• مشکی
 • سفید
 • سبز
 • آبی
 • قرمز
 • نارنجی
 • بنفش
 • طلایی
 • تعداد بازديد :
 • 241
 • شنبه 1385/5/28
 • تاريخ :

قلعه نویی : آقایان تاکتیک را برای من معنی کنند


نتیجه دیدار با سوریه امیدوار کننده نبود و شاید باز هم خطر حذف از رقابت های مقدماتی را احساس می کنیم اما قلعه نویی همچنان با اطمینان از صعود صحبت می کند و البته دلایلی برای خودش دارد. وی با دفاع از عملکرد شاگردانش بر این نکته تاکید داشت که تیمش را تنها سه روز در اختیار داشته و البته بازسازی یک تیم شکست خورده پس از جام جهانی آسان نیست.

کمتر کسی فکر می کرد که مقابل سوریه متوقف شویم، به نظر شما چه مسائلی باعث شد تا نتیجه دلخواه را نگیریم؟

از لحاظ تاکتیکی و کیفیت فنی از بازیکنان راضی بودم و معتقدم که در ساختار دفاعی و هجومی هماهنگ عمل کردیم. مشکل ما بی دقتی در زدن ضربات آخر بود و اگر از موقعیت ها استفاده می کردیم، با نتیجه ای پرگل سوریه را شکست می دادیم.

ولی این نتیجه نگران کننده است؟

قبول دارم، ولی باید این را هم در نظر گرفت که در فوتبال اتفاقات زیادی می افتد. اگر ما بازی را می بردیم، مطالب مطبوعات برعکس می شد ولی بعضی ها کم لطفی می کنند و می نویسند که تیم تاکتیک ندارد. ما در بازی با سوریه نزدیک به 12 بار کرنر زدیم، 6 ضربه ایستگاهی به دست آوردیم و بارها روی دروازه حریف ایجاد خطر کردیم. مگر می شود تیم بدون تاکتیک باشد و این چنین بازی کند؟ کسانی که این مسائل را مطرح می کنند، بهتر است یک بار دیگر فیلم بازی را تماشا کنند.

سوریه را چطور دیدید؟

آنها دو سال در کنار یکدیگر بازی کرده اند و آقای فجر ابراهیم هم برخلاف گفته هایش با این تیم به طور کامل آشناست. سوریه قبل از این دیدار سه بازی تدارکاتی را انجام داده بود و در شرایط ایده آل قرار داشت ولی ما پس از جام جهانی باید روی شرایط بدنی، روحی و تاکتیکی بازیکنان کار می کردیم و من نفرات تیم را فقط سه روز در اختیار داشتم.

شما از این وضعیت نگران نیستید؟

طبیعی است که تساوی مقابل سوریه نگران کننده باشد ولی ما چرا آن زمان نگران نشدیم که بازی با کره جنوبی به تعویق افتاد؟

اگر این بازی قبل از جام جهانی برگزار می شد، شرایط کاملا فرق می کرد.

پس در حال حاضر رویارویی با کره جنوبی شما را بیشتر نگران کرده است؟

خیر، ما می توانیم با آگاهی کامل از شیوه بازی کره جنوبی مقابل این تیم قرار بگیریم. بر خلاف سوریه از کره جنوبی شناخت کافی داریم.

فکر نمی کنید که کار ایران برای صعود به جام ملت ها سخت شده است؟

من مطمئن هستم که ایران صعود می کند منتهی باید تلاشمان را بیشتر کنیم.

از نظر برخی کارشناسان تغییرات زیاد عامل ناهماهنگی بازیکنان تیم بود.

در خط دفاع رحمان رضایی به دلیل شرایطی که در ایتالیا داشت، به ایران نیامد. گل محمدی خداحافظی کرده بود و نصرتی هم مصدوم بود. کریمی و هاشمیان هم غایب بودند و فرهاد مجیدی هم در ترکیب ثابت تیم ملی قرار داشت که در آخرین لحظات اجازه بازی پیدا نکرد. حسین کعبی هم به دلیل مصدومیت حدود ده روز با ما تمرین نکرد. با این شرایط من باید چه تصمیمی می گرفتم؟ تمامی این تغییرات به طور ناخواسته ایجاد شد.

