• مشکی
 • سفید
 • سبز
 • آبی
 • قرمز
 • نارنجی
 • بنفش
 • طلایی
 • تعداد بازديد :
 • 4573
 • سه شنبه 1385/5/24
 • تاريخ :

ادعای عجیب شادی پریدر در مورد رقیب خود

شادی پریدر : مادر پوركاشیان در فدراسیون شطرنج نفوذ دارد!


به گزارش ایسنا، رقابت‌ انتخابی تیم ملی شطرنج میان شادی پریدر و آتوسا پوركاشیان برای اعزام به بازی‌های آسیایی 2006 دوحه با حواشی روبرو بود. این رقابت قرار بود در شش دور برگزار شود، در سه دور پوركاشیان پیروز این مسابقه بود و یك دور را نیز پریدر از آن خود كرد. اما، در دور پنجم پریدر در یك اقدام غیرمنتظره از رقابت با پوركاشیان كناره‌گیری كرد تا اعزام پوركاشیان به دوحه قطعی شود.

شادی پریدر در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، اظهار كرد: در این مسابقه 2 دور مساوی و 2 دور باخته بودم؛ در دور پنجم شانس داشتم كه بازی را به نفع خودم تغییر دهم؛ اما, تصمیم گرفتم كه در اعتراض به برخی كارهای فدراسیون از ادامه‌ی دیدار صرف نظر كنم. كار خلافی هم نكرده‌ام كه بخواهم به كمیته‌ی انضباطی بروم. این رقابت بسیار ساده بود و هیچ حساسیتی نداشت. تنها من ضرر كردم كه از حضور در بازی‌های آسیایی حذف شدم.

وی افزود: مشكل این انصراف را در جای دیگر باید جست‌وجو كرد. طبق نتایج دو ماه اخیر شطرنج, در مسابقات جهانی ایتالیا, من یك شكست، 5 برد و 5 مساوی داشتم؛ اما, پوركاشیان 7 شكست داشت. حال باید پرسید كه چرا من نباید به دوحه بروم؟ از مسابقات دانشجویان جهان كه هفته‌ی آینده در ابوظبی امارات برگزار خواهد شد, نیز انصراف داده‌ام. با وضعیت فعلی حاكم بر فدراسیون و شرایط آن, برای یك ماه شطرنج را كنار گذاشته‌ام.

استاد بزرگ شطرنج كشورمان با تاكید بر این كه نمی‌خواهد بر علیه فدراسیون و كارهایی كه در آن انجام می‌شود, سخنی بگوید؛ ولی, برخی اظهارنظرهای مسوولان سبب شد بی پروا تمام مسایل را عنوان كند، خاطرنشان كرد: طی این مدت كه چنین سختی‌هایی را دیده و تحمل كرده‌ام, تنها به خاطر شطرنج چیزی نگفتم, چرا كه نمی‌خواستم این رشته حاشیه‌ای داشته باشد؛ اما, فدراسیون با گذاشتن مسابقه‌ی انتخابی بین من و كسی كه در سال گذشته 3 بار وی را شكست داده‌ام و كسی كه در مسابقات جهانی پایین‌تر از من ایستاد, مرا مجبور به این كار كرد. فدراسیون حتی از من كه بهترین نتایج را در سه ماه اخیر برای كشورم كسب كردم, یك تشكر معمولی هم نكرد.

پریدر به خبرنگار ایسنا گفت: برگزاری مسابقه‌ی انتخابی بین قائم مقامی، مرادی، محجوب (در قسمت مردان) و من و آتوسا در قسمت زنان كه همگی غیر از پوركاشیان، استاد بزرگ شطرنج هستند, نشان می‌دهد فدراسیون هر كاری كه دلش بخواهد انجام می‌دهد. در میان 4 استاد بزرگ حضور یك استاد بین‌المللی بیانگر مسایل خاص حاكم بر فدراسیون است.

وی با اشاره به این كه كارها در فدراسیون شطرنج كاملا رابطه‌ای شده است، یادآور شد: فدراسیون گاهی برای اعزام‌ها, مسابقات انتخابی را ملاك قرار می‌دهد و گاهی رتینگ جهانی را مد نظر قرار می‌دهد كه در هر دوی آنها من در اولویت هستم. فدراسیون به هر بهانه‌ای كه شده می‌خواهد فرد مورد نظرش را به رقابت‌ها اعزام كند؛ حتی اگر قوانین را تغییر دهد.

استاد بزرگ شطرنج كشورمان به ایسنا گفت: یك ماه قبل و در كنار برگزاری جام جهانی فوتبال در آلمان, یك دوره تورنمنت شطرنج در این كشور برگزار می‌شد كه برای من هم دعوت‌نامه‌ای به فدراسیون ارسال شده بود. متاسفانه نمی‌دانم به چه دلیلی مسوولین فدراسیون با این كه اسم من حتی در سایت رسمی مسابقات هم به عنوان نماینده‌ی ایران بود, این دعوتنامه را به من ندادند. حتی چند روز قبل از برگزاری مسابقه من از فدراسیون دعوتنامه را خواستم كه آنها یك دعوتنامه‌ی بدون اسم را به من دادند.

پریدر افزود: شركت در این رقابت می‌توانست علاوه بر حضور در یك مسابقه‌ی رسمی از جنبه تبلیغاتی هم موثر باشدكه شاید مسوولین فدراسیون از ترس انجام هزینه‌ای برای اعزام, مرا از این موقعیت محروم كردند. آنها هر جا كه لازم باشد هر هزینه‌ای را انجام می‌دهند؛ اما, برای این مسابقه‌ی مهم هیچ كاری نكردند.

