• مشکی
  • سفید
  • سبز
  • آبی
  • قرمز
  • نارنجی
  • بنفش
  • طلایی
  • تعداد بازديد :
  • يکشنبه 1385/05/15
  • تاريخ :

500 نکته از ورزش در تابستان قسمت دوم


16 - بر طبق توصیه كالج طب ورزش آمریكا هر فرد سالم نیازمند انجام ? تا ? بار در هفته فعالیت ورزشى است كه بین ?? تا ?? دقیقه بوده و شدت آن بین ?? تا ?? درصد ماكزیمم ضربان قلب انجام شود.

17- لازم نیست كه از ورزش هاى سنگین و طاقت فرسا كه در اندك زمانى موجب خستگى مى شوند شروع كنیم. یكى از اشتباهات شایع در میان افرادى كه با جدیت فوق العاده شروع به ورزش كردن كرده اند آغاز ورزش با یك برنامه ورزشى شدید و ناتوان كننده است كه منجر به ترك ورزش به علت خستگى مفرط و درد عضلانى مى شود.

18- ورزش باید با صبر و حوصله و با علاقه باشد در غیر این صورت باعث دورى فرد از ورزش و حتى از بین رفتن انگیزه ورزش كردن در وى مى شود.

19- از انجام‌ فعالیت در زمان ابتلا به این بیماری هایی‌ كه‌ باعث‌ وارد آمدن‌ آسیب‌ می ‌شوند مثل ، ورزش‌ های‌ پر برخورد خودداری‌ كنید. شنا ، دوچرخه‌ سواری‌ یا راه‌ رفتن‌ بهترین‌ ورزش‌ ها برای‌ شما هستند. غیر از موارد ذكر شده‌، محدودیتی‌ برای‌ فعالیت در زمان ابتلا به این بیماری وجود ندارد .

20 - با انجام دادن آهسته‌تر حركات (تعداد تكرار كمتر) عضلات خود را زودتر خسته می‌كنید و وقت كمتری صرف حركات ورزشی می‌كنید.‌

21 - مناسب ترین ورزش براى افراد چاق و كسانى كه از یك زندگى نسبتاً بى تحرك برخوردارند، ورزش هاى هوازى نظیر شنا، دوچرخه سوارى، ایروبیك، دویدن، پیاده روى و اسكى است.

22- شرایط بسیارى وجود دارد كه در حین مواجهه با آنها باید با احتیاط عمل كرده و ورزش را متوقف كنیم مثلا ورزش در دماى بالا باعث گرما و خستگى مفرط و افزایش حس تشنگى، تهوع، گیجى و قطع تنفس مى شود.

23 - افزایش فعالیت و ورزش باعث بالا رفتن متابولیسم ( سوخت و ساز بدن ) بدن می شود و بنابراین شما می توانید كالری بیشتری را بسوزانید. با خوردن مقداری آبمیوه ، انرژی زایی كنید

24 - در بسیاری موارد ورزش واقعاً واکنش تشنگی را مختل میکند.به هنگام ورزش شما مقدار زیادی آب را قبل از احساس تشنگی از دست می دهید و قبل از اینکه بطور کامل کم آبی شما جبران شود احساس تشنگی از بین میرود.بنابراین برای تأمین نیازتان به آب نمی توانید به حس تشنگی اکتفا کنید.

25 - بطور آگاهانه بیش از آنچه که دوست دارید آب بنوشید،مصرف کنید،بویژه زمانی که در گرما ورزش میکنید.

26 - یک یا دو لیوان مایعات را دو ساعت قبل از مسابقه یا تمرین بیاشامید تا اطمینان حاصل کنید که بخوبی هیدراته شده اید.پانزده دقیقه قبل از شروع ورزش یک لیوان دیگر نیز بنوشید.

