• مشکی
  • سفید
  • سبز
  • آبی
  • قرمز
  • نارنجی
  • بنفش
  • طلایی
  • تعداد بازديد :
  • دوشنبه 1385/05/30
  • تاريخ :

شهرتاریخی پكن به روایت پنج كارگردان

"مجید مجیدی" به همراه "الیوراستون"، "لوك بسون" ، "تورنا توره" و "كونگ یونگ" ساخت فیلم "المپیك پكن" را آغاز می‌كنند

g>

  

مجید مجیدی كارگردان سینمای ایران به زودی برای اجرای مراحل پیش‌ تولید فیلم‌اش درباره "پكن" عازم چین می‌شود.

قرار است مجید مجیدی به دعوت شهرداری پكن به همراه چهار كارگردان دیگر مشهور دنیا به مناسبت برگزاری المپیك 2008 یك فیلم 5دقیقه‌ای در مورد پایتخت تاریخی چین به صورت 35 م م بسازد.

مجیدی به همراه الیوراستون، لوك بسون، تورناتوره و كونگ یونگ كارگردان كره‌ای ،ساخت فیلم المپیك پكن را آغاز می‌كنند.

مجیدی: تنها كارگردان ایرانی نامزد اسكار

مجید مجیدی از مطرح ترین كارگردانهای سینمای ایران در داخل و خارج كشور است كه به اعتقاد منتقدان سه فیلم "بچه‌های آسمان"، "رنگ خدا" و "باران" از فیلمهای ماندگار تاریخ سینمای ایران به شمار می‌آیند. ضمن اینكه فیلم "بچه‌های آسمان" در سال 1997 به عنوان تنها فیلم تاریخ سینمای ایران به عنوان یكی از پنج كاندیداهای دریافت جایزه بهترین فیلم غیرانگلیسی زبان مراسم اسكار معرفی شد.

آخرین ساخته مجیدی مستندی درباره فرش ایرانی است كه هم اكنون مراحل پایانی آماده شدن را طی می كند.

این فیلم عنوان موقت "دستچینی هدیه به دوست" را دارد و محمد داوودی فیلمبردار آن بوده است.

مجیدی درباره پروژه ساخت فیلم فرش معتقد است: پروژه ساخت فیلم درباره فرش ایرانی یك حركت ملی است و حضور این تعداد كارگردان مطرح حول موضوعی درباره هویت ایرانی بسیار قابل تقدیر است.

مجیدی از تلاش های منوچهر محمدی و رضا میركریمی و مركز ملی فرش ایران در اجرای این طرح تقدیر كرده و مطرح می‌كند: منوچهر محمدی و رضا میركریمی سهم زیادی در به سرانجام رسیدن این پروژه داشتند و مركز ملی فرش ایران نیز همواره توجه ویژه ای به این پروژه داشته است. او سال گذشته "بید مجنون" را بر پرده سینماها داشت كه از فروش خوبی برخوردار شد.

"الیور استون" از جوخه تا مركز تجارت جهانی

"الیور استون" كارگردان معروف آمریكایی و سازنده‌ی فیلم‌هایی چون "جوخه"، "بهشت و زمین"، "قاتلین بالفطره"، "متولد چهارم جولای" و "جی.اف.كی" است كه آخرین ساخته‌ی او فیلم جنجال ‌برانگیزی با عنوان مركز تجارت جهانی است كه در باره حادثه‌ی 11 سپتامبر ساخته شده است. منتقدان از تازه‌ترین تجربه فیلمسازی الیوراستون به گرمی استقبال کرده‌اند.

این فیلم از 18 مرداد و درست یک ماه پیش از پنجمین سالگرد این رویداد اکران شد. این اثر که از حضور نیکولاس کیج در نقش محوری سود می جوید، شرح حال دو افسر پلیسی است که در ویرانه‌های برج های دوقلو نیویورک به دام می افتند. نیکولاس کیج در این فیلم نقش جان مک لافلین افسر پلیس را بازی کرده است.

بنا بر این گزارش، استون در سالهای اخیر از مخالفان سرسخت بوش بوده است. او زمانی درباره بوش گفته بود: چه‌چیزی خطرناك‌تر از این است كه فردی مثل “بوش” رییس جمهور آمریكا باشد؟

استون 59 ساله تا به حال سه تندیس اسکار بهترین کارگردانی را دریافت کرده است که از آن جمله می توان به اسکار فیلم های "جوخه" و "متولد چهارم جولای" اشاره کرد. استون در نیویورك به دنیا آمد و تحصیلات عالی خود را در رشته فیلم دانشگاه همین شهر سپری كرد. اولین فیلمی كه كارگردانی كرد حمله 1974 نام داشت و حكایت داستان‌نویسی است كه به همراه خانواده و دوستانش توسط 3 مرد شرور و غیر عادی گرفتار تله مرگ می‌شوند.

