• مشکی
  • سفید
  • سبز
  • آبی
  • قرمز
  • نارنجی
  • بنفش
  • طلایی
  • تعداد بازديد :
  • شنبه 1385/05/28
  • تاريخ :

نظرات کارشناسان و پیشکسوتان در باره دیدار ایران - سوریه


محصص: نباید به یك سیستم اكتفا كنیم

مرتضی محصص، كارشناس و مدرس بین‌المللی فوتبال در مورد بازی ایران مقابل سوریه گفت :

بحث اول؛ دفاع

نفرات دعوت شده در خط دفاع همگی بازیكنان خوبی هستند اما از لحاظ تركیبی باید در تیم تغییراتی به وجود آوریم. سرمربی تیم ملی باید تغییرات زیادی در خط دفاع به وجود آورد. ما نباید از واحدی نیكبخت در كارهای دفاعی استفاده كنیم، به جای او می‌توانیم از بازیكنان جوانی مثل شیرزاد بهره ببریم.

بحث دوم: استفاده بهینه از نیكبخت و معدنچی

در مورد این دو بازیكن همه چیز به سیستم بازی برمی‌گردد كه البته سیستم هم به تنهایی راه‌گشا نیست. ما در سمت چپ از نیروهای خود به خوبی استفاده نمی‌كنیم. نیكی بازیكن انرژیك و قدرتی است كه میل به حمله در او زیاد است بنابراین استفاده از او در دفاع باعث می‌شود هم انرژی او هدر رود هم تیم ملی نتواند از یك بازیكن خوب بهره گیرد. در بازی با سوریه شاهد بودیم كه چندین بار بازیكنان سوری از سمت نیكبخت نفوذ كردند كه این مسا‡له به عدم تبحر این بازیكن در كارهای دفاعی برمی‌گردد.

بحث سوم: همكاری مهدوی‌كیا و كعبی

از مهدوی‌كیا باید یك خط عقب‌تر استفاده شود، به خصوص در بازی با كره جنوبی كه به قدرت و سرعت او نیاز داریم. مهدی در این بازی با سرعت و جای‌گیری خوبش می‌تواند در كارهای دفاعی كمك زیادی به تیم كند. در زمان حمله هم می‌توانیم روی تكنیكش حساب باز كنیم. از طرفی ما باید در سمت راست به حسین كعبی شانس بازی بدهیم. ما نباید همكاری این دو بازیكن را از دست بدهیم. درست است كه برانكو همیشه از این دو در كنار هم استفاده می‌كرد اما ما باید این را در نظر بگیریم كه این دو چقدر با هم هماهنگ هستند.

بحث چهارم؛ تیموریان و نكونام

آندو تیموریان دوندگی، درگیری و تكل‌هایش مثال‌زدنی است. او یك تخریب چی خوب در قبال حمله حریف است. نكونام هم در زمان حمله كارایی خودش را نشان می‌دهد اما این سوِال مطرح می‌شود كه آیا این دو بازیكن مكمل‌های خوبی هستند و آیا آنها طراح حمله هستند كه پاسخ منفی است. ما آن وسط به بازیكنی مثل علی كریمی نیاز داریم. حتی معتقدم ایمان مبعلی را دیر به بازی گرفتیم. به نظرم چندان درست نمی‌آید كه در زمین از دو هافبك دفاعی كه طراح حمله هم نیستند استفاده كنیم. ما جلوی كره با این سیستم به مشكل می‌خوریم. جلوی كره باید با سه هافبك مركزی بازی كنیم. اگر دقت كرده باشید مقابل سوریه فاصله بین نكونام و تیموریان با مهاجمان بسیار زیاد بود.

بحث پنجم؛ تعویض‌های بی مورد

تعویض مهرزاد معدنچی بی‌مورد بود . او تازه داشت نفوذ می‌كرد كه با بیرون كشیدنش از بازی، تیم دفاعی شد. تعویض‌ها در این بازی كمی ناجور بود.

