• مشکی
 • سفید
 • سبز
 • آبی
 • قرمز
 • نارنجی
 • بنفش
 • طلایی
 • تعداد بازديد :
 • 311
 • چهارشنبه 1385/5/25
 • تاريخ :

عزت الله انتظامی در آیین گشایش سینمای تابستانه‌ی شیراز:

شیراز بهترین مکان برای پرداختن به تئاتر محلی و جذب گردشگر است

نخستین سینمای تابستانه شیراز در بعد از انقلاب با حضورعزت الله انتظامی و زاون قوکاسیان آغاز به کار کرد.

سینمای تابستانه « باغ مهر جوان » با حضور رضازاده استاندار فارس، عزت الله انتظامی و زاون قوکاسیان طی مراسمی افتتاح و با نمایش فیلم « ناصرالدین شاه آکتور سینما » ساخته محسن مخملباف آغاز به کار كرد.

این مراسم که با تجلیل از بازیگر کهنه کار سینمای ایران، عزت الله انتظامی همراه بود زاون قوکاسیان به تشریح جایگاه عزت الله انتظامی در سینمای ایران پرداخت و گفت: الان من تأسف می خورم که چرا اولین کتاب در رابطه‌ی عزت الله انتظامی را من منتشر نکردم و کتاب من سومین کتاب از مجموعه 3 کتاب این بازیگر تواناست.

وی گفت: برای تشریح عملکرد و جایگاه انتظامی در سینما و تئاتر ایران هنوز جای کار زیادی وجود دارد. درباره انتظامی مشکل است چون چهره او چهره سینمای ملی ایران است.

انتظامی با سنت تئاتری کشور در همه اشکال آن عجین است و تئاترهای نوین و مدرن کشورمان نیز با اسم او گره می خورد.

نویسنده کتاب‌های بهرام بیضایی، داریوش مهرجویی، مسعود کیمیایی، امیر نادری، عزت الله انتظامی و ... به تئاترهای انتظامی تئاتر سنگلج و تالار دانشکده ادبیات دانشگاه تهران و کارهایی مانند « مرده بود و خود نمی دانست »، « بنگاه تئاترال » و « کرگدن » اشاره کرد و افزود: سینمای نوین ما نیز به شدت وامدار اوست. نسل من هم که به دنبال سینمای بهتر بودیم خود به خود برای دیدن یک فیلم خوب جذب فیلم هایی شدیم که در غالب آنها عزت الله انتظامی در آنها بازی می کرد مثل گاو، آقای هالو، بیتا، پستچی، ملکوت، صادق کرده و دایره مینا. بیشتر کارگردانان فهیم، صاحب سبک و مشهور سینمای ما بازی و نام او را حداقل در یکی از فیلم هایشان به ثبت رسانده اند مانند زنده یاد حاتمی، زنده یاد هژیر داریوش، زنده یاد خسرو هریتاش، ناصر تقوایی، داریوش مهرجویی، بهمن فرمان آرا، جعفری جوزانی، حسن هدایت و افخمی. بهترین و تأثیرگذارترین و دل انگیزترین سریال ها و مجموعه های تلویزیونی کشور با بازی ماندگار شده اند مانند هزار دستان و محاکمه. انتظامی آسمانی را نورباران کرده است و ما را با خودمان آشناتر. اینکه می گویم آشناتر به این دلیل است که عزت الله انتظامی را در اجاره نشین ها، کمال الملک، ستارخان، حاجی واشنگتن، ناصرالدین شاه اکتورسینما، خانه خلوت، در مسیر تندباد، شیرسنگی، روسری آبی، روز فرشته، گاوخونی و حکم را به یاد می آورم.

