• تعداد بازديد :
  • پنج شنبه 1387/01/29
  • تاريخ :

ذهن زيبا داشته باشيد !

تفکرمثبت

آمد به سرم از آنچه مي‌ترسيدم،

 بد به دلت راه نده،

 سعي کن  به چيزهاي خوب فکر کني،

 مرغ آمين در راه است،

 اين‌قدر گفتي تا بالاخره سرت آمد؛

 

 اينها جملات و عبارت‌هايي است که حاكي از اعتقاد ما به قدرت و تاثير افکار و جملات مثبت و منفي در زندگي است.

خيلي‌ها اعتقاد دارند قدرت تفکر بيشتر از آن چيزي است که ما تصور مي‌کنيم و هر چه در زندگي براي ما پيش مي‌آيد، نتيجه ي افکار و ذهنيات ما در گذشته است.

 شما چقدر به اين موضوع اعتقاد داريد؟

اگر عبارت Positive Thinking يا همان تفکر مثبت را در وب سايت جست‌وجوگر گوگل تايپ کنيد، حدود 4 ميليون مورد يافت مي‌شود. اين به اين خاطر است که صحبت‌کردن و نوشتن درباره ي اين موضوع بسيار راحت‌تر از انجام‌دادن آن است.

هيچ‌کس نيست که نداند تفکر مثبت خوب و مفيد است ، اما کمتر کسي پيدا مي‌شود که به ما بگويد چطور مي‌توانيم کنترل افکارمان را در دست بگيريم و مثبت فکر کنيم؛علتش هم اين است که اين يک موضوع معمولي و پيش‌پاافتاده است و آموزش و توضيح دادن درباره ي موضوعات عادي کار آساني نيست. شما هر وقت آن را ببينيد، آن را درک مي‌کنيد و هر وقت با آن مواجه شويد آن را انجام مي‌دهيد. به‌کاربردن موارد زير براي آنهايي که مي‌خواهند کنترل افکارشان را در دست بگيرند و بهتر و مثبت‌تر فکر کنند و از نتايج مثبت اين افکار در زندگي بهره ببرند، مفيد است.

 

افكار غيرارادي

پژوهشگران و محققان روان‌شناسي و علوم ذهني مي‌گويند بيشتر افکار و باورهايي که ما داريم، ناخودآگاه و غيرارادي است. پس ما چطور مي‌توانيم افکارمان را تجزيه و تحليل کنيم و متوجه شويم کدام بخش از اين افکار مثبت و کدام قسمت منفي است.

فکرکردن درباره ي افکار در زندگي پرسرعت اين دوره و زمانه کار آساني نيست. اما شما بايد از هر فرصتي براي اين کار استفاده کنيد. اگر مي‌خواهيد در زندگي موفق شويد و به خواسته‌هايتان برسيد، بايد اين کار را ياد بگيريد. شما بايد هر روز، زماني را براي فکركردن درباره ي برداشت‌ها و تفکرات شخصي‌تان از افراد و اتفاقات روزمره درنظر بگيريد.

بعد از مدتي از نتيجه ي اين کار بر احساسات و پيامدهاي مثبت آن در زندگي‌تان شگفت‌زده خواهيد شد. لازم نيست کار خاصي انجام دهيد؛ فقط کافي است وقت مشخصي را براي اين کار در نظر بگيريد و  به اتفاقات روزمره و افرادي که در طي روز با آنها برخورد داشته‌ايد، دقت کنيد. معمولا فكر مي‌كنيد قضاوت و احساس‌تان عادي و عادلانه  است اما با كمي دقت بيشتر، مي‌فهميد اين‌طور نيست و افکارتان منفي و مخرب است يا حداقل طوري است که به سمت افكار منفي و نتايج ناخوشايند گرايش دارد.

 

خواستن و تصميم‌گرفتن براي غلبه بر يک بيماري، کاهش وزن، رقابت با همکاران ديگر، به‌خاطر گرفتن ترفيع يا نگراني براي حفظ زندگي خانوادگي و رفع تضادها و مشاجرات، هيچ‌کدام افکار مثبتي نيستند و نتايج مثبتي هم در پي نخواهند داشت. در مقابل، فکرکردن به سلامت کامل ، کارمند وظيفه‌شناس‌بودن که لايق و شايسته ي ترفيع است و انجام‌دادن کارهايي براي داشتن خانواده‌اي شاد و سالم افکاري مثبت هستند. فکرکردن با اين سبک و تمايز قائل‌شدن بين افکار مثبت و منفي، کار آساني نيست و نياز به دقت، توجه و نگاهي ظريف و نکته‌سنج دارد. روزي يک يا 2بار براي اين کار زمان بگذاريد و افکار خود را با دقت مورد تجزيه و تحليل قرار دهيد تا مطمئن شويد در مسير درست قرار داريد.

