• مشکی
 • سفید
 • سبز
 • آبی
 • قرمز
 • نارنجی
 • بنفش
 • طلایی
 • تعداد بازديد :
 • 3835
 • چهارشنبه 1387/1/28
 • تاريخ :

شناگران را از ایدز نترسانید!

شنا کردن در استخر

مسئولان وزارت بهداشت، شایعه لزوم انجام آزمایش ایدز پیش از ورود به استخرهای عمومی را رد كردند.

شاید بهار گرم‌تر امسال نسبت به سال‌های گذشته، سبب شده تا خبرهای تابستانی هم زودتر از موعد همیشگی اعلام شوند. سلامت شناگران، استخرها و بایدها و نباید‌های بهداشتی، از بحث‌هایی است كه معمولا با اظهار نظرهای داغ متولیان بهداشتی همراه است.

اما امسال، اولین خبرها در این زمینه، عجیب‌ترین آنها هم بود، چرا كه یكی از روزنامه‌های صبح، به نقل از یك مقام وزارت بهداشت اعلام كرد: زنان شهر تهران هنگام استفاده از استخر، برای جلوگیری از انتقال ویروس ایدز، باید گواهی سلامت ارائه دهند!

در ادامه این خبر و به نقل از این مقام بهداشتی كه نام و‌ سمت وی در خبر درج نشده، آمده بود كه این كار قبل از این هم در چندین مركز ورزشی انجام شده و بسیاری از خانواده‌ها از اجرای آن اعلام رضایت كرده‌اند. بنابراین، به‌زودی این  دستورالعمل اجرایی ‌ به كلیه استخر‌های شهر تهران ابلاغ می‌شود.

این در حالی است كه ایدز به هیچ وجه از طریق آب استخرها منتقل نمی‌شود و این مسئله‌‌ای است كه متخصصان عفونی آن را به‌عنوان یك لطیفه نقل می‌كنند.

دكترمحمد مهدی گویا، رئیس مركز مدیریت بیماری های وزارت بهداشت، با رد صریح انتشار چنین اخباری از سوی وزارت بهداشت، به همشهری می‌گوید: اصلا چنین چیزی صحت ندارد و اگر مقام مسئولی هم بوده كه چنین خبری را بیان كرده باشد، بسیار اشتباه كرده است، چرا كه این خبر حتی پایه و اساس علمی هم ندارد.

دكتر پیام طبرسی، متخصص بیماری‌های عفونی نیز با اشاره به اینكه یكی از نگرانی‌های همیشگی شناگران در استخرهای عمومی، ابتلا به بیماری‌هایی نظیر ایدز و هپاتیت از طریق آب های آلوده است، می‌گوید: ایدز و هپاتیت C از طریق آب منتقل نمی‌شوند و حتی شناكردن در كنار كسی كه مبتلا به ایدز است برای شما مشكلی ایجاد نخواهد كرد، چرا كه این عفونت از طریق آب قابل انتقال نیست.

البته وی در این زمینه برای بیماران مبتلا به ایدز هم توصیه‌هایی دارد: بیماران مبتلا به ایدز، چنانچه قصد استفاده از استخرهای عمومی را دارند، دقت كنند كه زخم‌های باز و خونریزی دهنده دربدن آنها وجود نداشته باشد تا مشكلی ناشی از تماس این زخم‌ها یا خون آنها با سطوح و انتقال بیماری پیش نیاید. او البته تاكید می‌كند كه حتی وارد شدن خون به آب استخر نمی‌تواند خطری ایجادكند و فقط تماس مستقیم با خون آلوده است كه بالقوه می‌تواند خطرناك باشد.

ایدز و هپاتیت C از طریق آب منتقل نمی‌شوند و حتی شنا كردن در كنار كسی كه مبتلا به ایدز است مشكلی ایجاد نخواهد كرد، چرا كه این عفونت از طریق آب قابل انتقال نیست.

دوره پنجره

البته قضیه به همین جا ختم نمی‌شود اشكال دیگری كه از نظر علمی به این خبر وارد است، دوره پنجره (window period) این بیماری است، یعنی دوره‌ای كه در آن فرد بیمار و ناقل بیماری است، اما در آزمایش‌های تشخیصی، بیماری ایدز قابل تشخیص نیست؛ چرا كه این بیماری، معمولا از طریق آزمایش خون تشخیص داده می‌شود كه به آن آزمایش پادتن HIV و یا آزمایش HIV می‌گویند.

وقتی هم كه ویروس ایدز به فردی سرایت می‌كند، بین چند هفته تا چند ماه طول می‌كشد كه بتوان میزان آن را در آزمایش تشخیص داد. این دوره همان دوره پنجره یا تغییر سرم (seroconversion) است. به این ترتیب، مثبت و منفی بودن نتیجه آزمایش پادتن HIV، مشروط به این است كه این آزمایش پس از پایان زمان ? ماهه دوره پنجره صورت گیرد.