وی در مورد برگزاری نخستین اردوی آماده‌سازی تیم ملی نیز گفت: در روز اول این اردو كه ساعت 9 صبح برگزار شد، هیچ شخصی از فدراسیون با من تماس نگرفت كه سر تمرین باشم و بعد از این كه از منابع مختلف با خبر شدم، با هرندی، سرمربی تیم ملی تماس گرفتم كه وی نیز تنها گفت: «یادمان رفته تماس بگیریم.» حال, آیا در بین 6 نفر تنها باید تماس گرفتن با من یادشان رفته باشد.

استاد بزرگ شطرنج كشورمان با اشاره به عملكرد هرندی، سرمربی و مدیر تیم‌های ملی شطرنج افزود: قبل از آمدن او تیم ایران در رنكینگ جهانی جزو 20 تیم برتر بود؛ اما, بعد ازآمدن او و نحوه‌ی خاص گزینش و اعزام افراد به مسابقات مختلف, تیم ایران به مكان پنجاهم جهان سقوط كرد. آیا نباید كسی عملكرد افراد را زیر نظر داشته باشد.

پریدر با تاكید بر این كه تا زمانی كه اعمال نفوذ‌ها در تعیین ملی‌پوشان ادامه داشته باشد، به شطرنج بازنمی‌گردد، مدعی شد: فدراسیون قانون مشخصی ندارد و تا زمانی كه افرادی مانند مادر آتوسا پوركاشیان كه در اعزام‌های فدراسیون تاثیرگذار هستند, در فدراسیون حضور داشته باشند به دنیای شطرنج بازنمی‌گردم. 13 سال است كه شطرنج بازی می‌كنم و اجازه نمی‌دهم كه این افراد مرا از این ورزش دور كنند.

پاسخ فدراسیون شطرنج

اما دبیر فدراسیون شطرنج انتقادات شادی پریدر، استاد بزرگ شطرنج كشورمان را رد كرد و گفت: اگر وی ادعای دارد باید با ذكر نمونه ثابت كند.

هادی كریمی در گفت‌وگو با خبرنگار ورزشی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، در مورد این كه اعزام‌های فدراسیون تنها با نظر هرندی، سرمربی و مدیر تیم‌های ملی انجام می‌شود و هیچ قانون مشخصی در این رابطه وجود ندارد افزود: هیچ اعزامی در فدراسیون با نظر شخص انجام نمی‌شود، نه رییس می‌تواند بگوید، نه من دبیر و نه هیچ كس دیگر و قطعا با مسائل شخصی برخورد نمی‌شود. همیشه چند ماه قبل از اعزام و حتی یك سال قبل آیین نامه‌ی اعزام به مسابقات مشخص می‌شود و بر اساس معیار و ضوابط خاصی عمل خواهد شد.

دبیر فدراسیون شطرنج با تاكید بر این كه در این دو سال اخیر كه مسوولیت داشته‌ام در هیچ موردی برخلاف آیین نامه‌ها عمل نكرده‌ایم، خاطر نشان كرد: برای بازی‌های آسیایی دوحه از یك سال و نیم پیش دستورالعمل اعزام مشخص شده است و قرار بود كه 2 مرد و یك زن را به این رقابت‌ها اعزام كنیم. به همین منظور اردوها با نفرات بیشتری آغاز شد تا این كه هفته‌ی گذشته فقط 5 نفر (3 مرد و 2 زن) در اردو حضور داشتند. در این بین حتی یك اعتراض هم به فدراسیون نرسید، تمام این كارها با هماهنگی كمیته‌ی فنی فدراسیون انجام شده است.

كریمی تصریح كرد: افزایش تعداد اعضای كمیته‌ی فنی از 7 نفر به 9 نفر نشان می‌دهد كه فدراسیون به نظرات مختلف اهمیت می‌دهد. البته قانون در اولویت تصمیم‌گیری است و بعد از آن نظرات كمیته‌ی فنی. معتقدم هر كسی كه وارد مباحث‌ حاشیه‌ای شود خود را خسته می‌كند و باعث می‌شود كه دیرتر به تیم ملی بازگردد. هیچ اتفاق غیر طبیعی هم در مسابقه‌ی انتخابی تیم ملی رخ نداده و تنها یك دیدار معمولی بوده كه یك نفر پیروز شده و دیگری باخته.

دبیر فدراسیون شطرنج در ادامه به عملكرد پریدر و پوركاشیان اشاره كرد و گفت: باید بررسی كرد كه در المپیاد ایتالیا پریدر چه حریفانی را شكست داده و چند باخت داشته و پوركاشیان چه عملكردی. پوركاشیان در این رقابت‌ها 7 شكست داشت اما، به حریفانی باخت كه ریتینگ آنها 100 رتبه بالاتر بود، ولی پریدر چنین نبود. باید منصفانه دید و همه چیز را دقیق مقایسه كرد. البته طبیعی است كه هر ورزشكاری به مقام‌های خود بیشتر توجه ‌كند.

دبیر فدراسیون شطرنج درباره‌ی ادعای پریدر مبنی بر اعمال نفوذ مادر پوركاشیان در تصمیمات فدراسیون در اعزام‌ها گفت: نمی‌دانم كه چرا او این حرف را زده، اگر پریدر به عنوان فرد پیروز این دیدار معرفی و به دوحه می‌رفت آیا این چنین حرف‌هایی بازگو می‌شد؟

وی گفت: خانواده‌ی پریدر را به فدراسیون دعوت كرده‌ایم تا اگر مورد خاصی است و حرف‌هایی برای گفتن دارند بگویند. امیدواریم این مسایل زودتر رفع شود.

UserName