به نظر من ما باید بازیكنان‌مان را طوری تمرین دهیم كه در جریان بازی فقط به یك سیستم متكی نباشند و در جریان بازی بتوانند با تغییر سیستم، گره بازی را باز كنند. از طرفی انگیزه بازیكنان داخل زمین و روی نیمكت را باید یكسان كرد. به بازیكنان نیمكت‌نشین باید آن‌قدر انگیزه داد كه فكر نكنند نسبت به بازیكنان فیكس چیزی كم‌تر دارند.

حرف پایانی

در هر صورت ما مقابل سوریه همه داشته‌های خود را نداشتیم اما جلوی تیمی مثل كره حتماً باید از بازیكنان باتجربه استفاده كنیم. بازی با كره جای بازی وحید هاشمیان آماده، علی كریمی، مهدوی‌كیای آماده و . . . است.

مصطفوی: كادر فنی تجدید نظر كند

داریوش مصطفوی دبیر فدراسیون فوتبال كشورمان گفت : كادر فنی باید در تاكتیك خود تجدید نظر كند . مصطفوی كه در دقایق پایانی بازی امروز مقابل سوریه بشدت نگران بنظر میرسید و از تونل ورزشگاه به تنهائی بازی را نظاره گربود در گفتگو با خبرنگارشبكه خبر گفت : با این تاكتیك نمیتوانیم به نتیجه برسیم و كادر فنی به نظر من باید در تاكتیك خود تجدید نظر كند . وی با اشاره به این كه من این نظر را نه بعنوان دبیر فدراسیون بلكه بعنوان یك كارشناس میگویم تصریح كرد ، این نتیجه تاحدی طبیعی بود و با این مدت كوتاه كه بازیكنان دركنار هم بودند نباید انتظار بیشتری داشت .

داریوش مصطفوی ضمن بیان این مطلب افزود: هواداران دوست دارند كه تیم ملی در همه‌ی بازی‌ها پیروز شود. ما نیز برای برد برابر سوریه فاصله‌ی چندانی نداشتیم اما، تنها یك اشتباه موجب شد كه به این مهم دست پیدا نكنیم.

وی درباره‌ی گلی كه ایران دریافت كرد، گفت: بیشتر گل‌هایی كه تیم ملی در چند سال اخیر دریافت كرده از تیر دوم بوده و ما هیچ‌گاه به این مساله توجه نكرده‌ایم. به نظر من باید با مدافعان مركزی در این‌باره كار بیشتری انجام شود.

وی در ارزیابی عملكرد امیر قلعه‌نویی گفت: با یك بازی نمی‌توان مربی را محك زد. باید این واقعیت را بپذیریم كه كادر فنی فعلی برای نخستین بار است كه به صورت رسمی بر روی نیمكت ایران می‌نشیند. بنابراین نمی‌توان خیلی از آنها توقع داشت. اما، اطمینان دارم كه می‌توان با زمانی كه تا دیدار برابر كره در اختیار داریم، مشكلات و معایب را حل كرد. امیدوارم كه در دمشق و سئول موفق باشیم. هرچند كه فوتبال در دنیای امروز بسیار به یكدیگر نزدیك شده است، بنابراین كسب هر نتیجه‌ای ممكن است.

وی افزود: به صعود ایران به مرحله‌ی نهایی جام ملت‌ها امیدوار هستم اما، هیچ چیز مشخص نیست.

پورحیدری: تیم ملی در بدترین شرایط به سر می برد

منصور پورحیدری معتقد است که تیم ملی فوتبال ایران در حال حاضر در بدترین شرایط ممکن به سر می برد.

وی با اشاره به این موضوع اظهار داشت: پس از جام جهانی تغییرات زیادی در کادرفنی و همچنین بازیکنان تیم ملی ایجاد شد و شرایط روحی تیم هم مناسب نبود. این مسائل مشکلاتی را به وجود آورده است تا تیم ملی در حال حاضر بدترین شرایط ممکن را تجربه کند.

