• مشکی
 • سفید
 • سبز
 • آبی
 • قرمز
 • نارنجی
 • بنفش
 • طلایی
 • تعداد بازديد :
 • 2505
 • چهارشنبه 1381/11/30
 • تاريخ :

" روز شمار عید غدیر "

  ا

مروز اول ذیحجه  (

17 روز تا عید غدیر )

25 ذیقعده 23 روز مانده به عید غدیر خم

روز 25 ذیقعده سال دهم هجری قمری ، سال 632 میلادی ، مصادف با 4 / اسفند سال دهم هجری شمسی .  پیامبر خدا صلی الله علیه و اله برای سفر حج ، اعلان رسمی نمودند . و اعلام شده که این سفر ، آخرین حج رسول گرامی اسلام می باشد و به دستور آن حضرت ، منادیانی به اطراف مدینه رفته اند تا همگان بدانند و  پیامبر رحمت را همراهی کنند .

و اینک کاروان بزرگ حج ، به قافله سالاری برترین مخلوق آفرینش ، به سوی مهبط وحی ، حرکت می کند . به فرمان پیامبر ، مردم لباس احرام برداشته اند .

اهل بیت پیامبر صلی الله عله و آله، صدیقه کبری و حسنین علیهم السلام همراه این کاروان هستند . قافله عظیم حج، از مدینه خارج می شود و جمعیتی بالغ بر 70 هزار نفر پیاده و سواره ، در 7 کیلومتری مدینه و 486 کیلومتری مکه ، در محلی به نام "  ذوالحلیفه " یا "  آباد علی " ، مکانی که امروز مسجد " شجره "  نامیده می شود ، متوقف شده ، به دستور پیامبر احرام بسته و به سوی حرم امن الهی راهی می شوند تا آداب حج را بیاموزند.

22 روز تا عید غدیر خم

26 ذیقعده سال دهم هجری قمری .

امروز مدینه ، به فراق یار مبتلا گشته و تمامی انوار مقدسه ، رسول خدا صلی الله علیه و آله را همراهی می کنند . در آخرین سفر حج ، که" حجة الوداع " نام گرفت ، تنها یارجدا مانده از کاروان ، امیرالمومنین علیه السلام است . فرستاده ای ویژه ، حامل پیام رسول خدا ، روانه سرزمین یمن
می شود تا حضرت علی علیه السلام را که برای تعلیم دین راهی آن دیارشده ، به مکه فرا بخواند .

آخرین حج نبوی ، بر پایه حکم و وحی الهی شکل گرفته و به دستور قاطع خداوند مبنی بر ابلاغ حکم وصایت و امامت صورت پذیرفته است :

" یا ایُها الرُّسوُل بَـلـِّغ ما اُنزِلَ الیکَ مِن  رَبِّک وَ  اِن لـَم تـَفعَل فـَما  بَلـَّغت  رِسالـَتـَهُ " ( مائده/ 67)

" ای پیامبر، ابلاغ کن آنچه را که از طرف پروردگارت بر تو نازل شده ، که اگر انجام ندهی، رسالت او را نرسانده ای . "

این چه پیغامی است که اگر ابلاغ نگردد ، رسالت همچنان ناقص می ماند و تلاش بیست و سه ساله پیامبر عزیز با تمام سختی ها ، جنگها و ... بی ثمر خواهد بود ؟

با کاروان همراه شویم تا بدانیم .

19 روز تا عید غدیر خم

28 ذیقعده سال دهم هجری قمری .

کاروان ، صبح روز سه شنبه به "عرج " رسید . این قافله هنوز حضرت علی علیه السلام را همراه ندارد . ایشان به امر پیامبر ، برای تعلیم احکام الهی اسلام به گروهی از مسلمانان و حل اختلافی که بین اهل یمن پیش آمده ، سوی آن دیار راهی شده اند و اینک با رسیدن نامه پیامبر و دستور جدید ، به همراهی دوازده هزار نفر از اهل یمن به سوی مکه عازم هستند .

شانزده ماه پیش نیز که پیامبر به قصد غزوه تبوک ، مدینه را ترک کردند ، حضرت امیر همراه ایشان نبودند . و منافقین  فتنه کرده ، چنین گفتند که چون هوا گرم بوده حضرت علی در جنگ شرکت ننموده است . این سخن برای قهرمان اسلام گران آمد و به پیشگاه پیامبر خدا شتافت و لب به شکوه گشود . آنجا بود که پیامبر فرمودند :

" علی جان، تو برای من چون هارون برای موسی هستی ." ( فروغ ابدیت ج 2، ص 391)

18 روزتا عید غدیر خم

29 ذیقعده سال دهم هجری قمری .

