• مشکی
  • سفید
  • سبز
  • آبی
  • قرمز
  • نارنجی
  • بنفش
  • طلایی
  • تعداد بازديد :
  • چهارشنبه 1385/05/25
  • تاريخ :

نگاهی به تیم ملی سوریه در آستانه‌ی دیدار با ایران


تیم ملی فوتبال سوریه در حالی كه شاهد تغییرات اساسی در تركیب كادر مربیگری و بازیكنان خود است، دوشنبه شب با امید پیروزی برابر تیم ملی فوتبال ایران به تهران سفر كرد.

خبرنگار ورزشی ایرنا در دمشق گزارشی را درباره‌ی تمرینات و اردوی آمادگی تیم ملی سوریه و نیز نتایج آن در چارچوب رقابت‌های مقدماتی جام ملت‌های آسیا تهیه كرده است كه در پی می‌آید:

تیم ملی سوریه برای كسب آمادگی به منظور دستیابی به نتیجه‌یی قابل قبول برابر تیم ملی فوتبال ایران، برنامه فشرده‌یی را در یك ماه گذشته تدارك دیده بود.

مسابقه‌ی روز چهارشنبه‌ی دو تیم در تهران، برای سوری ها، سومین بازی و و ایران، دومین بازی در چارچوب رقابت‌های مقدماتی جام ملتهای آسیاست.

تا این مرحله تیم ملی سوریه دارای سه امتیاز از دو بازی و ایران دارای سه امتیاز از یك بازی است.

تیمهای ایران و سوریه با كره جنوبی و تایوان در گروه دوم مقدماتی هم گروه هستند.

سوریه در مصاف با كره جنوبی در شهر "حلب" با نتیجه‌ی "یك بر دو" شكست خورد و تایوان را " چهار بر یك " شكست داد.

ایران نیز "دو بر صفر" تایوان را برده است .

نگاهی گذرا به وضعیت دو تیم نشان می‌دهد، بازی تهران برای سوری‌ها بسیار حساس و سرنوشت ساز است، زیرا باخت، آنها را در وضعیت دشواری قرار خواهد داد، در صورتی كه كسب یك نتیجه‌ی قابل قبول می‌تواند، امید این تیم را برای راهیابی به مرحله‌ی نهایی جام ملتهای آسیا دو چندان كند.

هم اكنون در گروه دوم، سوریه، ایران و كره جنوبی هر یك، سه امتیاز دارند ولی سوریه با تفاضل گل بیشتر در رده اول و پس از آن ایران و كره جنوبی دوم و سوم هستند، اما تایوان بدون امتیاز در قعر جدول این گروه جای دارد.

سه امتیاز تیم كره جنوبی نیز حاصل پیروزی آن بر سوریه است.

تیم ملی سوریه برای كسب آمادگی بیشتر در برابر ایران، چهار بازی تداركاتی انجام داد. در دمشق، مقابل عراق به ترتیب با نتیجه "یك بر سه" و "یك بر دو" تن به شكست داد و در امان، برابر اردن با نتیجه‌ی "صفر بر سه" متحمل شكست شد.

سوری‌ها در آخرین بازی تداركاتی خود در دمشق، برابر تیم ملی لیبی به پیروزی "دو بر یك" رسیدند.

با این حال، در اردوی یكماهه‌ی تیم ملی سوریه در دمشق ، حوادثی رخ داد كه بی‌شك بر روحیه‌ی بازیكنان و كادر فنی تیم اثرگذار خواهد بود.

شاید، مهمترین آن، كناره‌گیری "گوربا" سرمربی صرب تیم ملی فوتبال سوریه باشد.

وی درخواست كرد، حقوقش از دو هزار دلار به سه هزار دلار در ماه افزایش یابد كه این تقاضا با مخالفت سازمان تربیت بدنی سوریه روبه رو شد، در حالی كه فدراسیون فوتبال سوریه با درخواست گوربا موافقت كرده بود.

بدین ترتیب "فجر ابراهیم" دستیار سوری گوربا، سكان هدایت تیم ملی فوتبال سوریه را بر عهده گرفت.

ابراهیم، در نخستین بازی تداركاتی، نتیجه‌ی خوبی را برای تیم ملی سوریه به ارمغان آورد و این تیم را برای پیروزی مقابل لیبی هدایت كرد، در حالی كه سوریه در سه بازی پیشین، متحمل شكست شده بود.

گذشته از تغییر سرمربی، شماری از مهره‌های اصلی تیم نیز در اثر مصدومیت از سفر به ایران بازماندند.

"فراس الخطیب" بازیكن خط حمله‌ی تیم ملی سوریه كه در تیم "العربی" كویت توپ می‌زند، در بازی سوریه با اردن آسیب دید و از همراهی تیم ملی سوریه در تهران بازماند.

"عبد الفتاح الاغا" یار خط حمله سوریه نیز دو روز قبل از سفر به تهران آسیب دید.