 

منفي‌ها به نفع مثبت‌ها

براي درک بهتر مثبت‌ها بايد منفي‌ها را تجربه کرد. فرازو نشيب‌هاي زندگي هم مثبت‌اند و هم منفي يا حداقل مانند يک شمشير دولبه‌اند. ما مي‌توانيم تجربه‌هاي خوب و مثبتمان را با تجربه‌هاي تلخ و منفي مقايسه کنيم. ما خيلي راحت و آسان موقعيت‌هاي متضاد را با هم مقايسه مي‌کنيم و در برابر هم قرار مي‌دهيم؛ مثل موقعيت‌هاي متضادي چون ثروت و فقر، زشتي و زيبايي و دروغ و حقيقت. کمترکردن تمايل به تفکيک موقعيت‌ها به 2 گروه منفي و مثبت راه مناسبي براي رهايي از افسردگي نيست.

 

چند روز ابري و باراني باعث مي‌شود شما قدر روزهاي آفتابي را بدانيد. افراد موفق و مثبتي که در اطراف خود مي‌بينيد - قبل از اينکه موفق شوند و بتوانند کنترل افکارشان را در دست بگيرند و از نتايج مثبت آن بهره ببرند – بر افکار منفي زيادي غلبه کرده‌اند. آنها براي کسب موفقيت‌هايشان سال‌ها تلاش کرده‌اند. اين کار سخت و دشوار، يک فرايند تدريجي است؛ بنابراين صبور باشيد و لحظات گذر از شکست و ناکامي تا رسيدن به موفقيت را با صبر، دقت و حساسيت بيشتري پشت‌سر بگذاريد.

 

اگر درحال‌حاضر، يک فرد شکست‌خورده با افکار منفي هستيد، نااميد نشويد؛ فراموش نکنيد كه با افکار مثبت، مي‌توانيد خودتان را از اين موقعيت بيرون بکشيد. ممكن است همه‌چيز لزوما آن‌طور که شما فکر مي‌کنيد، نباشد. بنابراين بهتر است براي درک حقيقت، درباره ي موضوعات ساده و پيش‌پاافتاده‌اي که فکر مي‌کنيد درست است، دوباره فکر کنيد. يکي از مواردي كه بهتر است درباره‌اش فکر کنيد، نتايج کارهايي است که بر اثر تفکرات و ذهنيت‌هاي گذشته ي خود انجام داده‌ايد؛اگر از اين نتايج راضي نيستيد و مي‌خواهيد آنها را تغيير دهيد، ابتدا افکاري که آنها را به‌وجودآورده، شناسايي كرده و با افکار مثبت جايگزين کنيد.

 

شما به چيزهايي که مي‌خواهيد نمي‌رسيد؛ مگر آنكه چيزهايي را که دوست داريد، واقعا و از صميم قلب بخواهيد. درست است که پذيرش اين موضوع کسل‌کننده است ، اما خود را دست کم نگرفتن و کفران نعمت‌نکردن، درسي است که بايد ياد بگيريد.

 

اين موضوع راه بسيار خوبي براي تشکر و قدرداني از نعمت‌هايي است که داريد؛ حتي اگر خانه، شغل و پول نداريد، به خاطر داشتن دوستان خوب و سلامت خود شکرگزار باشيد. ممکن است در زندگي‌تان چيزهايي را نداشته باشيد اما شکرگزاربودن و قدرداني از داشته‌‌هاست که موجب مي‌شود چيزهاي بهتر و بيشتري به دست بياوريد.

فراموش نکنيد كه ما معمولا بهتر از آنكه تصور کنيم، کار مي‌کنيم و براي رشد و پيشرفت و رسيدن به کمال تلاش مي‌کنيم؛ اين شامل تلاش براي رسيدن به قدرت تفکر مثبت و بهره‌بردن از آثار مثبت آن هم مي‌شود. تنها زماني که ممکن است لازم باشد خودتان را سرزنش کنيد، زمان‌هاي غفلت و تنبلي و فراموش‌کردن تلاش و طولاني‌شدن استراحت و نااميدي است. تلاش کنيد به پيش برويد، پيشرفت کنيد و موفق شويد.

منبع : همشهري – با تغيير و تلخيص

 

مقالات مرتبط :

از کوزه،همان برون تراود که در اوست

زندگي مانند قهوه است

هر بار که مي‌روي، رسيده‌اي

اگر در خصوص این موضوع سوالی داشتید، به مشاوره تبیان مراجعه نمایید .
UserName