• تعداد بازديد :
  • جمعه 1382/06/07
  • تاريخ :

فعالیت های فرهنگی شهید باهنر قبل از انقلاب

گل

ورود به آموزش ‌و پرورش

در مورد زندگی فرهنگی پدرم، موردی كه قابل ذكر است و خودم هم تا حدودی درجریان آن بودم، مسئله تألیف كتب دینی برای مقاطع ابتدایی تا انتهای دوره‌ی تربیتمعلم و حتی كتب مربوط به دانشگاه هاست. كه آن كار عظیم، یكی از مهمترین عواملبیداركننده نسل جوان و آماده‌سازی‌شان برای حضور در صحنه‌های پرشكوه انقلاب اسلامیبود. پدرم به همراه شهید مظلوم بهشتی و بعضی دیگر از همكارانشان وارد آموزش و پرورششدند. به این نیت كه یك كار زیربنایی انجام دهند و یك تحول اساسی در فرهنگ جامعهایران به وجود بیاورند. رژیم سابق ابتدا متوجه این نیت نبود و لذا بهایشان و همكارانشان اجازه داد كه برای كلیه مقاطع تحصیلی ، كتاب هایی را تألیف كنند كهبه قول پدرم، آن كار به مدت 13 سال طول كشید.

تألیف كتب درسی

من خاطرم هست كه ایشان مرتب در حال گفتگو، بحث، مطالعه و تحقیق بودند، جلسات مختلفی داشتند، من گهگاهی همراهشان به اداره تحقیقات می‌رفتم و می‌دیدم كه ایشان برای اینكه كتب موردنظر در بهترین كیفیت باشند چه بحثهای طولانی با صاحب‌نظران فن داشتند. اگر كسی یك مرور كلی به فهرست كتب منتشره در آن زمان داشته باشد یا خودش در آن روزگار كتابها را مطالعه كرده باشد به خوبی به ارزش كار آن شهید پی خواهد برد. به جرأت می‌توان گفت آن كتاب ها نقش تعیین كننده‌ای در آشنایی نسل جوان با معارف اسلام ناب محمدی(ص) داشته‌اند چرا كه قبل از آن ، كتب دینی به گونه‌ای بود كه نه تنها معارف اصیل اسلام را مطرح نمی‌كرد بلكه در صدد تحریف آنها هم بود. این فعالیت از حدود سالهای 1344 ، 1345 تا سال 1357 به طور مستمر ادامه داشت و تا سال 1360 هم آن كتاب ها در مدارس و دانشگاه ها تدریس می‌شد.

خاطرم هست در سال 57 ایشان یك روز مرا صدا زدند و گفتند: «ناصر، بیا یك چیز جالب نشانت بدهم»، وقتی من خدمتشان رفتم یك كتاب دینی در دستشان دیدم كه بخش اعظم آن را با خط قرمز علامت‌گذاری كرده بودند. پدرم گفت: « در صورتی انتشار این كتاب جائز است كه  قسمتهای خط كشیده شده حذف شود »، من تفسیر آیات و احادیث خط كشیده شده را خواندم . آنها تازه متوجه شده بودند كه حتی در گزینش آیات و احادیث هم نكاتی مدنظر پدرم بوده است. آیات بیشتر مربوط به جهاد، قتال، مبارزه با طاغوت، امر به معروف و نهی از منكر بود، البته به فضل خداوند پیروزی انقلاب اسلامی آن نیت شوم و تهدید جدی را از بین برد.

دفتر نشر فرهنگ اسلامی

كار مهم دیگری كه ایشان انجام دادند تأسیس یك انتشارات بزرگ جهت چاپ كتاب های دینی بود به نام دفتر نشر فرهنگ اسلامی كه هم‌ اكنون این مؤسسه به صورت گسترده و فعال مشغول فعالیت است و كتاب های اسلامی و تربیتی مختلفی را به چاپ می‌رساند

ارتباط با دانشجویان

ضمن آنكه پدرم در مقاطع گوناگون آموزشی، تدریس می‌كردند. حتی در دانشگاهها خاطرم هست كه جلسات متعددی با دانشجویان داشتند و هرگاه از دانشگاههای مختلف كشور از ایشان برای سخنرانی دعوت می‌كردند با روی باز می‌پذیرفتند. بیشترین كسانی كه دور ایشان جمع می‌شدند و مراوده داشتند دانشجویان و نسل جوان بودند و حتی مسائل شخصی‌شان را نیز با پدرم مطرح می‌كردند. خاطرم هست مقام معظم رهبری حضرت آیت‌الله خامنه‌ای در مورد پدرم فرمودند: شهید باهنر از جمله افرادی است كه شخصیت ایشان ناشناخته باقی مانده است

اگر در خصوص این موضوع سوالی داشتید، به مشاوره تبیان مراجعه نمایید .
UserName