پورحیدری افزود: تیم ملی پس از جام جهانی فرصت چندانی برای بازیابی خود نداشت و کادرفنی هم نمی توانست همه چیز را از صفر شروع کند. در این شرایط فقط باید به تیم ملی کمک کرد تا همه چیز شرایط طبیعی خودش را پیدا کند.

وی در ادامه صحبت های خود افزود: کادرفنی در تلاش است تا هماهنگی های لازم را در تیم ایجاد کند. در این میان بهتر است که انتقادات دوستانه و منطقی باشد تا همه کمبودها و نقاط ضعف تیم ملی هرچه زودتر برطرف شود.

پورحیدری تأکید کرد: من بازی ایران و سوریه را ندیدم و نمی توانم درخصوص مسائل فنی صحبت کنم ولی با این تساوی کار ایران سخت شد. ما در دو بازی خارج از خانه باید مقابل کره جنوبی و سوریه قرار بگیریم و کادرفنی باید بداند که برای صعود شرایط ایده آلی نداریم.

وی افزود: طبیعی است که خیلی ها از این شرایط ناراضی هستند ولی قلعه نویی مدت زمان زیادی نیست که هدایت این تیم را برعهده گرفته است. فکر کنیم او یک مربی خارجی است و بهتر است که به این مربی زمان بدهیم.

یاوری: غرور كاذب مانع از پیروزی شد

كارشناس فوتبال كشورمان گفت: رنسانس فوتبال ایران برای بروز تاثیرات مثبت خود به فرصت و زمان بیشتری نیاز دارد.

محمود یاوری درباره‌ی دیدار تیم‌های ایران و گفت: با تغییراتی كه در ساختار و تركیب تیم ملی بوجود آمده است نمی‌توان انتظار داشت كه تمام مشكلات درعرض چند روز برطرف شود. به هر صورت این تیم برای موفقیت در مسابقات آینده به زمان بیشتری نیاز دارد تا بازیكنان و مربیان با خصوصیات یكدیگر بیشتر آشنا شده و تیم ملی به اوج هماهنگی تیمی برسد.

وی ادامه داد: هنوز زود است كه درباره‌ی عملكرد كادر فنی و بازیكنان اظهار نظر كرده چرا كه20 یا 25  روز فرصت زیادی برای آماده‌سازی یك تیم نیست. هر مربی مجری سیستم و تاكتیك مورد نظر خود است كه جا افتادن این سیستم تنها در بلند مدت امكان پذیر است. طبیعی است كه بازیكنان با پشت سر گذاشتن یك یا دو بازی با قالب تیم هماهنگ و سازگار نخواهند شد.

یاوری در مورد نقاط ضعف تیم ملی در دیدار مقابل سوریه گفت: عدم آمادگی بدنی بازیكنان در این بازی مشهود بود. به نظر می‌رسد كه ملی‌پوشان هنوز به آماگی جسمانی كامل نرسیده‌اند و به همین دلیل نیاز به تمرینات بیشتری دارند. فقدان هماهنگی تاكتیكی نیز از دیگر عوامل تاثیرگذار در توقف ایران برابر سوریه بود.

این كارشناس فوتبال افزود: متاسفانه بازیكنان ما خود را از پیش برنده می‌دانستند و همین غرور كاذب مانع از پیروزی تیم ملی شد. ما نباید سوریه را حریفی آسان پنداشته و آنها را دست كم می‌گرفتیم.

وی تاكید كرد: قلعه‌نویی مربی جوان و با دانشی است و نباید به دلیل این تساوی او را مورد هجوم انتقادهای غیر منطقی قرار داد. او هنوز كارش را با تیم ملی به طور كامل شروع نكرده و برای اثبات توانایی خود نیاز به فرصت بیشتری دارد.