27 - در طول ورزش برای جایگزینی مایعات از دست رفته و اجتناب از گرمای بیش از حد هر20- 15 دقیقه ،180-120 سی سی مایعات بنوشید،مایعات سرد بهتر است چرا که به سرعت جذب می شوند و حرارت مرکزی بدن را سریعتر پایین می آورند.

28 - این نکته که پس از انجام ورزش به مصرف مایعات ادامه دهید حائز اهمیت است که جبران کم آبی بدن زمان میگیرد.برای اطمینان از اینکه به اندازه کافی آشامیده اید،خودتان را قبل و بعد ورزش توزین کنید.به ازای هر 5/0 کیلوگرم کاهش وزن حداقل 500 سی سی آب مصرف نمایید.این اشتباه را نکنید که وزن کاهش یافته در ورزش مربوط به چربی است،چرا که چربی بتدریج از دست میرود و در مقیاس چند روز،مشخص نخواهد شد.تقریباً تمام کاهش وزن طی ورزش از منشاً آب می باشد.

29 - تا 3 ساعت بعداز خوردن غذا از انجام حركات بدنى وورزشى بپرهیزید.

30 - از خوردن نوشابه هاى گاز دار ،24 تا 48 ساعت قبل از بازى باید خود دارى كرد.

31 - متخصصان معتقدند بهترین زمان برای تمرینات ستقامتی صبح ، برای تمرینات قدرتی ظهر و برای تمرینات سرعتی شب است. این اصول را به یاد داشته باشید.

32 - ورزش های شدید نیز سبب خروج كلسیم از استخوان می شود بنابراین مصرف مواد حاوی منیزیم، ویتامین D، برون (كه در میوه ها و آجیل موجود است)، منگنز و روی (زینك) در استخوان سازی توسط كلسیم نقش مهمی را ایفا می كنند ، توصیه می شود

33 - سعی کنید سه تا چهار بار در هفته و حداقل به مدت نیم ساعت ورزش کنید. یک برنامه ورزشی مفید شامل فعالیت بدنی مداوم است که ریتمیک و دائمی باشد.

34 - اگر می خواهید قلب سالمی داشته باشید باید ورزش آئروبیک انجام دهید. فعالیت های آئروبیک باعث پمپ خون می شوند. در واقع با افزایش ضربان قلب ، سرعت جریان خون نیز افزایش یافته اکسیژن بیشتری به عضلات منتقل می شود. انواع ورزشهای آئروبیک عبارتند از پیاده روی ، دو آهسته ، دوچرخه سواری ، شنا ، طناب زدن ، و اسکیت.

35 - بعضی تمرینات نمی تواند به رفع عصبانیت کمک کنند. اما ورزش بیرون از منزل زیر نور آفتاب در بهبود روحیه و تخفیف افسردگی کمک موثری محسوب می شود. اما یادتان باشد گرمای زیاد هم موجب کلافه شدن خواهد بود !

36 - برای جلو گیری از آسیب های چشمی ناشی از اشعه فرابنفش آفتاب در فصل تابستان از عینک های استاندارد استفاده کنید . اشعه فرا بنفش می تواند موجب سوختگی قرنیه و سرطان پلک شود و احتمال بروز بیماری های دیگری مثل آب مروارید و دژنراسیون ماکولا ( تحلیل رفتن صفحه بینایی در شبکیه چشم ) را در فرد افزایش دهد .

37 - كفش های راحت، كاملاً اندازه و بنددار بپوشید ، كه پا را در خود نگهدارد و مانع تاثیر ضربه به پا شود. همچنین جوراب های ضخیم نخی كه عرق پا را جذب وپاها را حفظ كند بپوشید.

38 - لباس های راحت، سبك و متناسب با دمای هوا بپوشید. در تابستان لباس های با رنگ روشن بپوشید و در حین ورزش ، لباس های خود را كم كنید.

39 - مراقب باشید صدمه نبینید تمرینات شدید با وزنه های سنگین، احتمال آسیب دیدنتان را افزایش می دهد. سنگینی تمرینات را تدریجی بالا ببرید.

UserName