن با برنامه های هنری، ادبیات قرآنی، نمایش، میراث فرهنگی، محافل و مراسم فعالیت می کنند.

برای نمایشگاه امسال، تلفن گویا به معرفی برنامه ها و اخبار گذشته نمایشگاه و همچنین 48 ساعت آینده آماده پاسخگویی است تا مخاطب بر اساس دلخواه خود از آنها استفاده کند.

طی این نمایشگاه 50 نشست برای مخاطبان خاص در نظر گرفته شده است، موضوعاتی چون زبان قرآن، نقد و بررسی ترجمه ها در این نشستها بررسی می شوند .

برگزاری جشنواره الگوهای آموزش عمومی قرآن، 10 نشست تخصصی با موضوع مشکلات و معضلات آموزش قرآن نیز از دیگر برنامه های نمایشگاه امسال است .

نمایشگاه امسال از 4 مهر ماه (دوم ماه مبارک رمضان) لغایت 27 مهرماه ماه (25 ماه رمضان ) برگزار می‌شود.

موسسه فرهنگی و اطلاع رسانی تبیان نیز همچون سال‌های گذشته در نمایشگاه قرآن حضوری فعال و گسترده دارد.

اگر از شکل ظاهری غرفه شروع کنیم متوجه می شویم که غرفه تبیان نسبت به پارسال تغییراتی در تصاویر و متن های دکوراسیون خود داده است که این تغییرات به مناسبت امسال که سال پیامبر اعظم (ص) می باشد ، انجام شده است.

بخش مالتی مدیا موسسه نیز امسال 4 محصول جدید ارائه نموده است که می توان به نرم افزار مشکات 2 که نسخه تکمیل شده مشکات 1 می باشد اشاره کرد.

از دیگر محصولات موسسه ، نرم افزار عترت 2 ، نگین هستی و انیمیشن محمد خاتم پیامبران (ص) می باشد.

در روزهای اول و دوم نمایشگاه استقبال چندانی صورت نگرفت ولی با توجه به در پیش رو بودن روزهای 5 شنبه و جمعه این احتمال می رود که استقبال بیشتری صورت گیرد.

موسسه تبیان هر روز از ساعت 10 صبح الی 17 و 19 الی 22 و جمعه ها هم از ساعت 14 پذیرای شما علاقه‌مندان می‌باشد.

منتظر حضور شما کاربران و اعضاء عزیز در غرفه تبیان هستیم.

روابط عمومی موسسه تبیان

UserName