نام و آوازه استون با نگارش فیلمنامه "قطار سریع‌السیر نیمه شب" اوج گرفت كه "آلن پاركر" آن را كارگردانی كرد. استون دهه هشتاد را با فیلم "دست" آغاز كرد. در این فیلم "مایكل كین" نقش كاریكاتوریستی را ایفا می‌كند كه دست‌اش آسیب می‌بیند و موقعیت شغلی‌اش را از دست می‌دهد. استون در فاصله 1981 تا 1986 كه فیلم بعدی‌اش ”‌دسته نظامی” را كارگردانی كرد چهار فیلمنامه نوشت. "كونان بربر" 1982، "سال اژدها" ، "صورت زخمی" 1983 و "هشت میلیون راه برای مردن".

در سال 1986 فیلم "سالوادور" را كارگردانی كرد كه هنوز هم جزء تكان دهنده‌ترین فیلم‌های سازنده‌اش محسوب می‌شود و جزء فیلم‌های ”‌خبرنگار آمریكائی در سرزمین بیگانه” به شمار می‌رود.

كار بعدی استون، "وال استریت" نام داشت، یك جوان جاه‌طلب فساد اقتصادی حاكم به "وال استریت" را كشف می‌كند و پا پس می‌كشد. "متولد چهارم جولای 1989 " از همان عنوانش هم رو به نمادین بودن و نمونه‌ای نگاه كردن دارد. قرار است تصویر پر آب و تاب سازنده‌اش باشد از سنتی ریشه‌دار كه ذهنیت یك آمریكائی معمولی را می‌سازد و سپس این ذهنیت را قدم به قدم دنبال می‌كند. در سال 1992 "جی‌اف‌كی" یعنی كامل‌ترین اثرش را می‌سازد و مسائل عمده‌ی جامعه آمریكائی را در یك پرونده به ظاهر لاینحل می‌گنجاند.

همچنین استون، "بهشت و زمین" را در سال 1993 ساخت، این فیلم به اتفاق "دسته نظامی" و "متولد چهارم جولای" سه گانه وی درباره ویتنام را تكمیل می‌كند. از آخرین فیلم‌های استون باید به "قاتلین بالفطره" اشاره كرد. فیلم درباره زوج بی‌هدفی است كه با قتل‌های پی در پی توسط رادیو و تلویزیون به اوج شهرت می‌رسند. فیلم به لحاظ بداعت در فرم و ساختار یكی از بهترین فیلم‌های سینمای معاصر آمریكا تلقی می‌شود.

اوج تسلط بر فن وهماهنگ با اوج پیچیدگی در مضمون آثار استون را به كارهائی بدل می‌كند كه شرایط سیاسی و اجتماعی یك جامعه پر تب و تاب را با تمام زیر و بم‌هایش نمایان می‌سازد.

لوك بسون: كارگردان "لئون"

لوك بسون كارگردان معروف فرانسوی و صاحب فیلم‌هایی چون "آبی بزرگ"، "لئون" و"نیكیتا"، لوك بسون از ده سال پیش كه با "لئون" چشمها را خیره كرد، زیاد روى صندلى كارگردانى ننشسته و طى سالهای اخیر فقط "عنصر پنجم" و "پیامبر: داستان ژاندارك" را ساخته است. اما اصلاً نباید تصور كرد كه او طى این مدت كم كار بوده یا از سینما دورى كرده است. نام او در تیتراژ فیلم‌هاى فرانسوى و آمریكایى زیادى دیده مى شود. اما بسون همه فن حریف در سال‌هاى اخیر بیشتر به عنوان فیلمنامه نویس و تهیه كننده فعالیت داشته و علاوه بر پركار بودن، آثار بسیار موفقى را هم ارائه كرده است. بعضى از فیلم‌هاى او آثار فرانسوى بوده اند كه شاید در سایر كشورها زیاد شناخته شده نباشند، اما آثار هالیوودى او هم كم تعداد نیست. از جمله این فیلم ها - یا فیلم هاى فرانسوى او كه با استقبال جهانى هم مواجه شده اند - مى توان به اولین ساخته گرى الدمن، بازیگر چند فیلم لوك بسون، "تاكسى 1 ، 2 و 3" و همینطور بازسازى آمریكایى آن "واسابی" (با بازى ژان رنو، بازیگر محبوب بسون)، "بوسه اژدها" (یك اكشن رزمى با بازى جت لى و بریجت فوندا)، "رها شده" (باز هم با بازى جت لى، این بار در كنار مورگان فریمن) و "باربر" (اكشنى با بازى جیسن استیتام) اشاره كرد.

