• مشکی
  • سفید
  • سبز
  • آبی
  • قرمز
  • نارنجی
  • بنفش
  • طلایی
  • تعداد بازديد :
  • يکشنبه 1385/04/25
  • تاريخ :

راز لبخند رونالدینهو از نگاه دندان پزشکان


دندان پزشکان می گویند:ظرفیت تنفسی رونالدینیو با اصلاح وضعیت دندان هایش افزایش خواهد یافت.

رونالدو اسیس موریرا متولد 21 مارس 1980در برزیل فوتبالیست مشهور برزیلی است که بیشتر به نام رونالدینیو گائوچو یا رونالدینیو شناخته می شود رونالدینیو در زبان پرتقالی به معنی رونالدو کوچک است و برای تمسیز دادن او از رونالدو استفاده می شود .

رونالدینیو یکی از بهترین فوتبالیست های جهان است که هم اکنون در باشگاه بارسلونای اسپانیا بازی می کند چهره رونالدینیو به علت فرم خاصی که دارد بسیار معروف است دندان ها وفک بالای او بیرون زده تر از حد معمول بوده و صورت او را به یک چهره خاص بدل کرده است دوستاداران رونالدینیو او را جذاب می خوانند و معتقدند که فرم فک ودندان های او چهره اش را جذاب تر جلوه میدهد اما کسانی که چندان علاقه ای به این بازیکن سرشناس فوتبال ندارند گاهی اوقات از لقب صورت اسبی برای نامیدن وی استفاده می کنند .

چندی پیش مدیر برنامه رونالدینیو به او پیشنهاد داد که برای اصلاح فرم فک وصورت ووضعیت دندان هایش با چند دندانپزشک و متخصص ارتودنسی مشورت کند. ظاهرا اصلاح وضعیت فک و دندان های رونالدینیو به درمان های ترکیبی جراحی استخوان های فک به همراه ارتودنسی نیاز داردرونالدینیو در پاسخ به پیشنهاد مدیر برنامه اش این گونه پاسخ داده است من هنر پیشه نیستم که به فکر زیباتر کردن چهره خود باشم از فرم صورتم هم راضی هستم و قصد ندارم ان را تغییربدهم .

پاسخ رونالدینیو منطقی و فروتنانه به نظر می رسید اما واقعیت این است که جراحان فک و متخصصان ارتودنسی به این نتیجه رسیده اند که فرم فعلی صورت و مخصوصا وضعیت فک بالای رونالدینیو به نحوی است که امکان تنفس کامل و بدون مشکل را از او گرفته است به خاطر همین مشکل رونالدینیو اکنون نمی تواند به حداکثر توانش به بازی فوتبال بپردازد و ممکن است با اصلاح وضعیت فک به کمک جراحی بتواند ظرفیت تنفسی و در نتیجه قدرت بیشتری برای بازی پر تحرک فوتبال داشته باشد حالا رونالدینیو و تیم برنامه ریزی او در حال سبک و سنگین کردن شرایط وبررسی منافع و مضرات این جراحی نچندان کوچک هستند این مقاله باب اشنایی کوتاهی است با علل فواید و ریسک های انجام جراحی فک وصورت .

گاهی وضعیت نامرتب و بههم ریخته دندان ها به کمک ارتودنسی و حرکت دندان ها قابل اصلاح نیست مثلا اگر فک پا یین تا حد زیادی نسبت به کل جمجه عقب تر قرار گرفته باشد یا فک بالا بیرون زده تر باشد ان گاه جراح با انجام جراحی قسمت هایی از استخوان های اضافی را برمی دارد و در هر حال با انجام برش در استخوان های دو فک و قرار دادن اسنخوان ها در موقعیت مناسب نسبت به کل جمجمه وضعیت را اصلاح می کند مشکلات فنی ممکن است در نتیجه نواقص مادرزادی اختلالات رشدی ویا ضربه ها و تصادف ها اتفاق بیفتد قرار گرفتن هر کدام از دو فک در وضعیت نادرست علاوه بر نازیبا کردن صورت باعث اختلالات عملکردی در سیستم دهان و صورت می شود یعنی ممکن است بلع تنفس ویا صحبت این افراد با مشکل انجام شود هدف از انجام جراحی های فک وصورت در اغلب مواقع در اولین مرحله اصلاح عملکرد و رفع مشکلات کارکرد سیستم فک و دهان است و معمولا به دنبال اصلاح این مشکلات ظاهرا برازنده تری نیز برای بیمار ایجاد خواهد شد .

معمولا در ناهنجاری های شدید فک و دهان درمان های ترکیبی ارتودنسی و جراحی انجام می شود راه حل به این صورت است که اول ارتودنتیست در طی یک دوره درمان دندان ها را در شرایط موجود به بهترین وضعیت نسبت به استخوان های فک هدایت می کند در مرحله بعد جراح به کمک روش های مختلف جراحی فک بالا وپایین را در بهترین وضعیت نسبت به هم و نسبت به استخوان جمجه قرار می دهد و بعد از ان مجددا ارتودینیست با ادامه ارتودنسی بهترین وضعیت را برای دندان ها ایجاد کرده و کار را به پایان می رساند.

