• مشکی
  • سفید
  • سبز
  • آبی
  • قرمز
  • نارنجی
  • بنفش
  • طلایی
  • تعداد بازديد :
  • دوشنبه 1385/04/19
  • تاريخ :

گزارشی از مشکلات ووشو کاران بانوان

ووشوكاران بانوان در تنگنای مشكلات تمرینی، خوابگاه و تغذیه؛


ووشوكاران بانوان كه خود را برای بازی‌های آسیایی دوحه آماده می‌كنند در بیان مهم‌ترین مشكلاتشان برای آمادگی حضور در بازی‌های آسیایی دوحه، نداشتن فرش تالو، تهویه‌ی نامناسب خوابگاه و نداشتن تغذیه‌ی استاندارد برای ورزشكاران را ذكر كردند.

رییس و دبیر كمیته‌ی ملی المپیك به همراه اعضای ستاد بازی‌های آسیایی دوحه‌ی 2006 از اردوی تیم ملی ووشوی بانوان بازدید به عمل آوردند. از این تیم، تنها تیم تالو به بازی‌های آسیایی اعزام خواهد شد.

صامعه صالحی‌زاده و آمنه احسانی نژاد مربیان تیم تالو، در رابطه با اعزام این تیم به این مسابقات اظهار كردند: مسابقات آسیایی میدان بسیار مهمی برای ما خواهد بود. چرا كه اكثر حریفان قدر (چین، ویتنام، كره، چین) در آسیا حضور دارند و تیم ایران نیز تنها 4 تالوكار را به مسابقات فوق اعزام می‌كند. تیم تالو تا كنون عنوان خاصی را كسب نكرده است، چرا كه كسب عنوان با این حریفان قدرتمند بسیار مشكل است. در مسابقات آسیایی نیز كسب موفقیت سخت خواهد بود، ما با مسابقه دادن در 3 رده بدون سلاح، سلاح كوتاه و سلاح بلند باید در این رقابت‌ها مدال كسب كنیم.

مرزوقی، نایب رییس ووشوی بانوان نیز به رییس كمیته‌ی ملی المپیك گفت: برای موفقیت در بازی‌های آسیایی باید حرفه‌یی‌تر كار كنیم. ما خواستار یك مربی چینی بودیم كه قرار بود از فروردین به ایران بیاید كه هنوز این قضیه عملی نشده است.

وی افزود: من می‌دانم كه اگر خواسته‌هایمان عملی شود در تالو شانس خواهیم داشت. بچه‌های ما خیلی كار می‌كنند و نفر اول ژیمناستیك كشور كه بسیار ورزشكار ورزیده‌ای است در تیم ما حضور یافته است.

مرزوقی ادامه داد: در آینده، مسابقات مالزی را در پیش داریم كه این مسابقات ملاكی برای انتخاب ورزشكاران در بازی‌های آسیایی خواهد بود.

ووشوكاران بانوان نیز در بیان مشكلات خود به مسوولان كمیته‌ی ملی المپیك گفتند كه علیرغم تمرینات سخت، روی فرش تالو تمرین نداریم و همین قضیه سبب آسیب دیدگی ما خواهد شد. ووشوكاران درآمدی به غیر از مربیگری ندارند و اكثر آنها نیز از شهرستان‌ها به تهران می‌آیند؛ بنابراین حقوق خود را از دست می‌دهند و از طرفی برای ایاب و ذهاب خود با مشكل جدی مواجه‌اند.

ووشوكاران در ادامه‌ی صحبت‌های خود گفتند:« ما پزشك تیم داریم؛ اما، از امكانات لازم برای فیزیوتراپی محروم هستیم. همین قضیه باعث كهنه شدن آسیب دیدگی‌های ما خواهد شد.»

وضعیت بد هوای داخل خوابگاه‌ها از دیگر موارد مطرح شده بود، چرا كه 11 نفر در یك اتاق می‌خوابند.

ووشوكاران از وضعیت تغذیه‌ نیز انتقاد كردند. آنها اعلام كردند كه دو هفته است میوه نخورده‌اند:« اگر خودمان هم میوه تهیه می‌كنیم به علت این كه یخچال‌هایمان سوخته است، مواد غذایی سریع فاسد می‌شود.»

نداشتن لباس ایمنی لازم و سلاح ورزشی از دیگر مشكلات مطرح شده بود.

دكتر قراخانلو، رییس كمیته‌ی ملی المپیك در پایان تاكید كرد كه به مشكلات ورزشكاران هر چه سریع‌تر رسیدگی خواهد شد، چرا كه حضور قدرتمند بانوان در باز‌ی‌های آسیایی دوحه از اهمیت زیادی برخوردار است.

وی خطاب به ورزشكاران گفت: همواره با ناظر ووشو در كمیته‌ی ملی المپیك ارتباط داشته باشید و اصلا نباید به این قضیه فكر كنید كه رییس فدراسیون از گفته‌های شما ناراحت می‌شود.

وی ادامه داد: هر چقدر دانش شما نسبت به تمرین و علم تمرین بالا رود موفقیت شما بیشتر تضمین خواهد شد. اطلاعات خود را با یكدیگر مبادله كنید.

قراخانلو با بیان این كه ما نمی‌خواهیم كمبودهای فعلی شما را توجیه ‌كنیم گفت: اما، باید بگویم كه اكثر عناوین قهرمانی ما در جهان با داشتن كمترین امكانات كسب شده است. شما مرتب به تمرینات خود ادامه دهید، ما هم از شما حمایت خواهیم كرد.

UserName