یاوری افزود: به هر صورت قلعه‌نویی تا كنون تجربه ملی و بین‌المللی نداشته و حضور یك مربی خارجی معتبر و با دانش در كنار او می‌تواند كمك بزرگی به تیم ملی كند. به نظر می‌رسد كه بهترین گزینه برای انجام چنین كاری انتصاب سیموئز به عنوان مدیر فنی تیم ملی و كمك او به قلعه‌نویی است. تجربه بین‌المللی سیموئز می‌تواند برای تیم ملی بسیار مفید و راهگشا بوده و در نهایت موفقیت تیم ملی در مرحله‌ی مقدماتی جام ملت‌های آسیا را موجب شود.

اقبالی: بضاعت فوتبال ایران همین است!

كارشناس فوتبال گفت: آنچه كه در دیدار برابر سوریه دیدیم تمام بضاعت فوتبال ما بود.

مسعود اقبالی در مورد دیدار تیم‌های ایران و سوریه اظهار كرد: بضاعت فوتبال ما همین است و نباید این نتیجه را چندان منفی نشان دهیم. باید با توجه به توانایی‌ها و ظرفیت‌های فوتبال‌مان اظهار نظر كنیم. البته این نتیجه كمی دور از انتظار بود اما، باید قبول كرد كه تیم فعلی به تازگی دور هم جمع شده است و كمی ناهماهنگ است.

وی افزود: به علت كمبود زمان تمرینات تیم با فشار مضاعفی پیگیری شد و طبیعی است كه هماهنگی بازیكنان تیم ملی نیاز به زمان دارد. بازیكنان ایران در دیدار برابر سوریه هماهنگی لازم را نداشتند البته یك گل به ثمر رساندیم و چند گل نیز نزدیم. این طبیعی است كه تیمی كه برخی بازیكنانش دو روز پیش از بازی می‌رسند و سایر نفرات به تازگی دور یكدیگر جمع شده‌اند چندان هماهنگ كار نكنند.

اقبالی خاطر نشان كرد: بازیكنان ایران بی‌تجربه نبودند اما، این تجربه به پشتوانه‌ی علمی نیاز دارد. زمانی كه می‌بینیم خط دفاع ما یا خط میانی با مشكلاتی روبرو است نیاز به كار بنیادی در فوتبال‌مان را بیشتر درك می‌كنیم. مشكلاتی كه تیم ایران در بازی با سوریه با آن روبرو بود مسایلی نیست كه یك شبه حل شود بلكه این معضلات همیشگی فوتبال ماست كه به دلیل ضعف در كارهای مقدماتی و پایه‌ای است.

وی افزود: انتظاراتی كه اكنون از تیم ملی می‌رود باید در باشگاه‌ها محقق شود و كارهای مقدماتی و آماده‌سازی بازیكنان در باشگاه‌ها صورت پذیرد. در مجموع تیم ملی ایران چندان ضعیف نبود اما، یك بار دیگر لازم است تا به گذشته‌ی فوتبال كشورمان نگاه كنیم و كارهای بنیادی و پایه‌ای را در دستور كار قرار دهیم. فوتبال ایران اكنون آن چه را كاشته است درو می‌كند.

بیانی: اشتباهات كادر فنی پیروزی را از ایران گرفت

بازیكن اسبق تیم ملی فوتبال گفت: تیم ملی به دلیل اشتباهات كادر فنی نتوانست برابر سوریه پیروز شود.

شاهرخ بیانی اظهار كرد: دیدار با سوریه نخستین بازی رسمی تیم ملی پس از جام جهانی بود و طبیعی بود كه هماهنگی لازم وجود نداشته باشد. اما، كادر فنی می‌توانست بهتر عمل كند و از بازیكنانی كه آمادگی لازم را داشتند و با یكدیگر هماهنگ‌تر بودند، استفاده می‌كرد. در سمت چپ نیكبخت واحدی و معدنچی با یكدیگر هماهنگ بودند اما، جالب بود كه در سمت راست كادر فنی از حسین كعبی استفاده نكرد.