چرا جراحی ؟

دلایل مختلفی برای لزوم جراحی های فک ارائه می شود بعضی از این دلایل عبارتند از :

1- زمانی که درمان های ارتودنسی به تنهایی برای اصلاح وضعیت فک ها کافی نباشد از جراحی استقاده می شود.

2- فک بالا و پایین بهتر می توانند بجوند بسایری از اوقات در کسانی که مشکلات فکی دارند فک ها به طرز صحیحی بروی هم جفت نمی شوند . این افراد نمی توانند غذاها را به خوبی بجوند و حتی در موارد شدیدتر قادر نیستند گونه های خاصی از خوراکی را مصرف کنند .

3- گاهی اوقات درمان های ارتودنسی به تنهایی در پایان دوره درمان ویا در مدت کوتاهی بعد از ان نتیجه قابل قبول و زیبایی دارند اما اگر مشکلات فکی مسئول به هم ریختگی دندان ها و نامرتب شدن دندان ها باشد در عرض مدت کوتاهی درمان ارتودنسی برگشت می کند و دندان ها به وضعیت قبلی خود بر می گردد در این گونه موارد جراحی واصلاح موقعیت فک ها به ماندگاری نتیجه درمان های ارتودنسی کمک می کند .

4- در بهضی از موارد برای اصلاح مشکلات فکی و دندانی امکان این وجود دارد که درمان ارتودنسی به تنهایی و یا ترکیباتی از ارتودنسی و جراحی انجام شود و هردوی این درمان ها نتیجه یکی خواهد بود اما اگر درمان ارتودنسی و جراحی انجام شود طول دوره درمان بسیار کوتاه تر از زمانی خواهد بود که درمان تنها توسط ارتودنسی انجام شود.

5- از دیگر مشکلات زیبایی لبخند های لثه نما است در بسیاری از افراد هنگام خنده مقدار زیادی از لثه های فک بالا نیز نمایان می شودیکی ازراه های اصلاح این مشکل زیبایی انجام جراحی است .

6- در کسانی که مشکلات شدید تنفس به خصوص اختلالات تنفس در هنگام خواب دارند جراحی می تواند به بهبود وضعیت تنفس کمک کند .

7- اختلال در صحبتکردن قابل رفع است اگر افرادی اختلالات شدید گفتاری به دلیل وضعیت نامناسب قرارگیری فک ها نسبت به هم ایجاد شده باشد جراحی فک می تواند به بهبود این مشکل کمک کند در اغلب مواقع درمان ترکیبی شامل جراحی به همراه گفتار درمانی برای رفع مشکل گفتاری لازم است .

خطر در دل جراحی

جدای از ریسک های بیهوشی عمومی که در تمام جراحی ها مشترک هستند جراحی های فک نیز دارای خطرات مخصوص به خود هستند اگاهی از این خطرات هرچند نادر باشند به ما گوشزد می کند که این جراحی ها بهتر است زمانی انجام شود که دستاورد های درمانی این گونه جراحی ها به ریسک ها و خطرات ان بچربد :

1- درد تورم خونریزی و عفونت های احتمالی عارضه مشترک این جراحی با سایر جراحی های بدن انسان است

2- گاهی اوقات ممکن است با انجام ساختمان معمول فک و دهان نظیر بافت لثه هادندان ها ویا استخوان فک دچار مشکل شوند .

3- بی حسی ویا کاهش حس بافت ها بعد از انجام عارضه نسبتا شایع است این مشکل که اغلب موقتی است به دلیل قطع بعضی از اعصاب صورت اتفاق می افتد در جراحی فک بالا کاهش حس یا بی حسی در اطراف لب بالا و پایین و در جراحی فک پایین در اطراف لب پایین و چانه اتفاق می افتد با وجودی که اغلب مواقع این بی حسی ها موقتی است و به مرور زمان بر طرف می شود اما گاهی نیز ممکن است بعضی از این بی حسی ها به طور دائم باقی بمانند و حس ناحیه ای یه صورت بازنگردد.

شاید اگر  رونالدینیو که امروز به خاطر پاسها و دریبل های بی نظیرش معروف و مشهور شده است ، به جراحی فک و اصلاح وضعیت تنفسی اش راضی شود ، آن گاه بتواند خصوصیات سرعتی بازیکنانی مثل مایکل اوون یا روبرتو کارلوس را نیز به مهارت تهیا فردی اش اضافه کند و بازیکنی تواناتر شود .

البته به شرطی که صورت و فک جدیدی که برای او ساخته می شود ، خصوصیات مناسب صورت قبلی اش را از بین نبرد.

منبع : هفته نامه سلامت

UserName