• مشکی
 • سفید
 • سبز
 • آبی
 • قرمز
 • نارنجی
 • بنفش
 • طلایی
 • تعداد بازديد :
 • 2790
 • يکشنبه 1390/9/6
 • تاريخ :

من و اعتیاد ؟ غیر ممکنه...


مصرف مواد مخدر صرفا محدود به گروه سنی نوجوانان نیست ، بلکه در بین بزرگسالان تاریخچه ای چند هزار ساله دارد . در صد نوجوانانی که به نحوی از مواد مخدر استفاده می کنند ، مشخص نیست، ولی در برخی از کشورهای صنعتی 40% از فارغ التحصیلان دبیرستان دست کم یک بار از مواد مخدر نظیر کوکایین استفاده کرده اند .

من و اعتیاد ؟ غیر ممکنه...

مصرف مواد مخدر در بین نوجوانان ، دلایل گوناگونی دارد :

گاهی فراموشی از تنش های زندگی ، گریزهای موقت و حتی به ادعای برخی از نوجوانان درک زیباتری از جهان .

باید اذعان کرد که مصرف مواد به هیچ عنوان به تندرستی یا چالاکی بیشتر فرد کمک نمی کند ، باعث افزایش خلاقیت نمی شود و یا توانایی یک نوجوان را در مقابله با مشکلات زندگی افزایش نمی دهد . حجم عمده تحقیقات نشان می دهد که مصرف مواد برای هر یک از ویژگی های یاد شده نه تنها مفید نیست ، بلکه بسیار زیان آور است . بنابراین هر نوع ادعا در مورد اثرات مثبت مواد مخدر ، اساس علمی ندارد .

مصرف مواد مخدر صرفا محدود به گروه سنی نوجوانان نیست ، بلکه در بین بزرگسالان تاریخچه ای چند هزار ساله دارد . در صد نوجوانانی که به نحوی از مواد مخدر استفاده می کنند ، مشخص نیست، ولی در برخی از کشورهای صنعتی 40% از فارغ التحصیلان دبیرستان دست کم یک بار از مواد مخدر نظیر کوکایین استفاده کرده اند . آمار برخی از شهرهای بزرگ مانند لوس آنجلس و شیکاگو نشان می دهد که شروع اعتیاد برای 40 الی 50 درصد از جمعیت از حدود آخرین سال راهنمایی آغاز می شود .

تمایل نوجوانان به مصرف مواد دلایل متنوعی دارد و در هردوره از تاریخ ، افراد به مصرف مواد متفاوتی گرایش داشته اند . به عنوان مثال، در دهه 1960 و 1970 ، LsD  که یک ماده خطرناک توهم زاست به تدریج جای خود را به مواد دیگری نظیر کوکایین داد و مصرف سیگار که آن هم نوعی ماده اعتیاد آور تلقی می شود ، روند نزولی داشته است .

یکی از دلایل عمده ای که می تواند در افزایش آمار اعتیاد نقش داشته باشد ، قابل دسترس بودن آن است . اکثر نوجوانان کنجکاو و ماجراجو هستند و درباره ی توانمندی های خود ، پندارهای افسانه ای دارند ، یعنی معتقدند که با مصرف مواد ، هرگز معتاد نخواهند شد . با توجه به این خصلت ، دردسترس بودن مواد ، می تواند زمینه را برای افزایش اعتیاد هموار کند .

برآنیم تا در این مقاله ،  دلایل اعتیاد در بین نوجوانان را به عوامل زیر نسبت دهیم :

فشار گروه همسان

همسالان در سوق دادن نوجوانان به مصرف مواد نقش موثری دارند . یکی از بهترین عوامل در پیش بینی اینکه یک نوجوان در آینده به چه ماده ای معتاد خواهد شد ، این است که بدانیم دوستان او ( به ویژه بهترین و نزدکترین دوستش) چه نوع ماده اعتیاد آوری را مصرف می کنند . وقتی نوجوانان مصرف برخی از مواد مخدر را تایید نکنند ، همسالان آن ها نیزبه مصرف چنین موادی کمتر گرایش نشان می دهند .