کاروان عظیم پیامبر گرامی در پنجمین روز از سفر خود به " سقیا " رسید . اینک پیامبر تمامی اهل مدینه را جز آنان که به دلایلی همچون بیماری نتوانسته اند همراهیش کنند ، در قافله خود به همراه دارد . ده سال پیش درآغازین روزهای ربیع الاول نخستین سال هجرت ، زمانی که سراسر جزیرة العرب را دشمنانش در استیلا داشتند و یاران و پیروان ایشان بسیار ناچیز می نمود ، پیامبر مسیر مکه تا مدینه را ، به همراه تعداد اندکی طی نمودند . اما امروز بیش از هفتاد هزار نفر تنها از مدینه در کنار حضرت ره می سپرند .

و هنوز زنده است یاد پر خاطره " لیلة المبیت " ، آن شبی که علی علیه السلام در بستر پیامبر خوابید تانقشه دشمنان ، نقش بر آب گردد و با حفظ جان پیامبر ، تاریخ هجرت رقم بخورد .

در همان شب بود که ردای بلند افتخار بر قامت علی علیه السلام پوشانیده  شد و چنین نازل گشت :

" وَ مِن النّاس ِ مَن یَشتـَری نَفسَهُ ابتِغاءَ مََرضاةِ  الله وَ اللهُ  رَئوُفٌ  بالعِباد." ( بقره / 207)

 " و از مردمان ، که از جان خود در راه رضای خدا در گذرند و خداوند دوست دار چنین بندگانیست . "

17 روز تا عید غدیر

اول ذیحجه سال دهم هجری قمری .

در هفتمین روز ازسفر پیامبر در مسیر مدینه تا مکه ، کاروانیان با عبور از " حجفه" و  " غدیر خم"  عازم  " قدید " شدند . " حجفه" در 156 کیلومتری مکه ، میقات کسانی است که از مسیر شام و مصر به مکه مشرف می شوند . تقریباً در سه کیومتری این محل به طرف مکه ، غدیر خم قرار دارد که در آن روزگار ، آبگیری در خود داشت و درختانی کهنسال بر آن سایه انداخته بودند .

" حجفه" که در سه راهی مسیرهای مدینه ، عراق و مصر به حساب می آمد ، خود یادآور خاطرات شیرینی بود . یک سال پیش یعنی در سال نهم هجرت ، در همین محل بود که امیرالمومنین علی علیه السلام به ابوبکر رسیدند و ماموریت ابلاغ آیات برائت را از او تحویل گرفتند . همانطور که می دانید ، وقتی آیات آغازین سوره برائت نازل گردید و پیامبر فرمان یافتند که آن آیات را در ایام حج به مشرکین ابلاغ و با آنان اتمام حجت کنند ، رسول اکرم صلی الله علیه و آله ، ابتدا ابوبکر را به همراه چهل نفر مامور انجام فرمان ساختند . اما پس از آن جبرئیل نازل گردید و پیغام خدا را رسانید که : این کار حتماً باید توسط خود پیامبر  یا کسی که از او باشد ، صورت گیرد . پس امیرالمومنین مأموریت یافت و پای در راه گذاشت .

و چنین بود که حجفه بار دیگر فضیلت بی حد ، و برتری بی قیاس ابوتراب را نسبت به دیگر مسلمانان گواه آورد . و در پی آن در دهم ذی الحجه سال نهم ، صدای رسای علی علیه السلام درجمره عقبه در منی طنین انداز شد که :

" بَرائـَة ٌ مِنَ اللهِ وَ رَسوُله الی الذینَ عاهَدتـُم مِنَ المُشرکین " ( توبه/1)

اگر در خصوص این موضوع سوالی داشتید، به مشاوره تبیان مراجعه نمایید .
على علیه السلام مثل الاعلای قرآن

على علیه السلام مثل الاعلای قرآن

على علیه السلام مثل الاعلای قرآن
راویان غدیر

راویان غدیر

راویان غدیر
ترنم غدیر

ترنم غدیر

ترنم غدیر
دست در دست خدا

دست در دست خدا

دست در دست خدا
UserName