• مشکی
  • سفید
  • سبز
  • آبی
  • قرمز
  • نارنجی
  • بنفش
  • طلایی
  • تعداد بازديد :
  • دوشنبه 1385/05/30
  • تاريخ :

معاون راهنمایی و رانندگی کشور خبر داد:

پلیس PDA به دست می‌گیرد


نیروی انتظامی با هدف کاهش ضریب خطاهای انسانی و نرم‌افزاری در ثبت تخلفات راهنمایی و رانندگی اقدام به راه‌اندازی سیستم هوشمند اجراییات کرده و از سال آینده نیز اقدام به ثبت الکترونیکی تخلفات رانندگان خواهد کرد.

سردار محمد روبانیان معاون راهنمایی و رانندگی کشور با اعلام این خبر گفت: با راه‌اندازی نرم‌افزار اجراییات هوشمند توانسته‌ایم ضریب خطای انسانی و نرم‌افزاری در ثبت تخلفات را از 12درصد به زیر 4درصد کاهش دهیم.

وی افزود: سیستم قبلی اجراییات کشور قابلیت تطبیق شماره وسیله نقلیه با مشخصات و نوع تخلف صورت گرفته را نداشت به همین دلیل ثبت اشتباه تخلفات به نارضایتی شهروندان منجر می‌شد.

وی عنوان کرد: بر همین اساس سال گذشته متخصصان و مسوولان نیروی انتظامی تصمیم به اجرای طرحی به نام «هوشمندسازی سیستم اجراییات» گرفتند که این سیستم پس از گذشت یک سال راه‌اندازی شد.

وی خاطرنشان کرد: نرم‌افزار جدید اجراییات به نحوی طراحی شده که برای مطابقت نوع تخلف، حوزه تحت پوشش مامور راهنمایی و مشخصات خودرو از بانک اطلاعاتی مربوط به مشخصات وسایل نقلیه و مأموران راهنمایی و رانندگی استفاده می‌کند.

وی تصریح کرد: در حال حاضر تمامی مشخصات خودروهای موجود در کشور اعم از نوع خودرو، مالک، شماره، رنگ و مشخصات مأموران راهنمایی و رانندگی و حوزه خدمتی آنها در سراسر کشور در بانک‌های اطلاعاتی نیروی انتظامی ثبت شده است.

معاون راهنمایی و رانندگی کشور گفت: ماموران پس از ثبت مشخصات کامل وسیله نقلیه مختلف اطلاعات درج شده در ته قبض جریمه را در اختیار اپراتورهای مراکز راهنمایی و رانندگی قرار می‌‌دهند.

وی افزود: پس از آن اپراتورها اقدام به ثبت تخلف در سیستم می‌کنند و نرم افزار اجراییات به صورت هوشمند کد مأمور راهنمایی و رانندگی را با بانک اطلاعاتی ماموران مطابقت می‌دهد و چنانچه اطلاعات درست درج شده باشد اقدام به ادامه عملیات جست و جو می‌کند.

وی تصریح کرد: نرم‌افزار پس از آن اقدام به مطابقت شماره وسیله نقلیه با بانک اطلاعاتی شماره‌گذاری کشور می‌کند و چنانچه نوع شماره با مشخصات وسیله نقلیه در بانک اطلاعاتی شماره‌گذاری هم‌خوانی نداشته باشد سیستم به صورت خودکار از ثبت تخلف جلوگیری می‌کند.

سردار رویانیان در خصوص قابلیت‌های دیگر نرم‌افزار هوشمند اجراییات گفت: این نرم‌افزار برای تمامی افرادی که دارای گواهینامه معتبر در کشور هستند پرونده‌ای با نام و مشخصات دارنده گواهینامه تشکیل می‌‌دهد که می‌توان از طریق آن عملکرد رانندگان را در طول سال ارزیابی کرد.

وی افزود: بر همین اساس با توافقاتی که با بیمه مرکزی صورت گرفته قرار شده تا در پایان هر دوره از بیمه‌نامه وسایل نقلیه به رانندگانی که در طول سال تخلفی انجام نداده‌اند جایزه‌ای ارزنده تعلق گیرد.

معاون راهنمایی و رانندگی کشور گفت: در ادامه پروژه نظام اجراییات کشور طبق برنامه ریزی‌های صورت گرفته از سال 86 تمامی ماموران راهنمایی و رانندگی کشور توسط یک دستگاه کامپیوتر جیبی (PDA) تخلفات رانندگان را ثبت و همزمان قبض جریمه را به صورت الکترونیکی صادر می‌کنند.

رویانیان افزود: با اجرای این مرحله از بروز اشتباهات احتمال اپراتورها نیز جلوگیری شده و درصد خطاهای ثبت تخلفات به طور چشمگیری کاهش می‌یابد.

توضیح :

PDA ( (PERSONEL DIGITAL ASSISTANT در واقع کامپیوترهای جیبی و سبک وزنی هستند که برای نخستین بار در سال 1993 توسط شرکت اپل به بازار عرضه شدند و به دستیار دیجیتالی معروف می باشد .

منبع : روزنامه اطلاعات فناوران

UserName