بسیاری از نوجوانان با مشکلات متعددی مواجه هستند و در مواردی نیز دستخوش احساس پوچی و بی حوصلگی می شوند . برخی از نوجوانان برای فرار از وظایف عمده ی رشدی ، یعنی کسب مهارت های اجتماعی ، شغلی و شناختی ، به مواد مخدر روی می آورند

روابط خانوادگی

 یکی از عوامل موثر در ایجاد اعتیاد ، نوع رابطه نوجوان با والدین اوست . در خانواده ی مقتدر و اطمینان بخش که والدین به تدریج به فرزندان خود استقلال اعطا می کنند ، گرایش به مواد مخدر کمتر است . برعکس در خانواده های مستبد ، متخاصم و سهل انگار ، موارد اعتیاد افزایش می یابد . برخی از نوجوانان مصرف مواد را به عنوان راهی برای عصیان یا جلب توجه والدین انتخاب می کنند .

 

گریز از فشارهای زندگی

 بسیاری از نوجوانان با مشکلات متعددی مواجه هستند و در مواردی نیز دستخوش احساس پوچی و بی حوصلگی می شوند . برخی از نوجوانان برای فرار از وظایف عمده ی رشدی ، یعنی کسب مهارت های اجتماعی ، شغلی و شناختی ، به مواد مخدر روی می آورند . بدین ترتیب ، اعتیاد برای بسیاری از نوجوانان نوعی اجتناب از مسئولیت های زندگی است .

 

من و اعتیاد ؟ غیر ممکنه...

اختلال هیجانی

 برخی از نوجوانان که مصرف کننده ی شدید انواع مواد مخدر هستند ، از اختلالات روانی رنج می برند . در این قبیل نوجوانان احساس طرد شدگی از سوی والدین ، فقدان پذیرش از سوی همسالان ، احساس انزوا وعزت نفسِ ضعیف مشاهده شده است . در موارد زیادی این قبیل نوجوانان ویژگی های یاد شده را تحت لوای اعتیاد کتمان می کنند .

 

از خود بیگانگی یا طرد اجتماعی

در اکثر کشورهای جهان ، درصد قلیلی از نوجوانان دستخوش ازخود بیگانگی هستند ، از خود بیگانگی یعنی: " نفی عمیق ارزش های جامعه یا کناره گیری از مردم درحدی که فراتر از هنجارهای معمول در بین نوجوانان است . " گاهی از خود بیگانگی منجر به احساس بی تفاوتی ، پوچی و طرد شدگی می شود . این قبیل نوجوانان نسبت به آینده مایوس اند و در نتیجه ممکن است تلاش آن ها برای کسب یک هویت منسجم و اهداف معنادار، با موفقت همراه نباشد . چنین شرایطی زمینه را برای استفاده از مواد مخدر فراهم می کند .

 

 

سرور حاجی سعید

بخش خانواده ایرانی تبیان


مطالب مرتبط :

مرضی حاصل تنهایی

وقتی فرزندم سیگار می کشد

مرگ تدریجی ، خداحافظ!

ممنوعیت برای همیشه

اگر در خصوص این موضوع سوالی داشتید، به مشاوره تبیان مراجعه نمایید .
مصرف مواد بجای نیاز عاطفی

مصرف مواد بجای نیاز عاطفی

مهم‌ترین نیاز عاطفی فرد در دوران كودكی، نیاز به مهر و توجه است. او همواره باید احساس كند كه پدر و مادر دوستش دارند و حامی او هستند. برخورداری از این احساس، محیط روانی آرام و قابل اعتمادی برای كودك فراهم می‌كند كه عامل مؤثری در رشد عاطفی او خواهد بود.
من، نوجواني و اعتياد

من، نوجواني و اعتياد

هر انساني در زندگي دوران هاي مختلفي را تجربه مي کند. در ميان تمامي مراحل زندگي براي هر فردي نوجواني زيباترين اوقات عمر تلقي مي شود.نوجواني دوراني سرشار از شور،هيجان و لذت است و ماندگارترين خاطرات روزهاي دلنشين عمر هر فردي را تشکيل مي دهد.
انحطاط به شکل کاملا جدی

انحطاط به شکل کاملا جدی

وقتي فرد به اين مرحله رسيد با توجه به سن خود - كه عموماً زير 25 ساله‌ها را شامل مي‌شود- آن خودباختگي اوليه‌اي را كه والدينش در اثر عدم‌آموزش هنجارها به وي هديه داده بودند را در اين مسائل مي‌بيند و از آنها تحت عنوان «مشي» ياد مي‌كند
UserName