بیانی که مدتهاست از فوتبال و ورزش دور است (!) افزود: این در حالی بود كه كعبی در جام جهانی در كنار مهدوی‌كیا بازی كرده بود و با وی به طور كامل هماهنگ بود. این بازیكن برای این دیدار هیچ مشكلی نداشت و می‌توانست به میدان بیاید. اما، ما از هادی شكوری استفاده كردیم و اكنون باید از مربیان تیم ملی پرسید كه این بازیكن چه تاثیر مثبتی در عملكرد تیم ملی داشته است؟

بیانی خاطر نشان كرد: در خط حمله نیز در میان مهاجمان تیم استرس دیده می‌شد و آنها نمی‌توانستند از فرصت‌هایی كه پیش می‌آمد استفاده كنند و بهتر بود بازیكنی مانند آرش برهانی كه تجربه‌ی حضور بیشتری در تیم ملی را داشته است به میدان می‌آمد.

وی افزود: شاید بهترین عملكرد این بود كه كادر فنی همان تركیب ثابت تیم ملی را در جام جهانی به میدان می‌فرستاد و سپس تغییرات مورد نظر خود را در میان بازی در تركیب ایجاد می‌كرد. در بازی با سوریه خط میانی ما همان بازیكنان حاضر در جام جهانی بودند. تنها در خط دفاع و خط حمله تغییراتی ایجاد شده بود كه آن هم هیچ نتیجه‌ی خاصی نداشت.

بیانی خاطر نشان كرد: این‌ها نقد تیم ملی است و كسی نباید از شنیدن آن ناراحت شود. تا زمانی كه برانكو در ایران بود از وی انتقاد می‌شد كه تیم ملی نیاز به تغییر دارد اما، اكنون شاهد بودیم كه این تغییرات هیچ فایده‌ای برای تیم ملی نداشت. ایوانكوویچ مربی بدی نبود. ما انتظار داشتیم كه تیم‌هایی چون پرتغال و مكزیك را شكست دهیم و اكنون با شرایط فعلی متوجه می‌شویم كه انتظار زیادی بود، تیمی كه از پس سوریه برنمی‌آید چگونه می‌تواند تیمی كه برزیل و آرژانتین را شكست داده است از پیش رو بردارد.

وی افزود: سوریه حریف چندان جدی نبود، حتی یك تیم باشگاهی ما نیز می‌توانست سوریه را با چند گل شكست دهد. اما، كادر فنی با دست خود كاری كرد تا تیم ایران نتواند بازی را ببرد. سوریه برای گرفتن یك تساوی به ایران آمده بود و در حالی كه تیم ایران باید برای پیروزی تلاش می‌كرد ما از قدرت خط حمله‌ی خود كاستیم و با چهار مدافع به دفاع پرداختیم در حالی كه سوریه تنها یك مهاجم داشت. تیم ایران باید در این بازی با روش 3-4-3 بازی می‌كرد اما، این كار را انجام نداد.

وی گفت: موضوع ناهماهنگی بازیكنان نیز نباید به یك بهانه تبدیل شود، در دوران برانكو نیز بازیكنان لژیونر تنها چند روز مانده به مسابقه به ایران می‌آمدند و نفرات داخلی نیز در مدتی كه در اردو بودند با یكدیگر هماهنگ می‌شدند، بنابراین امیدواریم در دیدارهای آینده نیز چنین فضایی بر تیم ملی حاكم شود. تیم ایران یك شانس دیگر دارد و اگر نتواند در برابر كره‌ی جنوبی نتیجه بگیرد و شكست بخورد فاجعه‌ای دیگر برای فوتبال ایران رقم می‌خورد.

UserName