• تعداد بازديد :
  • سه شنبه 1385/06/07
  • تاريخ :

حسین، خون خدا

سوم شعبان، فرصتی است که شیعیان علاوه ی بر ابراز محبت قلبی خود به سالار شهیدان، اندکی هم بر معرفت خود نسبت به آن حضرت بیافزایند.

سخن درباره ی سید الشهداء بسیار است. اما آن چه که می خواهم به اختصار به آن بپردازم ویژگی هایی است که خداوند به طور انحصاری در اختیار حضرت اباعبدالله (ع) قرار داده است.

بد نیست به حدیثی در این باره اشاره کنم. حدیثی که از نظر سند مورد تایید علماء و دانشمندان بزرگ شیعه است و در متون معتبر روائی ما نقل شده است. متن حدیث اینچنین است:

الا و انَّ الاجابة تحت قبته و الشّفاء فی تربته و الائمة من ولده (1)

پیامبر می فرمایند: آگاه باشید که همانا دعا در زیر قبه ی فرزندم حسین مستجاب است و شفا در تربت پاکش نهفته است و خدا امامان معصوم را از نسل و ذریه ی او قرار داده است.

در جای دیگر پیامبر اسلام خطاب به خود اباعبدالله(ع) می فرمایند:

شفاءُ امتّی فی تربتک و الائمة من ذریتک.(2)

یعنی شفا و عافیت از بیماریها در خاک پاک قبر تو قرار داده شده و امامان هم از فرزندان تو خواهند بود. خداوند متعال عنایات زیادی را نه تنها به امام حسین که به دوستداران و شیعیان آن حضرت نموده است. حدیثی در میراث گران سنگ روایی ما از پیامبر اکرم (ص) نقل شده که بیان آن خالی از لطف نیست.

علامه مجلسی نقل می کند: آنگاه که پیامبر دخت گرانقدرش فاطمه ی زهرا را از قتل و شهادت فرزندش حسین آگاه ساخت آن بانوی انس و جان گریه ی فراوانی کرد و عرض کرد پدرجان این همه سختی و مصیبت در چه زمانی بر فرزندم حسین روی می آورد. پیامبر فرمودند در زمانی که نه من هستم و نه تو و نه علی. پس گریه و ناراحتی صدیقه ی طاهره(س) شدت گرفت و عرض کرد پس چه کسی برای او گریه خواهد کرد و اقامه ی عزا خواهد نمود؟ پیامبر فرمودند: فاطمه جان: زنان امت من برای زنان اهل بیت خواهند گریست و مردان امتم برای مردان خاندان من اقامه ی عزا خواهند نمود و اینان عزای حسین را نسل به نسل تا روز قیامت زنده نگه خواهند داشت و تو برای زنان سوگوار شفاعت خواهی کرد و من هم برای مردان داغدار شفاعت خواهم نمود و هر کسی که از آنان برای مصائب و گرفتاریهای حسین بگرید ما دست او را خواهیم گرفت و او را وارد بهشت خواهیم کرد. سپس پیامبر فرمودند:

فاطمه جان، هر چشمی در روز قیامت گریان خواهد بود به جز چشمی که بر مصائب حسین بگرید که آن چشم در فردای قیامت خندان و خوشحال به نعمتهای بهشت است.

فضایل آن حضرت آنقدر گسترده است که نمی توان حدی برای آن تصور کرد.

ثواب زیارتش بالاتر از ثواب حج مقبوله است . در احادیث می خوانیم که خداوند در روز عرفه ابتدا به زائران حسین نظر رحمت می افکند و سپس به حجاج بیت الله در عرفات.(3)

حسین (ع) مظهر رحمت الهی است. خدا او را کشتی نجات قرار داده . در معنی کشتی نجات به این نکته ی ظریف اشاره می کنم که همیشه این کشتی نجات است که دنبال غریق می گردد و منتظر آن نمی شود که شخص در حال غرق خود را به او برساند بلکه خود او به سمت غریق می رود . این حسین است که به دنبال دوستان خود می گردد و آنها را از غرق شدن در گناه و سیاهی نجات می دهد.

( ان الحسین مصباح الهدی و سفینه النجاه )

 

حسین آنقدر عزیز است و عظمت دارد که او را خون خدا گفته اند.

السلام علیک یا ثارالله و ابن ثاره .

علیرضا مهدوی

پی نوشت:

(1) مستدرک/ج10/ص21

(2) مناقب/ج4/ص82

(3) کامل الزیارات/ ص563

اگر در خصوص این موضوع سوالی داشتید، به مشاوره تبیان مراجعه نمایید .
UserName