بسون در اكثر این فیلم‌ها علاوه بر عنوان تهیه كننده، فیلمنامه نویس هم بوده است و اكثر آنها آثارى بوده اند كه على رغم فاصله هنرى زیاد از شاهكارهاى تحسین شده بسون، از نظر تجارى بسیار موفق بوده‌اند.

"تورناتوره" ایتالیایی و سینما پارادیزوی ماندگار

جوزپه تورناتوره كه فیلم‌های "افسانه 1900 "و "مالنا" را در كارنامه‌ی خود دارد در روز بیست و هفتم ماه می سال 1956 در شهر پالرموی ایتالیا دیده به جهان گشود. كارنامه سینمایی "تورناتوره" را نگارش و كارگردانی 9 فیلم بلند سینمایی تشكیل می دهد كه "ارتش لنین" آخرین آنها است.

شخصیت سینمایی او را از بابت طنز شكننده فیلم‌هایش به "فلینی" نزدیك می دانند. آغاز فعالیت سینمایی او به سال 1985 بر می گردد، زمانی كه اولین فیلمش را تحت عنوان "دكتر" با فیلمنامه‌ای از خودش جلوی دوربین برد. "دكتر" در میان آثار بعدی تورناتوره و حتی در زمان اكرانش مهجور و ناشناخته و خنثی

می نمایاند. سه سال بعد از آن تورناتوره با ساخت فیلم "سینما بهشت"{سینماپارادیزو}، توجه تماشاگران هموطن و در پی آن تماشاگران بین المللی را به سوی خود معطوف داشت. با این حال در ابتدای كار، خیلی ها حتی هموطنان خودش هم پی به ذكاوت او و اهمیت فیلمش نبرده بودند. در مركز ثقل این فیلم، رابطه ای است كه شخصیت نوجوان این فیلم با سینما پیدا می كند. درخشش همین فیلم در مراسم اسكار و جشنواره كن در همان سال باعث شد تا چشم جهانیان بار دیگر به سوی سرزمین فلینی و دسیكا خیره شود.

دو سال پس از اولین نمایش "سینما بهشت" تورناتوره ، فیلم سومش را با عنوان "همه خوبند" با شركت مارچلو ماستورایانی می سازد. داستان این فیلم از این قرار است که مرد سالخورده ای از اهالی سیسیل یک روز تصمیم می گیرد تا به دیدار فرزندانش که در سرتاسر ایتالیا متفرق هستند برود.اما در می یابد که هر کدام درگیر زندگی و مسایل خودشان هستند و دغدغه های پدر برایشان اهمیت چندانی ندارد.

تمام نیروی نهفته و حس سرشار تورناتوره در فیلم متفاوت "صرفا برای رعایت تشریفات ساده" بروز می کند. آری ، تورناتوره در سال 1994 فیلم جدیدش را می سازد. این فیلمی جذابی است كه در آن دو بازیگر مطرح سینمای جهان، ژرار دپاردیو و رومن پولانسكی در آن به ایفای نقش پرداخته‌اند. داستان با دستگیری ژرار دوپاردیو در نقش اوناف، که یک رمان نویس مشهور فرانسوی است و در شهر کوچکی در نزدیکی خانه اش در حالی که از نفس افتاده و حالت عصبی شدیدی دارد، آغاز می‌شود. اگرچه هنوز او را از دلیل بازداشتش مطلع نکرده اند، اما پلیس محلی از اداره مرکزی پلیس کمک می خواهد.

فیلم بعدی تورناتوره "مالنا"در سال 2000 به نمایش درآمد و بار دیگر برای دومین بار نام مونیكا بلوچی را كه از یكی از فیلم های كاپولا می‌آمد بر سر زبان‌ها انداخت. تا بدان جا كه برادران واچوفسكی برای بازی در رستاخیز ماتریكس از او دعوت كردند.

به گزارش ایسنا، "كونگ یونگ" كارگردان برجسته كره‌ای از دیگر كارگردانانی است كه در كنار مجید مجیدی برای ساخت فیلم 5 دقیقه‌ای پكن از منظر 5 كارگردان انتخاب شده‌اند.

در دعوت نامه شهرداری پكن از مجیدی به عنوان یك كارگردان برجسته كه كیفیت عالی كارهایش در ارتقای سطح سینما در جهان نقش داشته نام برده است.

گزارش از محمد تاجیك

لینک :

 "مجید مجیدی" در میان 5 فیلمساز برتر دنیا 

 المییک کارگردانان 

 یك زوج ایرانی برنده جایزه هنر پكن 

 "المپیك پكن" و مجید مجیدی 

UserName