زاون قوکاسیان با ذکر این مطلب که انتظامی احتیاجی به بزرگداشت ندارد، گفت: عزت‌الله انتظامی خیلی راحت خود را با موج نو سینمای ایران هماهنگ و همراه کرد و توانست 5 دهه با سینمای ایران همراه باشد و در آن هم نقشی تأثیرگذار داشته باشد. او در تربیت و هدایت نسل سینماگران ما و علاقه مندان سینمای بهتر نقشی کلیدی داشته است. نسل من به شدت وامدار تفکری است که با بازیگرانی چون عزت الله انتظامی درآثار فیلمسازانی بنام دیده‌ایم. انتظامی را در نقش‌های گوناگون به یاد می آورم و با نگاه خیالی به تماشای صحنه های گوناگون بازی او می نشینم و احساس می کنم که غرق شده‌ام در این همه جلوه و قدرت بازیگری. ما هرچقدر از انتظامی تعریف کنیم، فقط تعریف کرده ایم و هنوز نتوانسته ایم طعم لذت بازی های او را در فیلم هایش را که به ما چشانده بازگو کنیم.

عزت الله انتظامی نیز در ادامه به ذکر خاطرات خود از شیراز دهه 40 پرداخت و گفت: هرآنچه را که ما در آن زمان در رابطه‌ی کارمان انجام می دادیم تنها از روی عشق به مردم و کارمان بود. من در آن زمان بارها و بارها با استفاده از وسیله شخصی خودم که یک فولکس واگن بود به شیراز می آمدم و به تهران برمی گشتم. همین بچه هایی که در شیراز کار می کردند همه از اینجا بلند می شدند و می آمدند تهران و در آنجا جز هنرمندان معروف ایران می شدند مثل آقایان تعبدی، لایق، فقیه، هودی، افشاریان و خیلی های دیگر. تازه در آن زمان که این اتفاقات رخ می داد وسایل ارتباطات جمعی مانند الان نبود و تلویزیون هم در دهه 40 محدود به تهران بود که بعدها با آمدن مهندس رضاقطبی گسترش پیدا کرد و همه شهرستانها صاحب تلویزیون شدند وتلویزیون به 2 و 3 شبکه رسید. هیچ مرکز استانی به غیر از شیراز و اصفهان سراغ ندارم که هنرمندان و اهالی تئاتر آن بتوانند به تهران بیایند و سری توی سرها کنند. تازه در اصفهان تنها ارحام صدر را داشتیم که او هم فقط با گروه خود کار می کرد. ولی بچه های شیراز خودشان تنها وبه اتکای استعداد و هنرشان به تهران آمدند و پله های ترقی را طی کردند و سرشناس شدند.

انتظامی به تشریح شرایط اقتصادی مناسب جوانان امروز پرداخت و گفت: شما جوانان در این شرایط که همه چیز در اختیارتان هست می خواهید چه چیزی پس دهید؟ آن بچه هایی که با شکم گرسنه کار می کردند به چه مراحلی از رشد وترقی رسیدند و جز نامداران شدند و حالاشما که از تکنولوژی عصر حاضر استفاده می کنید به جای آن چه چیزی به جامعه و مملکت خود تحویل خواهید داد؟ باید جای ماها را شماها پرکنید. در شهر به این زیبایی تئاتر نیست. در شیراز بهترین امکان برای پرداختن به تئاتر محلی وجود دارد آن هم با این لباس های محلی فارس و شیرازی که چقدر می تواند مورد استقبال توریست ها قرار بگیرد.

عزت‌الله انتظامی عملکرد استاندار فارس را در به راه اندازی « باغ مهر جوان » و « سینمای تابستانه » را شایسته تقدیر دانست و گفت: وقتی که به من گفتند ایشان تنها شیرازی هستند که دربعد از انقلاب به مقام استانداری شیراز رسیده‌اند اصلاً فکرش را هم نمی کردم که تا به حال شیراز استاندار شیرازی نداشته است.

لازم به ذکر است که سینمای « تابستانه باغ مهر جوان » از سوی سازمان ملی جوانان فارس به بهره برداری رسیده است.

لینک :

 گالری عكس عزت الله انتظامی - گریم هنرمندان 

 به بهانه نخستین نمایش عمومی"حاجی واشنگتن" 

 تولدت مبارك؛ آقای بازیگر 

 نمایش رایگان روز واقعه در سینما به پیشنهاد انتظامی 

 عزت الله انتظامی نامزد هیئت مدیره خانه تئاتر شد 

 عزت الله انتظامی رئیس خانه تئاتر شد 

 عزت‏الله انتظامی در رنگ‏های خاطره 

UserName