• مشکی
  • سفید
  • سبز
  • آبی
  • قرمز
  • نارنجی
  • بنفش
  • طلایی
  • تعداد بازديد :
  • شنبه 1385/04/24
  • تاريخ :

گزارشی از مسابقات دو ومیدانی قهرمانی جوانان آسیا

مسابقات دوومیدانی قهرمانی جوانان آسیا؛
نفر سوم پرتاب چكش آسیا: باید مدال نقره را می‌گرفتم
راضی‌ام؛ رقابت در میان آسیایی‌ها سخت است


تیم ملی دوومیدانی ایران پس از 37 ساعت مسافرت به كشور ماكائو محل برگزاری دوازدهمین دوره مسابقات دوومیدانی جوانان آسیا رسید.

پس از فراز و نشیب‌هایی كه تیم ایران برای اعزام به این مسابقات داشت سرانجام 13 دوومیدانی كار از میان 19 ملی‌پوشی كه برای این مسابقات انتخاب شده بودند، اجازه‌ی حضور در ماكائو را پیدا كردند اما، همچنان سایه بدشانسی كماكان همراه این تیم بود.

حذف كلته در آخرین دقیقه؛

شهرام كلته، قهرمان جوان پرش سه گام ایران كه حتی بار سفر را برای حضور در ماكائو بسته بود و به فرودگاه امام خمینی تهران آمده بود، در آخرین لحظه نامه‌ی خروج از كشور او حاضر نشد و با چشمانی گریان به خانه بازگشت. این مساله جدای از استرس‌هایی كه پیش از آن در مورد اخذ خروجی وجود داشت، تا حدودی روحیه ملی‌پوشان را تحت تاثیر قرار داد.

 سفر 37 ساعته و خستگی ملی‌پوشان؛

چند بدبیاری و بدشانسی دیگر نیز در میانه راه برای كاروان 18 نفره ایران بوجود آمد كه همه شرایط پیش از شروع مسابقات به ضرر تیم ایران باشد. تیم ملی كشورمان پس از حضور 6 ساعته در سالن ترانزیت فرودگاه شهر دوحه با تاخیر 2 ساعته پرواز دوحه - پكن مواجه شد كه این مساله باعث شد تیم ایران پرواز پكن - ماكائو را از دست دهد. پس از آن دوومیدانی كاران به پكن رفتند و در ادامه برای طی مسیر مجبور به حضور در شهر شانگهای شدند و پس از ساعتی استراحت در یكی از هتل‌های این شهر به ماكائو اعزام شدند.

كشورهای مسلمان در یك هتل؛

ستاد برگزاری مسابقات جوانان آسیا در ماكائو پانزده كشور مسلمان این دوره از مسابقات را در هتل «پاسادا مارنیا این فانته»‌ جای داد تا از این لحاظ تیم‌ها احساس راحتی بیشتری كنند.

 آب و هوای گرم و شرجی؛

با توجه به این كه ماكائو یكی از جزایر جنوب چین است آب و هوای بسیار شرجی در این كشور حاكم است، گرمای هوا هنگام ظهر به شدتی است كه اجازه كمتر كاری را در هوای آزاد می‌دهد، با این حال مسابقات جوانان آسیا در دو نوبت صبح و بعدازظهر انجام می‌شود.

مقدم اولین مدال آور ایران

محسن مقدم پس از كسب نخستین مدال تاریخ پرتاب چكش ایران گفت: می‌توانستم مدال خوش رنگ‌تری كسب كنم اما، خوشحالم كه اولین مدال ایران را در پرتاب چكش گرفته‌ام.

نفر سوم پرتاب چكش دوازدهمین دوره‌ی مسابقات دوومیدانی جوانان آسیا دربه ماكائو اظهار كرد: من در این رقابت یك پرتاب خوب داشتم و همان پرتاب نیز باعث شد تا به مدال برنز دست پیدا كنم. البته یك پرتاب بسیار عالی داشتم كه به خاطر این كه پایم روی خط رفت خطا شد و نتوانستم نتیجه‌ی بهتری كسب كنم.

وی ادامه داد: با توجه به شرایطی كه روز گذشته داشتم و خستگی راه خوشحالم از این كه حداقل توانستم بر روی سكو قرار بگیرم. به هر حال رقابت در میان آسیایی‌ها سخت است و همه برای كسب مدال می‌آیند.

مقدم با بیان این كه حداقل باید به مدال نقره دست پیدا می‌كردم، ادامه داد: حریفان خوبی در این رقابت داشتیم. اما، باید حداقل مدال نقره را از آن خود می‌كردم. اما، در نهایت این پرتاب 67 متری من بود كه عنوان سومی را نصیبم كرد.

این دومین مسابقه‌ی برون مرزی محسن مقدم است، او در اولین رقابت خود در مسابقات نوجوانان جهان عنوان هفدهمی را كسب كرده بود.

همچنین محمد ارزنده ورزشكار پرش طول ایران كه به فینال راه یافته  گفت: در دور مقدماتی رقابت بسیار خوبی با حریفانم داشتم و فكر می‌كنم فردا در فینال وضعیتم از این نیز بهتر می‌شود و باید هر طور شده به مدال پرش طول دست پیدا كنم.

این در حالی است كه تا كنون هیچ ورزشكار ایرانی در هیچ كدام از ماده‌های پرش (پرش طول، پرش سه‌ گام، پرش با نیزه و پرش ارتفاع) مدال آسیایی كسب نكرده‌اند.

گفتنی است، محسن مقدم با ركورد 67 متر به مدال برنز ماده‌ی پرتاب چكش دست پیدا كرد.

UserName