آسیب دیدگی "جهاد حسین" بهترین بازیكن سوریه در سال 2005 میلادی، كه از ناحیه‌ی پا دچار مشكل شده، به طور كامل بهبود نیافته و او نیز قادر به حضور در تركیب بازی با ایران نخواهد بود.

"عبدالقادر دكه" از مهره‌های اصلی خط دفاع سوریه نیز در یكی از جلسات تمرین دچار شكستگی از ناحیه ساق پا شد.

"انس خواجه" دیگر بازیكن خط دفاع، به علت شركت در آزمون دانشگاهی از پیوستن به اردوی تیم ملی پوزش خواست .

"رضوان الازهر" دروازه بان اصلی تیم ملی سوریه كه پیشتر از ناحیه دست آسیب دیده بود، به سبب عدم آمادگی كامل نتوانست به همراه تیم به تهران برود.

در چنین وضعیت دشوار و مصدویت شماری از مهره‌های اصلی تیم ملی سوریه، سرمربی آن به سراغ كهنه كاران فوتبال سوریه رفت و "ماهر السید" كاپیتان سابق تیم ملی و "طارق الجبان" مدافع 32  ?ساله و با تجربه‌ی ملی پوش (سابق) را دوباره فراخواند.

فجر ابراهیم، سرمربی تیم ملی سوریه در آستانه پرواز به تهران، از روحیه خوبی برخوردار بود.

ابراهیم پیش از پرواز به تهران،تصریح كرد: با وجود مصدومیت شماری از بازیكنان و تغییراتی كه در تركیب تیم صورت گرفت، هنوز تیم ملی فوتبال سوریه برگ‌های برنده زیادی در اختیار دارد.

سرمربی تیم ملی فوتبال سوریه افزود: ما با امید پیروزی به تهران سفر می كنیم. پیروزی بر ایران دور از دسترس نیست .

ابراهیم متذكر شد: تیم ایران را می‌شناسم و برای بازیكنانش احترام خاصی قائل هستم ولی هراسی از رویارویی با آنها نداریم.

وی گفت : بازیكنان ما از روحیه خوبی برخوردارند. من به بازی روز چهارشنبه امیدوار هستم.

با آن كه اخبار مربوط به تهاجم صهیونیست‌ها به ملت بیگناه لبنان در هفته‌های گذشته، تمامی رسانه‌ها را فرا گرفته و همه چیز را تحت شعاع قرار داده بود، اما فوتبال دوستان سوری همچنان پیگیر اخبار تیم ملی فوتبال ایران بودند.

نشریات ورزشی سوریه خبر از مصدویت یا عدم حضور برخی بازیكنان كلیدی تیم ملی فوتبال ایران در بازی روز چهارشنبه با سوریه را منتشر كردند.

مطبوعات سوریه نیز در صفحه‌های ورزشی خود در چند روز گذشته، خبرهای مربوط به اردوی تداركاتی تیم ملی سوریه و نیز ایران را بگونه‌یی منعكس كردند كه سبب تقویت روحیه‌ی بازیكنان تیم ملی سوریه شود.

گفتنی است، تیم‌های ملی ایران و سوریه از سال 1973 میلادی تاكنون 20 ?بار به مصاف یكدیگر رفته‌اند كه 12 ?مسابقه به نفع ایران و دو بازی به سود سوریه به پایان رسید، در حالی كه دو تیم، شش بار نیز مساوی كرده‌اند.

ایران و سوریه برای نخستین بار در سال 1973 میلادی در تهران و در چارچوب مسابقات مقدماتی جام جهانی فوتبال (سال ? (?????مقابل یكدیگر قرار گرفتند كه این بازی را سوری‌ها "یك بر صفر" بردند.

آخرین بازی دو تیم، در سال 2005 میلادی و در چارچوب مسابقات ورزشی غرب آسیا در قطر بود.

بازی دو تیم در مرحله‌ی نیمه نهایی این دوره از مسابقات به تساوی كشید ولی سوری ها، با ضربات پنالتی در وقت اضافه، نتیجه را "چهار بر یك" به سود خود پایان دادند.

تركیب هیات اعزامی تیم فوتبال سوریه به تهران به ترتیب زیر است:

- سرپرست هیات: تاجرالدین فارس

- سرمربی تیم : فجر ابراهیم

- مربی دروازه بانان: صلاح مطر

- دروازه بانان: مصب بلحوس، عدنان الحافظ

- خط دفاع : طارق جبان، علی دیاب، خالد البابا، ادیب بركات، عاطف جنیات، سامر عوض، رافت محمد، بكری طراب.

خط میانه : معتصم علایا، عباده السید، عبد الرزاق الحسین، وائل عیان، معتز كیلونی، یحیی الراشد، ماجد الحاج

- خط حمله : زیاد شعبو، ماهر السید

UserName