• تعداد بازديد :
  • يکشنبه 1385/05/29
  • تاريخ :

نگاهی به عملیات محدود عاشورا از جبهه های غرب تا جنوب ایران

  

در اواخر مرداد 1364 و در آستانه برگزاری چهارمین دوره انتخابات ریاست جمهوری در ایران ضد انقلابیون و نیروهای مزدور بعث عراقی در جهت ایجاد تنش در مناطق مرزی و مرکزی ایران دست به یکسری تحرکات نظامی زدند که نیروهای سپاه پاسداران با کمک پیشمرگان کرد مسلمان عملیات محدود عاشورا را با هدف سرکوبی نیروهای مزدور بعثی و ضد انقلاب در کردستان و در منطقه فکه در جبهه های جنوب انجام دادند.

با هدف سرکوبی ضد انقلاب و مزدوران رژیم بعث عراق توسط سپاه پاسداران انجام گرفت . در این عملیات ضمن کشته شدن 50 تن از نیروهای دشمن صدها نفر نیز زخمی شدند و تعدادی به اسارت نیروهای ایرانی در آمدند.

در ادامه سلسله عملیات های محدود «عملیات عاشورای 2» در ساعت 2 بامداد 24 مرداد 1364 با رمز مبارک « یا مهدی ادرکنی(عج)» در منطقه چنگوله در جنوب مهران به وقوع پیوست. نیروهای سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در این عملیات موفق شدند ضمن تصرف تپه دوقلو و ارتفاع 145 چندین دستگاه خودرو و تجهیزات نظامی دشمن را منهدم کنند. در این عملیات گردان 1 و 2 از تیپ 114 لشکر 35 دشمن بعثی منهدم شد و بیش از 500 نفر زخمی و کشته شدند و 10 نفر نیز به اسارت نیروهای اسلام در آمدند.

در آستانه برگزاری چهارمین دوره انتخابات ریاست جمهوری در ایران،«عملیات عاشورای 3» با رمز مبارک «یا سید الشهداء(ع)» در ساعت 2 بامداد 25 مرداد 1364و با هدف انهدام یگانهای دشمن در منطقه عملیاتی شمال فکه توسط نیروهای سپاه پاسداران انجام گرفت.

در این نبرد رزمندگان تیپ 10 سیدالشهداء با پاک سازی 14 کیلومتر مربع از منطقه فکه موفق به انهدام 2 پل ارتباطی مهم ،2 دستگاه تانک و 11 انبار مهمات، چندین دستگاه خودرو و مقادیر زیادی ادوات و تجهیزات مهندسی دشمن بعثی شدند. همچنین گردان 1 و 2 از تیپ 108 لشکر 16 دشمن منهدم و بیش از 600نفر از نیروهای دشمن کشته و زخمی شده و 35 نفر نیز اسیر شدند. مقادیر زیادی سلاح سبک و سنگین و چندین دستگاه خمپاره انداز و مقداری تجهیزات لجستیکی و مخابراتی نیز به غنیمت نیروهای ایرانی درآمد.

عملیات " عاشورای 4 " در ساعت 2 بامداد اول آبان 1364، با هدف انهدام نیروهای دشمن در منطقه عملیاتی غرب دریاچه ام النعاج ، در هورالهویزه توسط سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در محدوده ای به وسعت 110 کیلومتر مربع انجام شد. این عملیات به آزاد سازی 64 پایگاه و 7 آبراه، انهدام یک فروند هواپیمای پی سی هفت و بیش از 100 قایق، غنیمت گرفتن 25 قایق و دهها سلاح جنگی، انجامید. همچنین سه گروهان از گردان پنج تیپ 117 سپاه چهارم ، گروهان نیروی مخصوص اطلاعاتی «فرسان الهور» و چندین مقر نظامی دشمن منهدم شد و بیش از 340 نفر نیروی بعثی کشته و زخمی و 76 نفر اسیر شدند.

لینک :

 عملیات ها 

UserName