مهاجمان ما هم که در گل زنی ناکام بودند.

آنها از لحاظ ایجاد موقعیت و تحرک، بسیار خوب کار کردند ولی در زدن ضربات آخر کم دقت بودند. اگر خطیبی آن موقعیت مناسبی که نصیبش شده بود را تبدیل به گل می کرد، الان همه چیز عوض شده بود.

بعضی ها معقتدند که در حال حاضر هیچ مهاجمی در تیم ملی نمی تواند جای دایی را پر کند.

دایی فوتبالیست بزرگی است و ما به دلیل احترام خاصی که برای او قائل هستیم، پیراهن شماره 10 را به هیچ بازیکنی ندادیم. دایی باید در بازی های ملی به فکر خداحافظی باشد و ما هم باید برای او جایگزین های مناسبی انتخاب کنیم. اگر از ابتدا درون دروازه و خط حمله بازیکنان دیگری مورد آزمایش قرار می گرفتند، الان وضعیت بهتری داشتیم.

چه عاملی باعث شد تا مهدوی کیا را تعویض کنید؟

مهدوی کیا فوتبالیست بزرگی است ولی در فوتبال این امکان وجود دارد که بازیکنان بزرگ هم دچار مشکل شوند. او در حد توان خودش برای ایران بازی کرد ولی ما به دلیل تغییر سیستم از 2-4-4 به 3-4-3 این تعویض را انجام دادیم و حتی معدنچی را که بهترین بازیکن ما بود از زمین بیرون کشیدیم.

بعد از بازی آقای مصطفوی از تاکتیک تیم ملی ایراد گرفتند و شما هم جواب او را دادید. فکر نمی کنید این مسائل حاشیه ها را بیشتر کند؟

من برای آقای مصطفوی به عنوان یک پیشکسوت احترام خاصی قائلم ولی نمی دانم چرا چنین موضوعی مطرح شد البته شاید سر ایشان هم در این روز ها خیلی شلوغ است. به هر ترتیب بهتر است آقایان تاکتیک را برای ما معنی کنند تا خیلی از مسائل روشن شود. در مورد تاکتیک تیم، کادرفنی نظر می دهند و این مسائل به کادر ستادی و اجرایی ارتباطی ندارد. در استقلال شرایطی سخت تر از این داشتیم ولی مسوولان باشگاه هیچ وقت از حمایت دست برنداشتند. این درست نیست که با یک تساوی افکار عمومی را منحرف کنیم.

تماشاگران حاضر در استادیوم هم فقط به مسائل باشگاهی توجه داشتند و بارها دیدیم که نیکبخت مورد فحاشی قرار گرفت. قبول دارید که این شرایط نگران کننده است؟

قبل از اینکه سرمربی تیم ملی شوم، چند بازیکن استقلال و پرسپولیس به تیم رقیب رفتند و این هم از شانس بد من است. متاسفانه این حرکات به سود تیم ملی نیست و تماشاگران باید نسبت به این موضوع دید حرفه ای داشته باشند.

با استقلال به اردوی ترکیه نمی روید؟

خیر، باید به بازی مقابل کره جنوبی فکر کنم.

به فعالیت خود در این باشگاه ادامه می دهید؟

بله، کماکان مدیرفنی هستم.

اخبار تیم ملی فوتبال ایران در ایتالیا

اخبار تیم ملی فوتبال ایران در ایتالیا

اخبار تیم ملی فوتبال ایران در ایتالیا
آخرین اخبار المپیک 2016 ریو را اینجا بخوانید

آخرین اخبار المپیک 2016 ریو را اینجا بخوانید

آخرین اخبار المپیک 2016 ریو را اینجا بخوانید
UserName