راه‌های انتقال

متخصصان عفونی و كارشناسان بهداشت، 4 راه اصلی كه ویروس ایدز به فردی منتقل می‌شود را این گونه بر می‌شمرند:

1- رابطه جنسی؛

2- استفاده مشترك از وسایل تزریق مواد ‌مخدر مثل سرنگ مشترك و آلوده به خون حاوی این ویروس؛

3- از طریق مادر به جنین، طی دوره حاملگی یا بعد از تولد از طریق شیر دادن.

4- از راه تزریق یا انتقال خون آلوده به ویروس ایدز به فردی دیگر.

البته در بررسی‌های گسترده‌تر، بعضی از دلایل حاكی از آن بوده است كه از طریق دهانی مثل بوسیدن طولانی كه با اختلاط بزاق همراه باشد، نیز ممكن است فرد دچار عفونت HIV شود و البته هنوز این مورد به‌صورت قطعی ثابت نشده است.

البته در تمام این بررسی‌ها مشخص شده‌ كه ویروس ایدز از طریق تماس‌های اجتماعی مانند بوسیدن دوستانه، لمس كردن، بغل كردن و یا دست دادن، شنا كردن در یك استخر مشترك و یا استفاده مشترك از توالت، وسایل آشپزی و قاشق و چنگال، تماس داشتن دراتوبوس و یا قطار و وسایط نقلیه، پوشیدن لباس در فروشگاه‌ها، لمس دستگیره در، لمس پول و یا دیگر اشیائی كه افراد مبتلا به آن دست زدند و همچنین سرفه، عطسه، اشك و یا نیش حشرات و حیوانات ‌منتقل نمی‌شود.

تنفس هوای آلوده به خون و غذای آلوده نیز فرد را مبتلا نمی‌كند. حتی به‌طور مشترك غذا خوردن، استفاده از وسایل آرایش و حتی مسواك نیز تا كنون موجب ابتلای افراد به عفونت HIV نشده است.

در همین راستا بد نیست بدانید كه تاكنون هیچ گزارشی مبنی بر سرایت ایدز از دانش آموزان مبتلا به دیگر همكلاسان خود بر اثر تماس‌های معمول و حتی كارمندانی كه مبتلا به عفونت مزبور هستند به دست نیامده است.

متخصصان و متولیان بهداشتی جامعه سعی دارند تا با انتقال دادن این مفاهیم به افراد، نه تنها بر آگاهی‌های آنها بیفزایند كه از ترس حاكم بر فضای روانی جامعه از بیماری ایدز نیز بكاهند، چرا كه ایدز، امروزه بیماری قابل كنترلی در دنیاست و داروهای فراوانی دارد و كارهای علمی مناسبی هم روی آن انجام شده است و مهم‌ترین معضل كنونی در جوامع، انگ زدایی از بیماران مبتلاست.

با این‌ اوصاف، به‌ نظر می‌رسد انتشار خبرهایی از آن دست، تنها اثرش تشویش و انحراف اذهان عمومی است.

صدف كوه كن

*مطالب مرتبط:

بهداشت استخرها مهم است

آسیب های ورزشی شنا ناشی از آلودگی استخر

بیماری های پوستی ناشی از آب استخرها

ایمنی و بهداشت شناگران

هپاتیت C

برنامه‌ وزارت بهداشت برای پیشگیری از ایدز

ایدز هنوز تهدید می ‌كند، فریب نخوریم

آمار ایدز در ایران

پیشگیری از ایدز با تغذیه صحیح و ...

اگر در خصوص این موضوع سوالی داشتید، به مشاوره تبیان مراجعه نمایید .
مشكلات پوستی در شناگران

مشكلات پوستی در شناگران

اصولاً شایع ترین بیماری های ناشی از شنا در استخرها و سواحل دریا از نظر متخصصین پوست و مو چیست؟ سئوال مهمی مطرح كردید. پاسخ به این سئوال، هم می تواند نظر شناگران و متصدیان مرتبط را...
راه های انتقال و تشخیص ایدز

راه های انتقال و تشخیص ایدز

ایدز یا AIDS مخفف کلمه "ACQUIRED IMMUNE DEFICIENCY SYNDROME" به معنای "سندرم نقص اکتسابی ایمنی" است. ایدز در اثر اختلال عملکرد ایمنی سلولی و هومورال رخ می‌دهد و به دنبال آن بیمار درمقابل انواع عفونت‌ها و سرطان‌ها 3115 بی‌‌دف...
UserName